Szolnokon megkezdődött az ország legnagyobb energiatározójának építése, amely új fejezetet nyit a fenntartható energia tárolásában és felhasználásában.


Czepek Gábor hozzátette, hogy az ország energiaszuverenitásának szempontjából kulcsfontosságú a tárolókapacitások kérdése.

Az atomenergia mellett a napenergia az, amire leginkább támaszkodunk, azonban ez utóbbi erősen függ az időjárási viszonyoktól, és nem mindig áll rendelkezésre akkor, amikor éppen szükség lenne rá.

Összesen 260 milliárd forintos támogatást biztosítanak az energiatárolók telepítéséhez.

csaknem 100 milliárd forinttal az ipari energiatárolókét, és mintegy 160 milliárd forinttal a vállalkozások és családok ilyen fejlesztéseit.

Kitért az energiaszektor zöldítésére is, amelyben az államtitkár szerint Magyarország kifejezetten jól áll. Példaként említette, hogy 2022 óta a duplájára nőtt az ország teljes napenergia-termelő kapacitása és "flottul halad" a tárolók ügye is: jövőre megduplázzák a tárolókapacitást, 2026-ra pedig a jelenlegi húszszorosára növelik.

Célom, hogy 2030-ig Magyarországon minimum 1 gigawattnyi tárolókapacitás legyen elérhető.

A szolnoki beruházás is ahhoz járul hozzá tehát, hogy hazánk energiaellátása minél tisztább, kiszámíthatóbb, biztonságosabb és olcsóbb legyen, hiszen ez szükséges a mindennapi jólétünkhöz és a gazdaságunk versenyképességének erősítéséhez

- jelentette ki Czepek Gábor.

A zöldenergia hasznosításának előmozdítására irányuló intézkedések között kiemelkedő szerepet kap a hálózati integrált energiatárolást támogató program, amely már tavaly eljutott a támogatói döntésekig. A 33 milliárd forintos állami támogatás révén 13 különböző helyszínen összesen 38 megawatt kapacitású tároló létesül. A tervek szerint ezek a fejlesztések 2025 nyarára valósulnak meg - áll a jelentésben.

A legnagyobb projekt keretében a MAVIR, az átviteli rendszerirányító, 15 milliárd forintos támogatás segítségével egy 20 megawattos tároló létesítésébe kezd Szolnok közelében. Ez az új létesítmény, miután elkészült, hazánk legnagyobb energia-tárolója lesz.

- fűzték hozzá.

A villamosenergia tárolási kapacitásának fejlesztését célzó újabb pályázat idén februárban indult el, melynek keretösszege 62 milliárd forint. A támogatói döntések révén várhatóan körülbelül ötven ipari energiatároló létesítménye fog megvalósulni Magyarország területén.

A nyertes pályázatok együttesen lefedik a kiírásban megcélzott 440 megawatt kapacitást. A támogatott vállalatoknak, szervezeteknek legkésőbb 2026 tavaszáig kell elkészülniük az új berendezések telepítésével, hálózatba kapcsolásával. A pályázat több projektjében is a szolnokit felülmúló kapacitású berendezéseket telepítenek majd - írta az EM.

Related posts