Zelenszkij: Nyitottak vagyunk arra, hogy Trump elnök hatékony vezetésével együttműködjünk a tartós béke megteremtése érdekében.

Miután Donald Trump, aki lényegében azt szeretné, ha Zelenszkij aláírná az ásványi anyagokkal kapcsolatos megállapodást az Egyesült Államokkal és "békét" kötne Oroszországgal anélkül, hogy bármiféle biztosítékot kapna, elrendelte az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás felfüggesztését, Volodimir Zelenszkij békés hangvételű üzenetet intézett az Egyesült Államokhoz.
"Szeretném megerősíteni Ukrajna elkötelezettségét a béke iránt. Egyikünk sem akar végtelen háborút. Ukrajna készen áll arra, hogy a lehető leghamarabb tárgyalóasztalhoz üljön, hogy közelebb hozza a tartós békét. Senki sem vágyik jobban a békére, mint az ukránok. A csapatommal együtt készen állunk arra, hogy Trump elnök erős vezetése alatt dolgozzunk egy tartós béke elérésén" - posztolta Volodimir Zelenszkij az X-re.
Az ukrán államfő kijelentette: "Készen állunk arra, hogy gyors ütemben dolgozzunk a háború lezárásán. Az első intézkedések között szerepelhet a foglyok szabadon bocsátása, valamint egy légtérbeli fegyverszünet bevezetése – amely magában foglalja az energetikai és egyéb polgári infrastruktúrára irányuló rakétatámadások, nagy hatótávolságú drónok és bombák betiltását. Emellett azonnali fegyverszünetet is szeretnénk elérni a tengeren, amennyiben Oroszország is hasonló lépéseket tesz. Ezt követően gyors előrelépést szeretnénk a következő fázisokban, és együttműködni az Egyesült Államokkal egy erős végső megállapodás kidolgozása érdekében." Emmanuel Macron, Franciaország elnöke szintén a légtérben történő fegyverszünet mellett állt ki.
Zelenszkij arról is írt, hogy: "Nagyon nagyra értékeljük, mennyit tett Amerika azért, hogy Ukrajna megőrizze szuverenitását és függetlenségét. Emlékszünk arra a pillanatra, amikor minden megváltozott, amikor Trump elnök Javelin rakétákat biztosított Ukrajnának. Hálásak vagyunk ezért."
Zelenszkij elismerte, hogy a múlt heti Trump-pal folytatott találkozó nem a várakozásoknak megfelelően zajlott. (A történelmi eseményről itt található magyar feliratos videó, míg részletes elemzésünket itt olvashatják. A 444-nek Jójárt Krisztián Oroszország-szakértő kifejtette, hogy az elmúlt időszak történéseinek megítélése nem éppen kedvező, de a helyzet összességében árnyaltabb annál, mint ahogyan elsőre tűnik.) Az ukrán elnök a közösségi médiában megjegyezte: "A washingtoni Fehér Házban tartott pénteki találkozónk sajnos nem úgy alakult, ahogyan azt elterveztük. Sajnálom, hogy ez így történt. Itt az ideje, hogy rendbe tegyük a dolgokat. Bízunk benne, hogy a jövőbeni együttműködés és kommunikáció pozitív irányt vehet."
Zelenszkij végül az ásványi erőforrásokról szóló egyezségre is kitért: "Ami az ásványi anyagokkal és a biztonsággal kapcsolatos megállapodást illeti, Ukrajna bármikor készen áll arra, hogy azt a megfelelő formában aláírja. Ezt az egyezséget a fokozott biztonság és a megbízható védelmi garanciák irányába tett előrelépésnek tekintjük, és őszintén bízom benne, hogy hatékonyan fog működni."
Hétfőn a 444 élő podcastfelvételén a feje tetejére állt világrend árnyékában az orosz-ukrán háború kilátásairól beszélgetett Takács Lili újságíró Takács Márk katonai elemző és Takácsy Dorka Oroszország-szakértővel.