Szakértők szerint a Rákosrendező területén található robbanóanyag eltávolítása akár százmilliárd forintos költségeket is generálhat – áll a Liner.hu cikkében.


A II. világháborúból hátramaradt robbanóanyagok még napjainkban is jelentős veszélyt hordoznak. A vasútállomások és vasúti pályák rekonstrukciója során gyakran bukkannak fel különféle lőszerek, bombák és egyéb robbanóeszközök. Például a Duna-menti építkezéseknél évente 3-4 nagyobb bombát találni, míg a háború egyik legintenzívebben bombázott helyszínén, Rákosrendezőn, valószínűleg ennél is több rejtőzik, akár 3-7 méter mélyen a föld alatt. A terület fejlesztésének megkezdése előtt elengedhetetlen a bombamentesítés, ami jelentős anyagi terhet róhat Karácsony Gergelyék vállára, hiszen az 50 milliárd forintos vételáron felül további költségekkel kell számolniuk.

Az Origo egy hadianyag-mentesítésben jártas építési szakértőt kérdezett a lehetséges költségekről. A szakember elmondta, hogy korábbi munkaadója 2012-ben Hamburgban, a II. világháború idején erősen bombázott területeken kívánt megvásárolni egy 1 hektáros ingatlant, amely közvetlenül egy vasúti csomópont mellett helyezkedett el. Az ingatlan állapotának felmérése érdekében a szakemberek 20×20 méteres raszterben fúrtak le 6-8 méter mélyre, hogy megállapítsák, találhatók-e a talajban fémtárgyak vagy esetleg robbanószerek - tette hozzá.

Ilyen helyzetekben, ha szükséges, a hatóságok lezárják a területet, majd alaposan kiássák és kiemelik a potenciálisan veszélyes tárgyakat, amelyeket aztán elszállítanak. Mint ahogyan azt a szakértő említette, ez a folyamat akár több napot is igénybe vehet, és közben vasúti vonalzárra is szükség lehet, hogy elkerüljük a bombák esetleges detonációját a rezgések következtében. A szakember szerint a Rákosrendezőn található egy hektáros terület felmérése és a fellelt robbanószerek hatástalanítása 2-4 millió euróra rúghat, így a teljes terület vizsgálata akár százmilliárdos többletköltségeket is generálhat, ráadásul a folyamat évekig is elhúzódhat. Egyértelmű, hogy Karácsony Gergelyéknek teljesíteniük kell mindazt, amit az arab befektető is vállalt volna.

Ennek megfelelően a főváros vállalta azt is, hogy a rákosrendezői területet meg fogja tisztítani, amit 1945 óta még 20 milliárd forintért sem vállalt volna el senki. Nagy kérdés, hogy most honnan lesz több mint 100 milliárd forintja erre Budapestnek, miközben a város csődközeli helyzetben van. Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom elnöke a főpolgármesterrel megtartott pénteki szakmai konferencián szintén elismerte, hogy a terület szennyezettsége mellett a bombákra és a lőszermentesítésre is gondot kell majd fordítaniuk - jegyzi meg a lap cikkében.

Mint azt már megírtuk, Baranyi Krisztina, a IX. kerületi polgármestere Rákosrendező kapcsán azt mondta: Budapestnek már a terület megszerzésére sincsen elég pénze, és ez csak a legkisebb gond. A kifizetés végső határideje 2039-ig, ameddig szerinte senki sem lát el. "Bízhatunk tehát a sokkal szebb jövőben, de ekkora terhet bevállalni jelentős kockázat és mindenképpen más közfeladatoktól von el pénzt. Sokkal súlyosabb tétel lehet a terület fejlesztéséhez, lakóövezet kialakításához szükséges feltételek megteremtése" - fogalmazott.

Related posts