Zöld forradalom: A vállalatok számot adtak a környezeti teljesítményükről és eredményeikről.


Nem a jövő, hanem a jelen gazdasági folyamatai formálódnak át - erről beszél majd a különleges szeptember 4-i Sustainable World konferencia, ahol a hazai fenntartható üzleti szektor képviselői gyűlnek össze. Itt lehetőség nyílik arra, hogy a legfrissebb trendeket és innovációkat megvitassák, miközben közösen keresnek megoldásokat a fenntarthatóság kihívásaira.

Új fejezet nyílik a JYSK fenntarthatósági törekvéseiben.

2025 elejétől a JYSK kizárólag felelős forrásból származó, FSC®-tanúsítvánnyal rendelkező faanyagot alkalmaz fa-, karton- és papíralapú termékeihez, valamint azok csomagolásához. E mérföldkőnek számító döntést a Felelős Erdőgazdálkodás Tanácsa (FSC®) hetén tette közzé a skandináv gyökerű, Magyarországon 101 üzlettel rendelkező nemzetközi kiskereskedelmi lánc. A felelős erdőgazdálkodás iránti elkötelezettség összhangban áll a vállalat 2024 októberében bevezetett fenntarthatósági stratégiájával és a 2025 januárjában bejelentett intézkedésekkel, amelyek értelmében az újonnan beszerzett pamut textiltermékekhez fenntarthatóbb forrásokból származnak, elkerülve a hagyományos pamuttermesztés módszereit.

Az FSC® (Forest Stewardship Council® - Felelős Erdőgazdálkodás Tanácsa) egy nemzetközi, független, nonprofit szervezet, amely a világ erdőinek felelős kezelését segíti elő tanúsítási rendszerén keresztül. Az FSC célja, hogy az erdőgazdálkodás a biodiverzitás megőrzése, a helyi közösségek és az erdőben dolgozók jogainak tiszteletben tartása és gazdaságilag is fenntartható működés mellett történjen. A minősítés a teljes termékláncra vonatkozik, azaz ellenőrzi a fatermékek útját a gazdálkodástól a feldolgozáson át a kereskedelmi egységekig, ahonnan végül az áruk a felhasználóhoz kerülnek.

A Westend bevásárlóközpont környezettudatos megközelítése példaértékű, hiszen célzott stratégiát dolgozott ki ökológiai lábnyomának mérséklésére. A legújabb technológiai fejlesztések révén sikerült 30%-kal csökkenteniük energiafogyasztásukat, és mostanra energiaigényük kétharmadát megújuló forrásokból biztosítják. Az épület zöldáramra váltott, miközben a vízfelhasználás terén is figyelemre méltó előrelépéseket tettek: a 2019-es adatokhoz képest 20%-os csökkentést értek el, köszönhetően a víztakarékos csaptelepeknek, az esővíz gyűjtésének és a szürkevíz újrahasznosításának. A hulladékkezelés tekintetében a Westend kiemelkedő eredményeket produkál, hiszen az épületben keletkező hulladék 92%-át szelektíven kezelik és újrahasznosítják egy szigorú ellenőrzési rendszer keretein belül. Az új Foodcourt kialakítása során fenntartható forrásból származó faanyagot használtak, és a zero waste szemléletet is szem előtt tartották. A bevásárlóközpont akadálymentes minősítéssel rendelkezik, ami biztosítja, hogy mindenki számára elérhető legyen. Ezen kívül a bérlők aktívan részt vesznek a fenntarthatósági kezdeményezésekben, hiszen a szerződéseikhez zöld bérleti mellékletek kapcsolódnak, és rendszeresen szemléletformáló találkozókat szerveznek számukra.

