Tusványos 2025: Kocsisék beszélgetése Majkáról és Tiszáról A Tusványos fesztivál 2025-ös kiadásán Kocsisék izgalmas diskurzus keretében osztották meg gondolataikat Majka és Tisza világáról. A beszélgetés során a két népszerű személyiség életéről, karrier

A Fidesz frakcióvezetője szerint soha nem volt jobb fiatalnak lenni, mint a Fidesz kormányzása alatt. Tudósításunk a helyszínről.
A 34. Tusványos fesztivál csütörtök délután végre elérkezett ahhoz a kerekasztal-beszélgetéshez, amely ezúttal...
Bár a 2024-es EP-választás óta a Tisza Párt letarolta az ellenzéki térfelet, a beszélgetésen idén is a 2010-ben meghatározó, jelenleg pár százalékos vagy szinte mérhetetlen támogatottságú ellenzéki pártok képviselői vettek részt. Egyébként Tarr Zoltánt, a Tisza alelnökét is meghívták, ám a legnagyobb ellenzéki párt ezt arra hivatkozva utasította vissza, hogy a Fidesz ezzel csak el a figyelmet próbálná meg elterelni arról, hogy Magyar Péter a fesztiválon is kihívta vitára Orbán Viktort , de ilyenre ezúttal sem kerül sor.
Huth Gergely, a Pestisrácok főszerkesztője a fesztivál "lánglelkű résztvevőinek" köszöntése után az "izgalmas vita" témaindítójaként a Campus fesztivál közleményét olvasta fel, amelyet Majka fejbelövős performansza után adtak ki, és arról szól, hogy elhatárolódnak a politikai nyilatkozatoktól.
Simicskót mélyen megrázta Majka produkciója, hiszen véleménye szerint a zenészeknek példát kellene mutatniuk közönségüknek. Ezzel szemben az előadás "ízléstelen és gusztustalan" volt, ami tovább fokozza a már amúgy is megosztott magyar társadalom feszültségeit. Kifejezetten "buta dolog" sorozatosan ilyen sérelmeket okozni a közvéleményben. Érdemes megjegyezni, hogy míg a parlamentben igyekeznek tisztelettel bánni egymással, a politika világa valójában egyfajta "verbális harcművészet" is, ahol a szavak éppolyan erővel bírnak, mint a fizikai összecsapások.
Molnár Zsolt megadta Simicskónak, hogy helyesen beszélt, de a Fidesz vezeti 15 éve az országot, és így a közbeszéd minőségét illetően a legnagyobb felelősségük nekik van. Ezzel együtt szerinte sem fér bel egy zenésztől, ami a Campuson történt.
Kocsis Máté a vitakultúra helyett egy másik megközelítést választott az érvelésében. Kiemelte, hogy Tarr Zoltán meghívást kapott az eseményre, de hangsúlyozta, hogy ez nem az a fórum, ahol "egy platóról kellene sértegetni az embereket". Itt a cél a valódi párbeszéd és érvelés, ezért a tisztségviselő "nem kapott engedélyt erre". Kocsis szerint, amikor azt állítják, hogy a Fidesz nem hajlandó vitázni, akkor éppen erre a szituációra érdemes figyelni. Ezen kívül...
nyugodtan lehetne Magyar Péter halálát is imitálni, és azt lehetne mondani rá, hogy ez csak egy geg. Emberi életekkel nem lehet gegelni
Kocsis véleménye szerint a közvélemény hangulata elsősorban azoknak a politikai szereplőknek a felelőssége, akik már másfél évtizede küzdenek a hatalom megszerzéséért, de eddig nem jártak sikerrel. E frusztrációjuk következményeként pedig egyedül a provokáció és uszítás maradt számukra. Kocsis úgy véli, hogy "Majka művész úr" esetében a kormánykritika csupán egy átmeneti állapot, és bízik benne, hogy az érintett végül visszatér az eredeti nézeteihez.
