Szombaton elindul az amerikai vámháború!


Donald Trump február 1-jétől 25%-os vámot vezet be Kanada és Mexikó ellen. Kanada már elkezdte mérlegelni a válaszlépéseket, míg a szakértők egyetértenek abban, hogy ez a lépés senkinek sem lesz előnyös.

Donald Trump elnök szombaton megkezdi az első vámintézkedéseinek bevezetését, amely várhatóan arra ösztönzi a külföldi kormányokat és cégeket, hogy sürgős lépéseket tegyenek a lehetséges vámok elkerülése érdekében, valamint hogy felkészüljenek a megtorlásokra - számolt be róla a Portfolio. Érdekes módon a vámok középpontjában az Egyesült Államok két legnagyobb exportpiaca, Kanada és Mexikó áll.

A megállapodás alapján február 1-jétől 25%-os vámot vethetnek ki a két országból érkező, körülbelül 900 milliárd dollár értékű árukra. Jelen pillanatban azonban nem egyértelmű, hogy a vámok pontosan milyen termékeket érintenek.

Lehetséges, hogy az intézkedés csak ideiglenes megoldásként működik, attól függően, hogy Mexikó és Kanada milyen válaszokat adnak rá.

David Seif, a Nomura vezető közgazdásza, aki a fejlett piacokkal foglalkozik, kifejtette: "Az elkövetkező időszakban Trump várhatóan újabb vámokat fog bevezetni, ami azt eredményezi, hogy 2025-re az Egyesült Államokba importált termékek átlagos vámterhe jelentősen megnő." A szakértők figyelmeztetnek arra, hogy egy esetleges kereskedelmi háború komoly hatással lehet az amerikai gyártókra, mivel megdrágíthatja az importált alapanyagokat, és ennek következtében a fogyasztói árak is emelkedhetnek.

Ez lesz az első komoly kihívás Donald Trump számára, hogy az Egyesült Államok gazdasági potenciálját felhasználva képes-e átalakítani az ellátási láncokat, mérsékelni a kereskedelmi deficitet, és visszavágni azoknak, akiket az ország kizsákmányolóiként kezel. Sokak véleménye szerint Trump fenyegetései inkább tárgyalási taktikák, mintsem kőbe vésett vámkötelezettségek.

Rodrigo Villegas, a mexikói Suass Group politikai kockázati tanácsadó cég vezérigazgatója szerint bizonyos vállalatok máris igyekeznek készleteket felhalmozni, készülve a vámok bevezetésére. Más vállalkozások viszont nem tudnak így készülni a közeljövőre - ez különösen igaz a romlandó élelmiszereket exportáló cégekre.

Az olajipart is érinthetik a vámok, ugyanis annak ellenére, hogy az Egyesült Államok a világ legnagyobb olajtermelője, a középnyugati finomítók az általuk feldolgozott nyersolaj akár háromnegyedét Kanadából szerzik be. A Valero Energy Corp. szerint,

ha a kanadai kőolajra kivetett vámok életbe lépnek, az ágazat visszafoghatja a benzin előállítását.

Donald Trump Kínával szemben is 10 százalékos vámmal fenyegetőzött arra hivatkozva, hogy Peking nem teljesítette az amerikai piacra irányuló fentanil-áradat megfékezésére tett ígéreteit. Azonban az amerikai elnök nemrég visszalépett a kampány során megígért sokkal keményebb vámintézkedésektől.

Kanada és Mexikó már kifejezte, hogy Donald Trump vámintézkedéseire nem maradnak tétlenek. Justin Trudeau kanadai miniszterelnök csapata egy körülbelül 105 milliárd dollár értékű terméklistát készített, amely alapján válaszvámokat vezethetnek be. Emlékezetes, hogy hasonló lépéseket tettek 2018-ban is, amikor a Trump-adminisztráció az acél- és alumíniumipart sújtotta vámokkal.

Mexikó elnöke, Claudia Sheinbaum szerdán aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Donald Trump valóban végrehajtja-e a vámszigor bevezetését. Ugyanakkor hangsúlyozta: "Nekünk is van egy kidolgozott stratégiánk."

Related posts