Az Auchan a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatokra építve indította el a Gazdától az asztalig programját. Ennek keretében a kiválasztott partnereknek számos szigorú követelménynek kell megfelelniük, kezdve az állatok takarmányozásának módszereitől, egészen a növényvédő szerek és antibiotikumok használatán át, a víz- és energiahatékonyságig. Mindez azért történik, hogy a vásárlók asztalára felelős forrásból származó élelmiszerek kerüljenek. A termékfejlesztések során a Kék Fehér Szív Egyesülettel való együttműködés is segít abban, hogy a kínálatban szereplő termékek magas beltartalmi értékkel és környezetbarát jellemzőkkel bírjanak. Az Auchannal közösen kidolgozott termékek főként a tejtermékek és pékáruk világában találhatóak. A Gazdától az asztalig program keretében, a Kék Fehér Szív logóval ellátott termékek között szerepelnek tejek, tejföl, kefir, vaj, túró, mascarpone, trappista sajtok, füstölt trappista és gomolya sajtok, valamint különféle péksütemények. Jelenleg a programban összesen 130 termék érhető el, ebből körülbelül 20 viseli a Kék Fehér Szív emblémát.

A Kék Fehér Szív Egyesület innovatív partnerségeket alakít ki klinikai kutatólaboratóriumokkal, hogy mélyreható tudományos vizsgálatokat végezzen az állati takarmányozás terén. A program résztvevői között gazdálkodók, állattenyésztők, takarmány- és élelmiszergyártók, forgalmazók, kutatóorvosok, egészségügyi szakemberek, gasztronómiai szakértők, szakácsok, táplálkozástudósok és a végső fogyasztók is megtalálhatók, összesen 8-10 ezer fővel képviselve a teljes ellátási láncot. A kezdeményezés alapja a megfigyelés, miszerint a füvön legeltetett állatok jelentősen jobb egészségi állapotban vannak, és a tejükből készült termékek kiemelkedőbb minőséggel rendelkeznek. A kutatóorvosi támogatás révén elindultak azon az izgalmas úton, hogy laboratóriumi körülmények között feltárják, milyen pozitív hatásai lehetnek annak, ha az istállózó állattartásban nevelt állatok takarmányát a legeltetett állatokéhoz hasonlóan alakítják ki. Ezzel a megközelítéssel céljuk a fenntarthatóbb és egészségesebb állattartási gyakorlatok kialakítása, amelyek elősegítik az állatok jólétét és a termékek minőségét.

Akár háromnegyedével is csökkenthető az irodákból, intézményekből a kommunális kukákba kerülő hulladék mennyisége a megfelelő szelektív gyűjtési technikák alkalmazásával. Csak Budapesten több mint 4,3 millió négyzetméter irodaterület található, egy négyzetméteren pedig akár 100-150 kilogramm hulladék is keletkezhet évente. A Reco Waste Management zero landfill tanácsadást és hulladékanalízist végez, annak érdekében, hogy az irodai hulladék minél nagyobb részét újra lehessen hasznosítani. A tanácsadás mellett a vállalata komplex hulladékgazdálkodási folyamatot is teljes egészében lefedi (a beltéri gyűjtéstől a hulladék újrahasznosításáig) a MOHU partnereként. A vállalat elindította Zero Landfill "lomtalanítás" projektjét is, amely lehetővé teszi, hogy egy eredetileg teljes egészében lerakóra kerülő irodai lomtalanítás több mint 90 százaléka elásás helyett anyagában újrahasznosuljon - ez pedig nemcsak környezetvédelmi előnyt jelent, hanem jelentős költségmegtakarítást is eredményezhet.

Az Alteo egy ambiciózus biodiverzitási stratégiát fogalmazott meg, amely 2040-ig terjed. Ennek fő célja nem csupán a telephelyek ökológiai egyensúlyának megőrzése és biodiverzitásuk növelése, hanem egy átfogóbb megközelítést is képvisel. A stratégia messze túlmutat a vállalat erőműveinek közvetlen környezetén, és olyan területekre is kiterjed, amelyek földrajzilag távolabb helyezkednek el, ám hatásuk szempontjából szoros kapcsolatban állnak az erőművekkel. Ezzel a lépéssel az Alteo nemcsak a saját működését kívánja fenntarthatóbbá tenni, hanem a környező ökoszisztémák védelmére is hangsúlyt fektet.

Related posts