Szlovákia a következő héten arra törekszik, hogy megállapodást kössön az Európai Bizottsággal az orosz gázellátás ügyében.

Amióta Ukrajna 2024 végén megszüntette az orosz gáz tranzitját, Szlovákia a Török Áramlat és Magyarország irányából biztosítja a földgázellátását.
A szlovák kormány célja, hogy a következő héten megállapodást köthessen az Európai Bizottsággal, amely lehetővé tenné számára az orosz energiaimport 2028-tól érvényes uniós tilalmának kedvezőtlen hatásainak elkerülését – nyilatkozta Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke, a szombati sajtótájékoztatóján.
Szlovákia blokkolja az EU 18. szankciócsomagját, mivel nem ért egyet az Európai Bizottságnak azzal a javaslatával, amely 2028-tól az orosz gáz teljes importjának megszüntetését irányozná elő. Szlovákia szerint ez hiányt és áremelkedést okozna, illetve kártérítési igénnyel léphet fel az orosz gázszállító.
"Győznünk kell valamit ebben a küzdelemben, még ha az eredmény nem is lesz teljes mértékben biztos" - fogalmazott Robert Fico. "Politikai kötelezettségvállalásokat és garanciákat várunk el partnereinktől és a bizottságtól, hogy a gázimport leállítása miatt felmerülő nehézségek terhe ne csupán Szlovákiát sújtsa" - tette hozzá Robert Fico.
A szlovák miniszterelnök véleménye szerint jelenleg nem egyértelmű, hogy sikerül-e megállapodást kötni, mivel bizonyos kérdések még mindig tisztázásra várnak.
Robert Fico kifejtette, hogy az egyik napirendi pont, amelyet jelenleg megvitatnak, az az, hogy milyen mértékű díjat kellene fizetni a nem orosz gáz alternatív útvonalakon való átjárásáért.
A hírek szerint pénteken Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel, szombaton pedig Friedrich Merz német kancellárral folytatott megbeszéléseket Szlovákia aggasztó kérdéseivel kapcsolatban.
Szlovákia gázszükségletének nagy részét a Gazpromtól szerzi be egy 2034-ig érvényes, évi mintegy 3,5 milliárd köbméter gázt biztosító hosszú távú megállapodás keretében.
Amióta Ukrajna 2024 végén megszüntette az orosz gáz tranzitját, Szlovákia a Török Áramlat és Magyarország irányából biztosítja a földgázellátását.
Az Európai Bizottság által tett javaslat, amely 2028-tól megszüntetné az orosz energiaimportot, csupán a tagállamok többségi támogatását igényli. Ezzel szemben az Oroszország ellen bevezetett szankciókhoz minden egyes EU-tagállam jóváhagyása szükséges. Szlovákia a két kérdést összekapcsolta, és nem hajlandó támogatni a szankciós csomagot, amíg a gázimporttal kapcsolatos aggályaik nem oldódnak meg.
Az Európai Bizottság június 10-én újabb szankciókat terjesztett elő Oroszország ellen, válaszul az ukrajnai invázióra. Ezek a lépések kifejezetten Oroszország energiaforrásait, pénzintézeteit és hadipari szektorát célozzák, hangsúlyozva az EU elkötelezettségét a konfliktus ellenállásával szemben.