Ukrajna nehezen tudja levetkőzni az orosz gázfüggőséget, ezzel pedig továbbra is hozzájárul Putyin háborús törekvéseihez - PestiSrácok.
Ukrajna nem tudja teljesen elhagyni az orosz gáz használatát, így továbbra is hozzájárul Putyin háborús törekvéseihez. Ambrózy Áron 2025. február 10.
Az ukrajnai gáztárolók töltöttsége drámai mértékben csökkent, miután orosz támadások sújtották a tárolókat és a kitermelő létesítményeket. Ennek következtében az ukrán gázimport jelentős mértékben megnőtt Magyarország és Szlovákia irányából. Ezek az országok, mint köztudott, továbbra is elsősorban orosz forrásból szereznek be gázt. Zelenszkijék véleménye szerint ezzel Oroszország agresszióját támogatják, és ha Ukrajna innen vásárol, akkor ezzel ők is részesei ennek a folyamatnak. A vádaskodások gyakran hajlamosak arra, hogy visszaüssenek, és a helyzet bonyolultságát csak fokozzák.
Vasárnap a Reuters híradása szerint Magyarország gázimportja 7,1 millió köbméterre emelkedett, míg Szlovákia esetében ez a szám 7,3 millió köbméter, Lengyelország pedig 1,8 millió köbmétert importál. A lengyelek az amerikai és katari cseppfolyós gázt, valamint a norvég vezetékes gázt részesítik előnyben 2024 óta, elkerülve az orosz forrást. Álláspontjuk szerint aki orosz gázt vásárol, az közvetve Putyin háborúját támogatja. A Portfólió elemzése alapján a magyar gázszállító rendszer, az FGSZ, ennél jóval nagyobb napi szállítást, 18-19 millió köbmétert is regisztrált, ezzel hozzájárulva az ukránok melletti kiálláshoz Putyin agressziójával szemben. Ugyanakkor az export mértéke az utóbbi hetek adatai szerint nem mutat kiugró tendenciát, ami arra utal, hogy az orosz háború támogatásának vádja nem mostanában kezdődött.
Január végén Szergej Makogon, az ukrán gáztranzit cég korábbi vezetője figyelmeztetett, hogy Ukrajnának sürgősen el kellene indítania a gázimportot az Európai Unióból. Az ország gáztárolói kritikus szintre, mindössze 10%-ra csökkentek, miközben a hideg időjárás miatt a gázfogyasztás folyamatosan emelkedik. Ráadásul orosz támadások érték a kulcsfontosságú területeket, például a jelentős gáztárolókkal rendelkező Lemberg régiót és a fő gáztermelőnek számító Harkov környékét.
Az import dinamikus növekedése február 5-én, szerdán kezdődött, amikor a hírügynökség arról tudósított, hogy Ukrajna gázimportja az EU-ból 5 millió köbméterre emelkedett. A legfrissebb adatok szerint vasárnap a gázimport Magyarországról és Szlovákiából 7 millió köbméter körüli szinten stabilizálódott, míg Lengyelországból közel 2 millió köbméter érkezett. Érdekes módon az FGSZ regionális gázkereskedési platformján ennél sokkal jelentősebb napi mennyiségeket is megfigyeltek, például február 8-án 19 millió köbméter gáz áramlott be.
Ukrajna gáztároló kapacitása körülbelül 30 milliárd köbméter, de az ország a 2022 februári orosz invázió óta nem hozza nyilvánosságra a tárolt gáz mennyiségét, pedig az agsi.gie.eu adatbázisban a legfrissebb adatok alapján 9,6%-os töltöttséget láthatunk. Ez a helyzet lassabb kitárolási ütemet jelent, miközben a hidegebb időszak miatt a gázfelhasználás fokozódik, és az infrastruktúra egyes elemei is megsérültek.
German Galuscsenko, Ukrajna energiaügyi minisztere az Interfax ukrán hírügynökségnek adott interjújában megerősítette, hogy az ország várhatóan körülbelül egymilliárd köbméter gáz importjára szorul a jelenlegi fűtési időszakban. Az energiaellátás stabilitása rendkívül fontos Ukrajna számára, különösen a hideg téli hónapokban, és az import növelése jelentős segítséget nyújthat a háború következtében fellépő energiaügyi problémák enyhítésében. A jövőre nézve azonban elengedhetetlen, hogy Ukrajna saját energiatermelését helyreállítsa, valamint annak infrastruktúráját jobban megvédje.
Teljesen logikus egyébként, hogy Ukrajna Magyarországtól, Szlovákiától vásárol főképpen gázt, hiszen Lengyelország felé Fehéroroszországon keresztül futott az orosz gáz a Jamal vezetéken, azon nem lehet Ukrajna felé molekulát szállítani. A Lengyelország és Ukrajna között 2015-ben épített vezetéknek a kapacitása cserébe alacsony, hiába álmodtak az ukránok korábban olyasmit, hogy majd kapnak Klaipedában kicsomagolt arab gázt, ők meg bejutnak a német gázpiacra a saját kitermelésükkel. Igen, ezt tényleg így gondolták akkoriban.
Maradt tehát a Testvériség és a Szojuz vezetéke, amelyek révén az orosz gáz nem jut el Európába. Ezzel a lépéssel mindenki támogatást kap az orosz energiaforrásokról való leválásban, hiszen senki sem kívánja finanszírozni Putyin háborúját. Ugyanakkor a helyzet ironikus, hiszen most mégis szívesen fogadják az orosz gázt, amelytől nehéz megszabadulniuk, ezzel továbbra is hozzájárulva a háborús gépezet működéséhez.
Természetesen! Kérlek, oszd meg velem a konkrét szöveget, amelyet szeretnél egyedivé tenni, és én segítek átfogalmazni.
Persze, szívesen segítek! Íme egy egyedi Facebook hozzászólás példa: "🌟 Csodás nap van ma! 🌞 Ki más érzi úgy, hogy a jókedv és az inspiráció a levegőben van? 🙌❤️ Oszd meg velem, mi az, ami ma boldoggá tett! 😊 #PozitívVibrációk #JóKedv" Ha van konkrét téma vagy érzés, amit szeretnél kifejezni, csak szólj, és úgy alakítom!
A gázimport és a jelenlegi orosz-ukrán háború szorosan összefonódó témák, amelyek mély hatással vannak Európa energiaellátására és geopolitikai helyzetére. Az orosz energiaforrások, köztük a földgáz, évtizedek óta fontos szerepet játszanak a kontinens energiastruktúrájában, és a konfliktus kirobbanása óta a helyzet drámaian megváltozott. A háború következtében sok ország kénytelen volt felülvizsgálni gázimportjára vonatkozó stratégiáit, hogy csökkentse függőségét Oroszországtól. Ezzel párhuzamosan számos alternatív forrást és útvonalat kerestek, hogy biztosítsák energiaellátásukat, és minimalizálják a konfliktus hatásait. A megújuló energiaforrások fejlesztése és a nemzetközi együttműködések erősítése kiemelt fontosságúvá váltak, ahogy a politikai döntéshozók mindent megtesznek a fenntartható és biztonságos energiaellátás érdekében. Ez a helyzet rávilágít arra, hogy a geopolitikai feszültségek és a globális energiaigények mennyire szorosan összefonódnak, és hogy a gázimport nem csupán gazdasági kérdés, hanem a nemzetbiztonság szempontjából is kulcsfontosságú tényező. Az elkövetkező években várhatóan tovább nő az érdeklődés a diverzifikált energiaforrások iránt, és a nemzetközi politikai dinamika folyamatosan formálja majd a globális energia piacot.