Kanász-Nagy Máté kifejtette, hogy az LMP számára elfogadhatatlan az, amit Majka a színpadon tett, különösen egy olyan országban, ahol a társadalom ennyire megosztott, és ahol mind a liberális, mind a kormányzó oldal folyamatosan hergelik a választókat. Eközben más koncerteken fiatalok ezrei éneklik a kormányra irányuló "nem éppen hízelgő rigmusokat" (például a "mocskos Fideszt" - a szerk.). Ez a jelenség a magyar társadalomban bekövetkező változást tükröz, hiszen a politikai és közösségi médiában aktív fiatalok körében a kormány nem csupán támogatását veszítette el, hanem kifejezett ellenszenvet is kiváltott.
Molnár kifejtette, hogy az ellenzék nem csupán liberális nézetekre épül, hiszen - ha nem is a legjobb állapotban - de még mindig létezik baloldali irányzat is. Úgy véli, hogy a fiatalok a koncerteken egyfajta lázadást tapasztalnak, ami emlékeztet a 2010 előtti kormányokkal szembeni ellenállásra, amely végül fülkeforradalomhoz vezetett. Jelenleg azonban nem tudja, hogy hasonló események várhatóak-e a közeljövőben.
Kocsis szerint a választásokat megelőző évben mindig megindul pár fő trend, ezek közé tartozik, hogy elkezdik mondani, a Fidesz fél, illetve hogy az ellenzék vezet - 2021 őszén "a propagandasajtó" azzal volt tele, hogy Márki-Zayék vezetnek.
Szerinte ezeken a koncerteken döntő többségben az előadók szoktak elkezdeni skandálni, a közönség csak követi őket. Úgy látja, a baloldali médiagépezet és a velük együttműködő zenészek egy folyamatban vannak benne, és Majka sem jelentetett meg kormányellenes számot, amíg nem igazolt az RTL-hez.
Kocsis úgy véli, hogy a média- és NGO-gépezet tudatosan dolgozik azon, hogy a fiatalokat gyűlöletkeltéssel vonja be a politikai diskurzusba, hiszen tudják, hogy sokan közülük távol maradnak a választásoktól. A Fidesznek viszont higgadt és megfontolt reakcióval kell válaszolnia erre a helyzetre. Nem tartja valószínűnek, hogy a mai fiatalok többsége olyan neveltetésben részesült, amely erőszakra vagy mások halálával való viccelődésre ösztönözné őket.
ez bűn, és akkor is az lenne, ha Magyar Péter megölésével hergelnének a színpadról.
A KDNP-s Simicskó kifejtette, hogy gyakran éri őket az a kritika, miszerint a rendezvényeiken kevés fiatal vesz részt, de ezt határozottan cáfolta, hiszen Tusványoson is megfigyelhető a fiatalok aktív részvétele. Több mint húsz éve tanít egyetemeken, és tapasztalata szerint a fiatalok ugyan okosak és tanulékonyak, de mint előadó, nem mindig könnyű fenntartani a figyelmüket. Az emberek hajlamosak huszonéves korukban forradalmi vágyakkal telve élni, ám azzal a problémával szembesülnek, hogy nem ismerik a Gyurcsány-korszak valóságát – tette hozzá. Bár van egy generációs eltérés, és a KDNP sok fiatal számára talán szürkének tűnik, mégis "viccesen megjegyezhetjük, hogy a KDNP az egyetlen parlamenti párt, amely az örökkévalóság programját hirdeti", ellentétben például a Momentummal.
Kocsis Máté emlékeztetett arra, hogy ő a szocialista kormányok idején töltötte fiatalkorát, és határozottan kijelentette, hogy senkinek sem kívánja, hogy a Fidesz időszakán kívül élje meg a fiatalságát. Véleménye szerint...
Miután néhány gőzleeresztő bulin túlvagyunk, érdemes lesz elgondolkodniuk.
Valóban szemben állnak a kormánnyal, és véleménye szerint a magyar fiatalok soha nem élveztek olyan kedvező helyzetet, mint a Fidesz kormányzása alatt. Úgy látja, hogy a fiatalok már most is egyre inkább visszatérnek a Fideszhez, és ez a tendencia valószínűleg fokozódni fog, ahogy közelednek a választások, és a viták egyre hevesebbé válnak.
