Takáč véleménye szerint a szlovák mezőgazdaság nem engedheti meg magának, hogy az EU agrárpolitikájának kedvezményezettjévé váljon.


A mezőgazdaság nem lehet az Európai Unió (EU) ambiciózus költségvetésének kárvallottja - fogalmazott Richard Takáč mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter, miután reagált az Európai Bizottság (EB) által bemutatott új, 2028-2034 közötti időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret tervezetre. Takáč véleménye szerint a költségvetési javaslat legnagyobb aggálya, hogy a rekordösszegű költségvetési növekedés ellenére a mezőgazdaság, az élelmiszeripar és az erdőgazdálkodás támogatása csökken.

"Ez az EU-költségvetés sokkal nagyobb, mint az előző, eléri a kétezer milliárd eurót, amit szinte elképzelni sem tudunk. Ez körülbelül egyharmados növekedést jelent az új programozási időszak költségvetésében. Hatalmas pénzügyi forrásokról van szó.

A legszomorúbb az a tény, hogy bár a költségvetés növekedett, a mezőgazdasági termelők, az élelmiszeripar és az erdészet mégis kevesebb forrást kapnak – hangsúlyozta Takáč.

Előzetes adatok szerint a szektor támogatása a korábbi szint 73-74%-ára csökkenne, azaz körülbelül 300 milliárd euróra. Takáč bírálta, hogy az EU többet tervez beruházni a védelembe, miközben kevesebbet fordít az élelmiszerbiztonságra.

- tette hozzá, miközben egy pillanatra elgondolkodott.

A mezőgazdasági miniszter határozottan bírálta a közös agrárpolitika (KAP) pilléreinek egyesítésére tett javaslatokat, amelyek között szerepel az élelmiszeripar támogatási rendszerből való kizárás és a közvetlen kifizetések felső határának bevezetése. Mindezek mellett aggasztónak tartja, hogy a szlovák gazdák jelenlegi támogatottsága még mindig nem éri el az uniós átlag 100%-át.

"20 évnyi uniós tagság után még mindig csak az uniós közvetlen támogatások 82%-án vagyunk. Ha valaki ezek további korlátozását javasolja, az számunkra elfogadhatatlan," hangsúlyozta Takáč.

A miniszter hangsúlyozta, hogy a következő hónapok sorsdöntő jelentőségűek lesznek. "Komoly kihívások elé nézünk, és fontos, hogy az Európai Unió képviselőivel tudatosítsuk, mennyire elengedhetetlen a mezőgazdaság támogatása. Igazságos körülményekre van szükségünk ahhoz, hogy megőrizzük versenyképességünket és fenntartsuk élelmiszer-önellátásunkat" - zárta szavait a miniszter.

Related posts