Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Magyarország és Szerbia számára kiemelkedő fontossággal bír a két ország közötti együttműködés, amely stratégiai jelentőséggel bír.


A beszélgetés során kiemelték, hogy a patrióta és szuverenista kormányokkal szembeni támadások továbbra is folytatódnak. Azonban egy lényeges változás figyelhető meg: míg korábban ezek a kritikák Brüsszelből és Washingtonból érkeztek, most már kizárólag Brüsszelből jönnek. Ez a helyzet bár nem ideális, mégis lényegesen könnyebb reagálni rá, mint a korábbi időszakban. Emellett hangsúlyozták, hogy figyelemmel kísérik a szerbiai fejleményeket, és észlelik a destabilizációs próbálkozásokat. A magyar érdekek szempontjából elengedhetetlen, hogy Szerbiában stabilitás és nyugalom uralkodjon.

Majd üdvözölte a szerb elnök és kormány azon erőfeszítéseit, amelyek teljességgel nélkülözhetetlenek a kétoldalú kapcsolatok fejlesztése tekintetében. A miniszter ezután méltatta a két ország együttműködésének eddigi eredményeit, például a két főváros vasúti összeköttetésének korszerűsítését és a kölcsönös hozzájárulást egymás energiabiztonságához. Kitért arra is, hogy Európa legmodernebb, legnagyobb és legszínvonalasabb határátkelőhelye épül meg majd Röszkénél, hogy a lehető leggyorsabban lehessen közlekedni a két ország között, továbbá arról is döntés született, hogy meghosszabbítják a már üzemelő határátkelőhelyek nyitvatartási idejét. Szijjártó Péter úgy vélekedett, hogy az Európai Unió óriási bajban van, a versenyképessége igen mélyre süllyedt, ebben a helyzetben pedig a közösségnek új lendületre lenne szüksége, ami a Nyugat-Balkánról jöhet, ahol Szerbia tölti be a vezető szerepet.

„Ma az Európai Uniónak éppolyan fontos a nyugat-balkáni országok csatlakozása, mint maguknak a tagjelölt államoknak” - hangsúlyozta. Kiemelte, hogy szégyenletes, hogy a brüsszeli intézmények és egyes európai országok továbbra is gátolják Szerbia integrációs folyamatát. Az érintettek „gyávaságát” is bírálta, hangsúlyozva, hogy míg a bővítést ellenzők a zárt ajtók mögött bátran nyilatkoznak, amikor a szerb kormány képviselői jelen vannak, akkor a diskurzus teljesen megváltozik.

Élesen kikelt az ellen, hogy az elmúlt években nem történt előrelépés a szerb integrációs folyamatban, és szánalmasnak minősítette, hogy egyes EU-s vezetők gátolják a harmadik csatlakozási fejezetcsoport megnyitását az országgal. Majd kifejtette, hogy utóbbi ráadásul épp a gazdasági növekedésről, a versenyképességről szól. "Én azt a tanácsot adtam az európai kollégáknak, hogy jöjjenek el Belgrádba, aztán menjenek haza, és két hét múlva jöjjenek el megint. Akkor látni fogják, hogy mit jelent a gazdasági növekedés, s mit jelent a gyors fejlődés" - mondta. "Mi Magyarországról ezután is minden támogatást megadunk ahhoz, hogy Szerbia európai integrációs folyamata a lehető leggyorsabb legyen" - összegzett.

Related posts