**Szenteltvíz Projekt: Templomból Uszoda – A Különleges Átalakulás** A Szenteltvíz Projekt egy izgalmas kezdeményezés, amely a templomi környezetet átformálva egy új, közösségi teret hoz létre. Az elképzelés lényege, hogy a tradicionális vallási helyszín


Hollandiai utazásaim alkalmával többször érdeklődtem kint élő barátaimnál, melyik uszodát érdemes felkeresni, milyenek a körülmények, az árak, lehetőségek. Eddig még nem sikerült ellátogatni egyik létesítménybe sem, viszont a minap kaptam tőlük egy linket egy új uszodai projektről. Mivel az elnevezésben "Holy Water", azaz szenteltvíz szó szerepelt, gyanúm támadt. Joggal.

Ambiciózus templomuszoda-átalakítás után a látogatók szenteltvízben úszhatnak - áll a cikkben.

A délkelet-holland Heerlen városában található, több mint százéves műemlék, az Assisi Szent Ferenc templom az utóbbi két évben üresen állt, ezért a kihasználtság és újrahasznosítás szellemében új funkciót kap. A város önkormányzata által kiírt pályázatot az MVRDV és Zecc Architecten építészeti cégek nyerték el. A látványtervek alapján a templom belső terét izgalmas módon alakítják át: a régi padsorok helyét úszósávok fogják átvenni. Az üvegfalakkal elhatárolt templomfolyosón helyezkednek majd el az öltözők és egy vendéglátóegység, így a hívők egykori otthonának új, közösségi funkciót biztosítanak.

A templom padjainak egy része a medencetérben kényelmes üléseket biztosít, míg a maradék rész bárasztalként fog funkcionálni. Az egykori szószék újragondolt változata a jövőben a vízimentők, vagy ahogy nálunk nevezik, úszómesterek szolgálatára fog állni.

Mivel a medence alja állítható, lehetőség nyílik arra, hogy a víz mélysége a különböző igényekhez igazodjon, így a sekélyebb és mélyebb vízrétegek egyaránt könnyedén megvalósíthatók, figyelembe véve az úszók képességeit és az aktuális funkciót. Emellett a medencetér szinte teljesen eltüntethető, ami lehetővé teszi, hogy akár tánctérré is átalakuljon. A tervezőcégek ismertetőiben található információk szerint, ha csupán egy vékony vízréteggel töltik fel a medencét, a megfelelő világítás segítségével a templom belső terének lenyűgöző tükröződése hozható létre, ami különleges atmoszférát teremt. Érdemes felfigyelni arra, hogy...

így a látogatók úgy érezhetik, a "vízen járhatnak".

Winy Maas, az MVRDV alapító partnere úgy véli, hogy miért ne tölthetné be a templom ismét a társadalmi szerepét, ahogyan azt a múltban tette? Szerinte egy nyilvános uszoda lenne a legmegfelelőbb arra, hogy ezt a célt szolgálja.

Hátúszás közben a víz felszínén lebegve csodálhatjuk a templom lenyűgöző boltozatát és a mesés üvegablakokat, amelyek érintetlenül ragyognak a fényben.

Kihívást jelet ugyanakkor a medencetér - avagy a templom - fenntartható felfűtése, ezért új szigetelés is szükséges, valamint az uszodával járó pára és klór miatt az állagmegóvása a történelmi anyagoknak, például a fa tetőszerkezetnek, ezért is döntöttek a medencét körbevevő üvegfalról.

Ahogy az alapító is utalt rá, egyre több az üresen álló templom Hollandiában, a Roadster korábbi cikke szerint

A holland templomok csupán 20%-át szentelik a hagyományos istentiszteleteknek, míg a fennmaradó épületekben új, közösségi funkciókat terveznek, hogy életet leheljenek beléjük.

A holland kreativitás határtalansága lehetővé teszi, hogy új fényben lássuk a dolgokat. Az egyik Facebook-bejegyzés egy lenyűgöző elképzelésként mutatja be a templomuszoda-projektet, amely méltó módon emlékezik meg a hely szent hagyományairól. A bejegyzés szerint valami igazán különleges zajlik Heerlen városában.

A tervek alapján 2027-re valósul meg az újrahasznosított templom, amely nem csupán építészeti újítás, hanem "erőteljes szimbólum arra, hogyan alakíthatjuk át közösségi tereinket" – olvashatjuk egy lelkes ismertetőben. Hollandiában egyre több templom marad üresen hívők és istentiszteletek nélkül, így nehéz vitatkozni a fenti megállapítással. Ez a projekt arra is rávilágít, hogy a vallás és közösség szerepe folyamatosan változik, és új lehetőségeket teremt az együttélésre és a közösségi aktivitásokra.

A modern társadalom szövetében Heerlen városának új "közösségi tere" valóban figyelemre méltó szimbólummá válik. Ez a hely nem csupán egy új tér, hanem a közösségi kapcsolatok és az együttműködés megerősítésének színtere is, ahol az emberek találkozhatnak, eszmét cserélhetnek és közösen alkothatnak.

A látványtervek és információk alapját az MVRDV szolgáltatja.

Related posts