Szijjártó Péter kijelentette, hogy a Közel-Keleten is Donald Trump képviseli a békét, hasonlóan Ukrajnához.

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető az ENSZ Biztonsági Tanácsának közel-keleti helyzettel foglalkozó nyílt vitáját megelőzően kiemelte, hogy Ukrajnához hasonlóan a Közel-Keleten is Donald Trump a béke neve.
Emlékeztetett arra, hogy az amerikai elnök első mandátuma alatt sikerült tető alá hozni az Ábrahám-megállapodásokat, amelynek révén Izrael több arab állammal is normalizálta a viszonyát, hosszú évtizedek kihívásai és sikertelen béketörekvései után. "Úgy vélem, hogy a Közel-Keleten a tartós és fenntartható békés élet megteremtése érdekében elengedhetetlen az Ábrahám-megállapodások megújítása és bővítése" - fogalmazott. "Ez számunkra különösen fontos, mivel a Közel-Kelet stabilitása alapvetően befolyásolja Közép-Európa biztonságát."
"Jelenleg megfigyelhető, hogy a migrációs hullámok főként a szárazföldi útvonalakon érkeznek, ami azt jelenti, hogy Magyarország közvetlen veszélynek van kitéve" - hangsúlyozta.
Szijjártó Péter ezt követően hangsúlyozta, hogy a közel-keleti béke megteremtése különösen fontos a kormány számára, mivel Magyarország keresztény államként felelősséget vállal az üldöztetett és nehéz helyzetben lévő keresztény közösségek iránt. Rámutatott, hogy a kormány eddig körülbelül 30 milliárd forint értékű támogatást nyújtott a közel-keleti keresztény közösségeknek, beleértve a katolikus egyház humanitárius és szociális programjainak támogatását a Gázai övezetben.
Magyarország határozottan kiáll amellett, hogy támogassa a tűzszüneti megállapodást és a túszszabadítást a Közel-Keleten. E lépések nem csupán a térség lakóinak nyugodtabb életét segíthetik elő, hanem lehetőséget teremthetnek arra is, hogy a reményeink szerint még életben lévő magyar túsz visszatérhessen hazájába.
„Tedd egyedivé a szövegedet!” - javasolta.
A miniszter végül hangsúlyozta, hogy az ENSZ különféle fórumai mellett gazdasági egyeztetésekre is sor kerül, beleértve a szaúdi gazdasági miniszterrel és a nemek közti egyenlőségért felelős szerb miniszterrel folytatott kétoldalú találkozókat. Ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy mivel az Európai Uniónak eddig nem sikerült szabadkereskedelmi egyezményt kötni az Öböl Menti Együttműködési Tanáccsal, célszerű lenne egyéni tárgyalások keretében megközelíteni a térség országait, hogy mihamarabb elérhessük a kívánt megállapodásokat. Az együttműködés fontossága e szereplőkkel vitathatatlan.
Utóbbiról szólva pedig rámutatott, hogy Magyarország az EU nyugat-balkáni irányú bővítését továbbra is határozottan támogatja. "Azt szeretnénk, ha az Európai Unió olyan országokat venne fel a soraiba, akik nem a háborút hozzák be, hanem a fejlődést gyorsítják fel (...) Szerbia segítené az Európai Unió gazdasági fejlődését, Ukrajna meg a háborút hozná be" - összegzett.
Kiemelt illusztráció: Szijjártó Péter, a külgazdasági és külügyminiszter (Fotó: MTI/Purger Tamás)