Vírusok nyomon követése UHT tej révén? – Magyar Mezőgazdaság A UHT (ultra magas hőmérséklet) tej innovatív megoldásokkal szolgálhat a vírusok monitorozására. E különleges tejfeldolgozási technológia nem csupán a termék tartósságát növeli, hanem lehetőség


A Pécsi Tudományegyetem (PTE) keretein belül működő Virológiai Nemzeti Laboratórium (VNL) új kutatásba kezdett, amely az állatokból emberekre terjedő járványok előrejelzésére összpontosít. Ennek részeként az ultrahőkezelt tejek alapos vizsgálatát végzik, hogy jobban megértsék a potenciális kockázatokat és a vírusok terjedésének mechanizmusait.

Az elmúlt évek járványai rávilágítottak arra, hogy a gyors és hatékony előrejelző rendszerek kulcsfontosságúak az egészségügyi védekezésben. A szennyvízvizsgálatok már bizonyították hatékonyságukat a COVID-19 és más vírusok nyomon követésében, innovatív módszerként pedig az ultrahőkezelt (UHT) tejek elemzése is reflektorfénybe került - írták a PTE MTI-nek küldött közleményében.

Hozzáfűzték:

A közelmúltban az Egyesült Államokban felfedezett, szarvasmarhák között terjedő madárinfluenza-járványt is ennek az újszerű megközelítésnek köszönhetően ismerték fel, s ennek nyomán vált egyértelművé, hogy a tej a járványügyi kutatásokban hasonlóan értékes információforrás lehet, mint korábban a szennyvízvizsgálat. Korábban erről a magyarmezogazdasag.hu-n is beszámoltunk, itt és itt.

Célul tűzték ki egy innovatív korai előrejelző rendszer kidolgozását, amely a különböző járványok megjelenését hivatott nyomon követni. E rendszer eredményei új védelmi stratégiák alapját képezhetik az agrárszektor számára, így hozzájárulva a mezőgazdasági termelés biztonságának növeléséhez.

A projekt alapját egy kanadai kutatás képezi, amely során a kereskedelmi forgalomban elérhető tejek madárinfluenza-szűrését hajtják végre. A jövőben a VNL kutatói is hasonló vizsgálatok lebonyolítására készülnek, ezzel támogatva a globális járványügyi előrejelzések fejlődését.

A közleményben Kemenesi Gábort, a VNL igazgatóját idézve kiemelték, hogy a pécsi kutatás forradalmi jelentőségű lehet az állat- és közegészségügy számára, hiszen az UHT tejekben kimutatható vírusok genetikai nyomai segíthetnek időben beazonosítani a potenciálisan veszélyes kórokozók jelenlétét, még mielőtt azok emberi megbetegedéseket okoznának.

A Tejmonitor projekt keretében egy átfogó tudatossági kampány is elindul, amelyet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) közreműködésével valósítanak meg. A célja, hogy a fogyasztók szélesebb körben tájékozódhassanak a tejtermékek minőségéről és fenntarthatóságáról. A kezdeményezés célja, hogy növelje a tudatosságot és elősegítse a tudatos vásárlást, így a közönség jobban megértheti, milyen tényezők befolyásolják a tejtermékek előállítását és fogyasztását. Szeretnék ugyanis, hogy mindenki tudatos döntéseket hozhasson, amikor a tej és tejtermékek mellett teszi le a voksát.

A tejfogyasztás általában biztonságos, de lényeges, hogy az emberek tudatában legyenek a különböző feldolgozási módszerek fontosságának. A nyerstejben olyan kórokozók lehetnek, amelyek komoly egészségügyi kockázatot jelenthetnek. Ezzel szemben az UHT tej egy megbízható és biztonságos választás, hiszen a feldolgozás során ezeket a kórokozókat már elpusztítják - hívta fel a figyelmet egy virológus.

Related posts