XIV. Leó: A Szentszék kész a béketárgyalások kezdeményezésére | Vajdaság MA XIV. Leó pápa kijelentette, hogy a Szentszék elkötelezett a béke előmozdítása mellett, és készen áll arra, hogy részt vegyen a béketárgyalások elindításában. A pápa szavai rávilá

A 2025. május 9-i napon XIV. Leó pápa, aki nemrégiben került a katolikus egyház vezetői posztjára, a bíborosi kollégium tagjaival együtt ünnepi misét tart a Vatikán gyönyörű Sixtus-kápolnájában. Az esemény különleges jelentőséggel bír, hiszen az új egyházfő első hivatalos szertartásán vesz részt, amely a közösség összetartozását és a vallásos élet megújulását hivatott szimbolizálni.
A Szentszék elkötelezetten áll mindenki rendelkezésére, hogy lehetőséget biztosítson az ellenséges felek számára a párbeszédre, és ezzel elősegítse a népek békéhez való visszatérését - hangsúlyozta XIV. Leó pápa. A szentatya újabb békefelhívását egy, a keleti egyházakkal folytatott audiencián tette közzé, amelyen a magyar delegáció is jelen volt, élén Kocsis Fülöp hajdúdorogi érsek metropolitával.
Az egyház vezetője hangsúlyozta, hogy elkötelezett a béke előmozdítása iránt, és minden tőle telhetőt meg fog tenni ennek érdekében.
"A Szentszék elkötelezetten áll rendelkezésre, hogy lehetőséget biztosítson az ellenséges felek számára, hogy szemtől szembe találkozzanak, ezzel is lehetővé téve, hogy az emberek újra rátaláljanak a reményre és a megérdemelt méltóságra, amely a béke szellemében fogalmazódik meg. A népek vágynak a békére, és én, szívem mélyéből, azt üzenem a felelős vezetőknek: üljünk le együtt, beszélgessünk nyíltan, és keressük a megoldásokat!" - hangsúlyozta a pápa.
Hozzátette: "A háború elkerülhetetlennek tűnhet, de a fegyverek csak ideiglenes csendet hoznak, amelyet el kell fogadnunk; valójában nem oldanak meg semmilyen problémát, sőt, még inkább felerősítik azokat. A másik fél nem csupán ellenség, hanem egy emberi lény, aki mellettünk áll, nem egy gyűlöletes rossz, hanem valaki, akivel érdemes párbeszédet folytatni. Fontos, hogy elkerüljük az erőszakos narratívák tipikus manicheista felfogását, amely a világot jókra és rosszakra osztja."
XIV. Leó először üdvözölte a jubileumi szentév eseményeire érkező delegációkat és zarándokokat. A vatikáni audienciaterem falai között a keleti egyházak vezetőit és híveit fogadta. A magyar görögkatolikus közösség több száz fős küldöttségét Kocsis Fülöp irányította, aki büszkén képviselte híveit a szent találkozón.
A pápa hangsúlyozta, hogy az "egyház sosem veszít el a kitartásából, amikor arra szólít fel, hogy hallgassanak el a fegyverek." Kifejezte háláját azoknak a keresztényeknek, akik csendes imáikkal és elkötelezett munkájukkal a béke megteremtésén fáradoznak, és akik kitartóan maradnak otthonaikban, különösen a Közel-Keleten, így "erősebbek a távozás csábításánál."
"Ki az, aki köztetek képes a remény dalát énekelni az erőszak sötét áramlásában? Ki az, aki jobban ismeri a háború szörnyűségeit, mint ti, akiket Ferenc pápa mártír egyházaknak nevezett? Való igaz: a Szentföldtől Ukrajnáig, Libanontól Szíriáig, a Közel-Kelettől a Tigrisig és a Kaukázusig, mennyi erőszak és szenvedés!" - fogalmazott az egyházfő.
Úgy vélte, a keresztényeknek biztosítani kell, és nem csak szavakkal, hogy földjeiken maradhassanak, biztonságos létet és jogokat garantálva számukra.
A Vatikán bejelentése alapján szerdán különleges látogatásra került sor, amikor Jannik Sinner, a világelső teniszező, valamint családja és az olasz teniszszövetség elnöke, Angelo Biraghi találkoztak a pápával. A Szentatya köztudottan szenvedélyes teniszező, ezért a találkozó nem csupán sportáguk iránti közös szeretetük jegyében zajlott, hanem egy baráti beszélgetés keretein belül is.