Stevie Wonder, a zene igazi legendája, ma ünnepli 75. születésnapját! Az amerikai énekes-dalszerző pályafutása során számtalan felejthetetlen slágert alkotott, amelyek nemcsak a zenei világot, hanem a kultúrát is mélyen befolyásolták. A születésnap alkalm


Nem csupán a neve, hanem ő maga is egy igazi csoda: Stevie Wonder, aki ma ünnepli a 75. születésnapját. Pályafutása során számos sikert ért el, de talán a legemlékezetesebb pillanata az 1984-es "I Just Called To Say I Love You" című dal volt, amely örökre beírta magát a zenei történelembe.

Stevland Hardaway Judkins néven jött a világra, ám valójában sohasem lépett a napfényre.

Koraszülöttként jött a világra, és az inkubátor hűvös, steril környezetében töltötte első napjait. Az életmentő oxigén, amelynek segítségével küzdött a túlélésért, sajnos végül a sors különös iróniájával árnyékot vetett a jövőjére: a túlzott oxigénbevitel következtében látását elveszítette.

Ő sosem érezte szükségét a bánkódásnak, sőt, fogyatékosságát Isten ajándékaként értékelte, mivel ezáltal egyéb érzékszervei - például a hallása - különösen kifinomulttá váltak. Alig volt tíz éves, amikor már virtuózként játszott zongorán, szájharmonikán és dobon. Két évvel később a neves Motown kiadó felfigyelt rá, és szerződtette a fiatal tehetséget. Ekkor kapta a Little Stevie Wonder művésznevet (első lemeze is ezzel a címmel jelent meg), amely az idő múlásával egyszerűen Stevie Wonderré alakult.

Első igazán jelentős áttörését a félig improvizált, élő felvételként készült Fingertips hozta meg számára. Miután sikeresen leküzdötte a mutálás kihívásait, a hatvanas évek közepére ő vált a Motown egyik legnagyobb sztárjává.

A cég korlátozni akarta művészi szabadságát és kreativitását, de addig példátlan módon sikerült kiharcolnia, hogy teljesen szabad kezet kapjon lemezei elkészítésénél. Zenei világa kiteljesedett, jól megfért benne a soul, a funky és a pop, énekelte Bob Dylan és a Doors dalait is. Ezt az időszakát olyan slágerek fémjelezték, mint a Yester-Me, Yester-You, Yesterday; Superstition; a You Are The Sunshine Of My Life és a Duke Ellingtonnak ajánlott Sir Duke, a Paul McCartney társaságában előadott 1982-es Ebony And Ivory.

A zenész 1975-ben úgy találta, hogy elérte a csúcsot, és a Nixon elnök által képviselt politikai irányvonal iránti kiábrándultsága miatt komolyan mérlegelte, hogy Ghánában kezd új életet, ahol hátrányos helyzetű gyermekek támogatásával szeretett volna foglalkozni.

Szerencsére a zenész végül megváltoztatta az elképzeléseit, amit nagyban befolyásolt a kiadójától kapott 37 millió dolláros szerződés. Ennek eredményeként 1976-ban bemutatta a Songs in the Key of Life című dupla albumát, amelyet sokan pályafutása legkiemelkedőbb alkotásának tartanak. A legnagyobb sikere pedig 1984-ben érkezett, amikor megírta az I Just Called To Say I Love You című dalt, amely a A piros ruhás nő című könnyed komédia betétdala lett.

Az addigi zenei stílusától merőben eltérő, letisztult és érzelmes dalja 12 ország slágerlistáját hódította meg, és elnyerte az Oscar-díjat is. A következő évben a "Part Time Lover" című számával sikerült először elérnie, hogy egy időben vezesse a pop, R&B és dance műfajok listáit.

Ezt a hatalmas sikert nem tudta és nem is akarta megismételni, hiszen a kilencvenes évek óta újra a saját ízlése szerint formálta zenéjét. Soha nem volt hajlandó minőségi kompromisszumokra, ezért az elmúlt évtizedek során mindössze három új albummal jelentkezett, az utolsót 2005-ben adta ki. Stevie Wonder a zeneipar legelismertebb és legsikeresebb alakjai közé tartozik, mégis megőrizte alázatát, rokonszenves stílusa pedig csak tovább növelte már amúgy is jelentős rajongótáborát. Világszerte több mint 100 millió lemeze talált gazdára, számos listavezető dallal és közel két tucat listás albummal büszkélkedhet. Oscar-díja mellett 25 Grammy-díjat és a Grammy-életműdíjat is a magáénak tudhatja. Szóló előadóként senki más nem mondhatja el magáról, hogy ennyi Grammyval rendelkezik, és ő az egyetlen, aki sorozatban három lemezével is megnyerte Az év albuma díjat. 1989-ben felkerült a rock halhatatlanjainak névsorába, elnyerte a Polar-díjat és a Billboard életműdíját is. A Rolling Stone magazin az összes idők 100 legnagyobb művésze között a 15. helyre sorolta, és csillaga díszíti a hollywoodi Hírességek sétányát.

A világtalan zenész sokat tesz a fogyatékossággal élők helyzetének javításáért is, 2009-ben az ENSZ béke-nagykövetének nevezte ki. 2014-ben nagy rajongójától, Barack Obama elnöktől vehette át a legmagasabb amerikai polgári kitüntetést, az Elnöki Szabadság-érdemrendet.

Related posts