A Fidesz frakcióvezetője kifejtette, hogy a magyar politikai táj nem osztható két részre, és véleménye szerint a baloldali pártok összefogva képesek lehetnek átlépni az 5%-os parlamenti küszöböt. Különösen örömtelinek tartja, hogy Hiller Istvánt könnyű célpontnak vélik a választókerületében, bár ez szerinte téves elképzelés. Az MSZP-s Molnár figyelmeztetett: a baloldalnak haza kell találnia a nemzethez, különben eltűnhet a politikai térképről. Ő az első lehetőségben látja a jövőt, és úgy véli, hogy a baloldal és annak támogatói mindig jelen lesznek, bár kérdéses, hogy a 2026-os választásokra ez hogyan fog megvalósulni.
Kanász-Nagy véleménye szerint a szocialisták idején sem volt optimális a helyzet, és a jelenlegi állapotok sem különböznek sokban. Ugyanakkor határozottan vitatkozna azzal a nézettel, hogy a fiatalokat csupán manipulálják; szerinte a koncerteken tapasztalt spontán skandálások valóban a fiatalok saját érzéseit tükrözik, hiszen több ezer fiatal vesz részt bennük. Hangsúlyozta, hogy nem igaz az a kijelentés, miszerint a kormány nem tesz lépéseket, mert szerintük is érzékelik a problémákat. Azonban a válaszlépéseik csupán kommunikációs trükkök maradnak, és a kormányzás terén nem tapasztalható olyan átfogó változtatás, ami megakadályozná a társadalom lecsúszását.
Kocsis a kormányzás lényegi aspektusairól kifejtette, hogy 2022-ben még soha senki nem szerzett annyi szavazatot, mint ők. Ekkor elköteleződtek a békepolitika mellett, és vállalták, hogy uniós nyomásra sem fognak engedni a migrációs kihívásoknak. Ezen kívül ígéretet tettek arra, hogy a nemzetközi helyzet ellenére megvédik az alacsony rezsiárakat. Kifejtette, hogy azok, akik az ellenzékre szavaznak, kockára teszik ezeket az eredményeket. Hozzátette, hogy a kormányzás terén mindig van lehetőség a fejlődésre; minden hónapban be tudnak mutatni egy kórházban egy olyan vécét, amely nem megfelelő állapotban van. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az ország az elmúlt 15 évben összességében előrehaladott, különösen a Covid-ig és a háborúig. Ez az, amit a kormány javasol, és véleménye szerint az emberek ezekben a kérdésekben kiállnak mellettük.
Molnár véleménye szerint a Fidesz már 2022-ben is hangoztatta, hogy meg fogja fékezni az inflációt, de ő maga nem tapasztalta, hogy ez valóban megvalósult volna. Elképzelhető, hogy mindez egy balliberális összeesküvés részét képezi, de ő még nem találkozott olyan bizonyítékkal, ami ezt alátámasztaná.
Az emberek inflációt generálnak.
Kanász-Nagy véleménye szerint a magyar emberek számára léteznek olyan materiális problémák, amelyek sokkal sürgetőbbek, mint a háború. Ilyenek például a gazdasági megélhetési kérdések, amelyek a mindennapi élet alapjait érintik. Ezt követik a közszolgáltatások hiányosságai, amelyek egyre gyakoribbá válnak, és nem csupán a vécépapír hiányáról van szó a kórházakban. A harmadik fontos téma pedig az urizálás és a luxus életvitel, amelyet a kormányzati oldalról, például Lázár János is bírál. Ez a jelenség a fideszes szavazók körében is egyre több kritikát vált ki.
Kocsis Máté válaszában így fogalmazott: "Álljunk meg egy pillanatra!", utalva arra, hogy Orbán 2010-ben bejelentette, hogy egymillió új munkahelyet fognak létrehozni. Ezt a célt sikerült elérniük, hiszen jelenleg soha nem dolgoztak ennyien Magyarországon, mint napjainkban.
Kocsis véleménye szerint a nemzetpolitikai irányvonal kapcsán megfogalmazható egy kritika a kormánnyal szemben: Orbán Viktor a tihanyi beszédében támogatásáról biztosította George Simion-t. Ugyanakkor Kocsis hangsúlyozza, hogy Orbán nem egy magyarellenes politikust állt ki, csupán Simion volt a legesélyesebb jelölt, és a miniszterelnök azt a célt tűzte ki, hogy közös alapokat találjon vele a kereszténység és a szuverenitás ügyében. Ezen kívül Kocsis megjegyezte, hogy Simiont korábban már számos alkalommal elítélték.