Különleges esemény zajlott a Virág Judit Galéria aukcióján, ahol egy lenyűgöző alkotásért százmilliós tételt ütöttek le.


A tájékoztató szerint telt ház előtt zajlott a Virág Judit Galéria tavaszi aukciója hétfőn este a Budapest Kongresszusi Központban. A három órán keresztül tartó árverésen több tétel is bőven a becsérték felett kelt el, helyenként megháromszorozva, megnégyszerezve a kikiáltási árát.

Tihanyi Lajos 1908-as korai festménye, a „Nagybányai piac”, a magyar modernizmus egyik első számú kincsének tekinthető. A fiatal művész mindössze 23 éves volt, amikor megalkotta ezt az élénk színekkel teli kompozíciót, amely nem csupán a festészet, hanem a magyar művészeti élet egyik meghatározó darabja is. A mű kikiáltási ára 70 millió forintról indult, és a licit izgalmas versenyében végül 100 millió forintért talált új tulajdonosra, így nemcsak a művészetkedvelők, hanem a gyűjtők körében is jelentős figyelmet kapott.

Faragó Endre 1930-ból származó "Bárban (Asztalnál)" című festménye a várakozásokon felül teljesített, hiszen a 10 millió forintos kikiáltási árát négyzetes mértékben meghaladva, végül 38 millió forintért talált új gazdára. Ezzel a műalkotás nemcsak a művész karrierjében, hanem a hazai aukciós piacon is új rekordot állított fel.

A tavaszi árverés különleges pillanataiban bemutatkozott idősebb Markó Károly egyik figyelemre méltó bibliai ihletésű alkotása is. A festmény, mely a Jézus és a szamáriai asszony címet viseli, 1824-ből származik, és a licitálás 8,5 millió forintról indult. Végül a mű 20 millió forintért talált új gazdára, ezzel megkoronázva az esemény művészeti értékét.

Egry József „Horgász vitorlással” című festménye 2,6 millió forintos kezdőárról indult, végül pedig 9 millió forintért kelt el, míg a „Vitorlás a Balatonon” című alkotása 20 millió forintos áron talált gazdára. Pekáry István „Julika” című műve szintén jelentős érdeklődést váltott ki, hiszen 1,6 millió forintos kikiáltási árról indulva 7 millió forintig emelkedett az ára, így új tulajdonosra lelt.

Márffy Ödön "Kerti társaság" című műve, amely a készítése óta eltelt egy évszázad után ismét a közönség figyelmébe került, kezdetben 8,5 millió forintos kikiáltási áron indult, végül pedig 15 millió forintot ért el az árverés során.

Vaszary János 1930-ban készült Mezei virágok című színes csendéletét a világhírű író és hollywoodi forgatókönyvíró, Irwin Shaw vásárolta meg magyar származású feleségének Párizsban, a kép 60 éven keresztül a család tulajdonában volt és az árverésen 48 millió forintért cserélt gazdát.

A tavasz újabb izgalmas eseménye vár ránk: május 23-án a Budapest Music Center ad otthont a galéria kortárs és háború utáni műveit bemutató árverésének - olvasható a közleményben.

Related posts