A fasiszta Vasgárda vérontásokat szított, és négy kormányfőt is megöltek a tevékenységeik során, miközben a román TikTok-elnökjelölt lelkesen támogatja ezt a szélsőséges mozgalmat.
Antiszemita és nacionalista nézeteket vallott, pogromokat irányított, és a totalitárius állam eszméjében bízott. A román Vasgárda, élén Corneliu Codreanu vezetésével, a terror eszközeivel működött. A közelmúltban lezajlott romániai elnökválasztás első körében a mozgalomhoz közel álló Calin Georgescu került az élen, azonban kampányának gyanús manipulációi miatt az alkotmánybíróság érvénytelenítette az eredményt. Ennek következtében a cikkünk megjelenésének napjára tervezett második fordulót nem tartották meg.
Calin Georgescu, a román elnökválasztás első fordulójában vezető szerepet betöltő politikus, nemrégiben kijelentette, hogy Ion Antonescu és Corneliu Zelea Codreanu nemzeti hősökként érdemelnek elismerést. Antonescu, aki a második világháború után háborús bűnösként kivégzésre került, és Zelea Codreanu, a hírhedt Vasgárda alapítója, akit II. Károly király parancsára öltek meg 1938-ban, mindketten jelentős kulturális és politikai hatást gyakoroltak Romániára. A kommunizmus bukását követően, 1989 után a két figura iránti tisztelet újraéledt, és Antonescun számos szobrot emeltek, sőt Marosvásárhelyen utcát is elneveztek róla. 2006-ban egy közvélemény-kutatás során a román emberek körében minden idők harmadik legnagyobb románjaként szerepelt. A Vasgárda szintén több esetben pozitív fényben tűnt fel a közbeszédben, Codreanu vezetőjére pedig mártíri státusz jutott, ami tovább fokozta a körülette kialakult kultuszt.
A NATO- és az Európai Unióhoz való csatlakozás idején már nem volt elfogadható, hogy a zsidó pogromokat előidéző politikai személyiségek a közvélemény előtt pozitív fényben tűnjenek fel. Ebből kifolyólag Romániában számos rendelet és törvény született, amelyek a háborús bűnösök és az emberiesség ellen elkövetett bűncselekmények elkövetőivel szembeni szigorú intézkedéseket tartalmaznak. Tilos utcákat elnevezni róluk, valamint nyilvános helyeken szobrokat vagy emléktáblákat állítani az ilyen személyek tiszteletére. A fasiszta, rasszista és idegengyűlölő szervezetek szimbólumainak használata is büntetendővé vált.
Georgescu lelkesedése Antonescu és Codreanu iránt felkeltette az ügyészség figyelmét is, és 2022-ben eljárást indítottak ellene. Az addig őt miniszterelnök-jelöltnek megnevező párt, a szélsőjobboldali AUR elhatárolódott tőle. Ám az eljárást végül még abban az évben megszüntették, így a politikus azóta is többször jelét adta szimpátiájának, mindenekelőtt a legionarizmust éltette.
Ez a kifejezés a Codreanu-féle fasiszta nézeteket fedi le. Ő alapította 1927-ben - miután kilépett egy másik fasiszta pártból - a Mihály Arkangyal Légiója nevű szervezetet, amely hamar népszerű lett, s országszerte elterjedt. Codreanu addigra már Románia-szerte ismert volt, részben a zsidó diákok elleni pogromokból. Numerus clausust követelt a felsőoktatásban, maga mellé állítva a román egyetemi diákság többségét.