ZAOL - Sajtófotó: Azonos pillanat, mégis eltérő nézőpontok.

A három tehetséges fotóriporter - Katona Tibor, Pezzetta Umberto és Seres Péter - valamint a pályázatra benevezett alkotók zsűrizett fényképeit Bánkuti András, a Mai Manó Ház alapítója ajánlotta az érdeklődők figyelmébe. Múlt héten megnyílt a 15. Zalaegerszegi Sajtófotó Kiállítás a Gönczi Galériában, amelynek jubileuma alkalmából egy lenyűgöző, körülbelül ezer fényképet tartalmazó retrospektív albumot is kiadtak. A kiállítás egészen 17-ig látogatható, érdemes ellátogatni!
A rendezvény előtt Bánkuti András szakavatott szemmel vizsgálta a fénnyel írt műveket. Már az 5. és a 10. sajtófotó kiállítás megnyitójára is őt kérték fel, meg is jegyezte, látja a fejlődést, a változást az elmúlt évek alatt. A Sajtófotó Nemzetközi Mestere cím birtokosa, Pulitzer Emlékdíj-as fotóriporter külön méltatta a pályázatra érkezők műveit, elismeréssel szólt azokról is.
Sajtófotó kiállítás, amely valóban felülmúlja a nemzetközi elvárásokat.
- Tökéletes technikai kivitelezés jellemzi a hivatásos és amatőr fotográfusokat, jó szemük van minden apró mozzanathoz, érdekesebb beállításhoz - felelte érdeklődésünkre Bánkuti András. - Mindent megtalálunk egy helyen, ami egy városra jellemző: sport, kultúra, közélet és hétköznapi élet, a politika minden színe. Mindez megmarad a történelemnek, fontos, hogy hatvan év múlva unokáink is lássák ezt a visszatekintést.
Miként kapcsolódik egymáshoz a nemzetközi, az országos és a vidéki sajtófotó kiállítások világa? Van-e közös vonásuk vagy metszetük, amely összeköti ezeket a különböző szinteket?
- Több olyan fényképet látok, ami a Magyar Sajtófotó Kiállításon is megállná a helyét - folytatta a nemzetközi szakmában is elismert művész. - Nem mellesleg megleptek az amatőr fotósok teljesítménye. Értékelem továbbá azt, hogy Seres Péter összefogja ezt a szakmai műhelyt, s nem magát mutogatja, hanem másoknak ad lehetőséget a bemutatkozásra, illetve összeállított egy olyan albumot, ami az eddigiekből válogat. Ma már mindenki kezében van egy fényképezőgép, gondoljunk csak a mobiltelefonokra. Teljesen mindegy, hogy valaki mivel készíti a jó vagy rossz fényképeket.
A jó és értékes fotó ismérvei sokrétűek, de néhány kulcsfontosságú tényezőt érdemes kiemelni. Először is, a kompozíció alapvető szerepet játszik: a jól megválasztott keretezés és az egyensúly érzetének megteremtése segít a néző figyelmének megragadásában. Másodszor, a fény használata elengedhetetlen. A természetes fény, a kontrasztok és az árnyékok ügyes alkalmazása mélységet és hangulatot ad a képeknek. Harmadszor, a téma jelentősége sem elhanyagolható. Egy erőteljes történet vagy érzelem közvetítése képes mélyebb kapcsolatot kialakítani a nézővel. Végül, a technikai kivitelezés, mint a fókusz, a színhelyesség és a részletgazdagság, szintén hozzájárul a fotó értékéhez. Amikor ezek a tényezők harmonikusan egyesülnek, akkor születik meg egy igazán emlékezetes és értékes fotó.
- Egyszerű, amit a néző megjegyez, s teljesen mindegy, hogy díjat nyert-e vele az illető vagy sem. S megjegyzi: hűha, de kár, hogy nem én csináltam. Sokszor nem tudjuk visszamondani a Magyar Sajtófotó Kiállításon vagy a WorldPress-en, hogy melyik kép nyert díjat. De megmaradnak az emlékeinkben azok a fotók, melyek valamiért rabul ejtettek.
Ön szerint milyen irányba fejlődik a fotózás ötven év múlva? Milyen technológiák és trendek formálhatják a képek rögzítésének és megosztásának módját? Milyen új kreatív lehetőségek nyílnak meg a jövő fotósai előtt?
Ez a kérdés nem egyszerűen megválaszolható, de kétségtelen, hogy a technológiai fejlődés jelentős hatással van a fotográfia világára. Harminc, negyven vagy akár ötven évvel ezelőtt a fényképezés népszerű műfajnak számított, szinte a korszak népművészetének tekinthető. Akkoriban a fényképezés viszonylag egyszerű volt; nem volt szükség nagy műtermekre, csupán minimális technikai tudásra, hogy valaki használni tudja az analóg fényképezőgépet. Ma viszont a helyzet drámaian megváltozott: a digitális fényképezőgépek és az okostelefonok korában már a legcsekélyebb szakmai ismeretek sem elengedhetetlenek. Az automata funkciók szinte mindent elintéznek számunkra. Iskolai végzettségre sincs szükség. Ha valakinek van érzéke a szépséghez, gyors reflexei és egy kis esztétikai érzéke, könnyen elsajátíthatja a kompozíció alapjait, és gyorsan fényképéssé válhat. Az útja nem tart évekig, sőt, meglepően hamar elérheti a sikert – osztotta meg véleményét a tapasztalt fotóművész.