Százezer pedagógus tette próbára tudását, közülük 471-en nem teljesítették a követelményeket.


Eddig 103 ezer pedagógus teljesítette a belügyminiszter által kötelezően előírt online továbbképzést, amely során a Nemzeti alaptanterv és az Óvodai nevelés országos alapprogramja témakörében kellett frissíteniük tudásukat. Az eseményről a Népszava számolt be.

A Belügyminisztérium (BM) legfrissebb tájékoztatása szerint a kötelező képzésre és a kapcsolódó vizsgára összesen 109 553 pedagógus számára van szükség. Ebből január 14-éig 105 636 tanár regisztrált, és 103 361-en már sikeresen befejezték a képzést.

A szaktárca arról is beszámolt, hogy a beérkezett visszajelzések zöme a képzés értékét és hasznosságát hangsúlyozta.

Bár a pedagógusok számára kötelezővé tették a képzést, a tárca legfrissebb adatai szerint január közepén még körülbelül 4000 pedagógus nem regisztrált a programra. Fontos megjegyezni, hogy a képzés és a vizsgák teljesítése határideje január 31. – tehát az idő sürgeti őket.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének képviselője, Nagy Erzsébet hangsúlyozta, hogy az érintett tanárok számos figyelmeztető levelet kaptak. Emellett több intézményben az igazgatók is nyomást gyakoroltak a pedagógusokra, és Erzsébet állítása szerint a tanárokat "következményekkel" is megfenyegették.

A lehetséges következményekkel kapcsolatban a BM korábban azt közölte, a képzés teljesítési kötelezettséget ír elő, amelyről az Oktatási Hivatal állít ki tanúsítványt. Ezt a teljesítményértékeléskor veszik figyelembe, az eredmény pedig az értékelés alapján megállapított új illetményt is befolyásolja.

Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke úgy véli, hogy a vélemények megoszlanak a képzés hasznosságáról. A pedagógusok számára sokkal fontosabbak a tantárgyspecifikus továbbképzések, a szakmai módszertanok megújítása, valamint a digitális oktatás terén szükséges kompetenciák fejlesztése. Emellett kiemelte, hogy elengedhetetlen lenne támogatni a pedagógusokat abban is, hogyan tudják szakszerűen segíteni a sajátos nevelési igényű tanulókat.

Related posts