Uniós biztos: Az EU megfontolhatja, hogy alkut kínáljon Trumpnak az európai védelem kérdésében, cserébe a kereskedelmi feszültségek enyhítéséért.

Az Európai Unió azt akarja javasolni a hétfőn hivatalba lépő Donald Trump amerikai elnöknek, hogy többet fektet be a saját védelmébe, ha az Egyesült Államok tartózkodik a kereskedelmi háború kirobbantásától - közölte hétfőn Stéphane Séjourné, az Európai Bizottság ipari stratégiáért felelős alelnöke.
"Nem folytathatunk kereskedelmi háborút, és nem építhetjük ki ugyanakkor a védelem Európáját" - mondta az Európai Bizottság francia tagja a France Inter francia közrádióban hétfőn.
Séjourné kifejtette, hogy az Egyesült Államokkal kötött megállapodás egy olyan irányt jelent, amelyben beleegyezünk az Egyesült Államok európai védelmi jelenlétének csökkentésébe. Ezen felül fontos, hogy a NATO keretein belül európai biztonsági garanciákat alakítsunk ki. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ezt nem lehet úgy megvalósítani, hogy közben kereskedelmi háború zajlik a küszöbünkön. A nemzeti költségvetések jelenlegi helyzete pedig nem teszi lehetővé, hogy a védelmi kiadásokat mindenhol a GDP 3%-ára emeljék.
"Nem tudjuk hatékonyan megszervezni magunkat, főként a keleti fronton, ha mindehhez egy kereskedelmi háború is társul, amely hatalmas pénzügyi terheket ró ránk" - emelte ki, utalva az Ukrajnának nyújtott támogatásokra.
Amikor arról faggatták, hogy Európa milyen módon reagálna egy kereskedelmi háborúra, az európai biztos meglehetősen körültekintően válaszolt.
"Nem tudok konkrét választ adni. Az európaiak is jelentős hátrányokat szenvednének el, ha az amerikai termékekre kivetett vámokat emelnék, hiszen a kereskedelmi mérleg az Egyesült Államokkal kifejezetten kedvező számukra" – hangsúlyozta. "Kétféle stratégiai megközelítés lehetséges: egy offenzív, illetve egy defenzív irányvonal. Megtorolhatjuk a vámok emelésével, de ennek a terheit végső soron az európaiak viselik majd" – tette hozzá, példaként megemlítve az európai légitársaságokat, amelyek a Boeingtól szerzik be az alkatrészeiket.
"Offenzívnak kell lennünk, és ha kell, talán radikálisnak is" - vélte a biztos, aki megemlített egy "defenzív megközelítést is, amely abból áll, hogy bizonyos beszerzéseket átirányítunk a világban", például "felfüggesztjük az LNG(cseppfolyósított földgáz)-beszerzéseket Azerbajdzsánban, hogy többet vásároljunk az amerikaiaktól".
"Az egész bolygó sorsa attól függ, hogy Donald Trump ma este milyen döntéseket hoz. Sok rendeletet fog bejelenteni, és nem hiszem, hogy a kanadaiak, a mexikóiak, vagy akár mi magunk, illetve a világ többi része igazán tisztában lenne azzal, mi rejlik majd ezekben a rendeletekben" - nyilatkozta Stéphane Séjourné.
A legfrissebb hírek alapján Donald Trump arra készül, hogy január 20-tól 25%-os vámot vezet be minden Mexikóból és Kanadából érkező termékre. Ezen kívül a kínai árukra is várhatóan 10%-kal nőnek az adók, ami széleskörű hatásokat gyakorolhat az euróövezetre is, hiszen az újonnan hivatalba lépő amerikai elnök első lépései jelentős gazdasági változásokat hozhatnak.