Trump 2025-ben valóban megpróbálja megszerezni Grönlandot Dániától? A dán miniszterelnök reagált a felvetésre.
Dánia miniszterelnöke kedden bejelentette, hogy Grönland jövője kapcsán a sziget lakóinak kell kifejezniük véleményüket és döntéseiket.
Grönland az utóbbi hetekben, Donald Trump választási győzelme óta, egyre inkább a figyelem középpontjába került. Vajon Washington valóban tervezi, hogy elcsatolja ezt a területet Dániától?
"Grönland a grönlandiaké" - mondta Mette Frederiksen miniszterelnök a TV 2 televíziónak, hozzátéve, hogy az északi-sarkvidéki terület "nem eladó". Előzőleg ifjabb Donald Trump, a megválasztott amerikai elnök fia, néhány héttel látogatott a szigetre, hogy apja azt javasolta, hogy az Egyesült Államok vegye át a sziget feletti ellenőrzést - írja az AFP.
A terület feletti kontroll megszerzésének vágya, valamint a Föld legnagyobb szigetének megvásárlása már régóta foglalkoztatja a politikai diskurzusokat. Ez különösen felerősödött azóta, hogy Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke hangsúlyozta, hogy a sziget birtoklása és ellenőrzése elengedhetetlenül fontos az amerikai nemzetbiztonság szempontjából.
Mute Egede, a sziget miniszterelnöke határozottan visszautasította Trump állításait, hangsúlyozva, hogy a terület szabadsága és önrendelkezése nem képezheti vita tárgyát.
Dánia már korábban világosan kifejezte elutasítását az ilyen jellegű javaslatokkal kapcsolatban. Rasmus Jarlov, a dán Konzervatív Párt képviselője határozottan kijelentette, hogy a sziget dán ellenőrzése nem lehet kérdéses, és nem alkukérdése. Az Egyesült Államok számára a sziget stratégiai jelentősége többek között a Pituffik (korábban Thule) légibázis és a terület gazdag ásványkincseiből adódik.
A vita háttere Trump 2019-es, Dánia és Grönland iránti érdeklődése, amely akkoriban mindkét ország részéről elutasításra került. A legújabb nyilatkozatok tükrében Trump azt is kijelentette, hogy az Egyesült Államok újra ellenőrzést gyakorolhat a Panama-csatorna felett, ami szintén heves nemzetközi kritikákat generált.
A sziget vezetőinek és Dánia reakciója világosan a helyi autonómia és szuverenitás megőrzésére irányul. E közben Trump nyilatkozatai mögött stratégiai és geopolitikai szándékok húzódnak meg.