Óriási tévedés figyelmen kívül hagyni ezt a kockázatot: akár a macska élete is múlhat rajta.


Így, a tél elején járva, fontos beszélnünk az alábbi problémáról, hiszen még ma is sokan felelőtlenül hangoztatják, hogy a macskák mindent túlélnek.

Tisztázzuk az elején: a macskák 9 élete csupán egy szép mese, egy elbűvölő mítosz. A valóságban azonban kedvencednek mindössze egyetlen élet jutott, így rendkívül fontos, hogy gondosan ügyelj rá! Ahogy megérkeztek a hideg hónapok, különösen nehéz helyzetbe kerülnek a kinti és a kijárós cicák, akiknek meleg menedék után kell nézniük. De ne feledkezzünk meg a benti cirmosokról sem, hiszen számukra is kulcsfontosságú a megfelelő hőmérséklet, hiszen egy lakásban élő macska is fázik, ha a környezet nem optimális. Most nézzük át, milyen problémákat okozhat a nem megfelelő tartás, és milyen lépéseket tehetsz, hogy segíts a kóbor vagy a szomszédos macskákon!

A macskák sivatagi őseik öröksége, különösen a magasabb testhőmérsékletük (38-39°C), magyarázza, miért olyan érzékenyek a hidegre. Sokkal gyorsabban észlelik a hőmérséklet csökkenését, mint azt gondolnánk. Szerencsére ott van nekik a puha bundájuk, amely télen dúsabbá és tömörebbé válik, és a hűvösebb időszakokra felhalmozott zsírrétegek is segítenek a fűtésben. Azonban fontos megjegyezni, hogy a szabadon élő macskákkal ellentétben a benti cicák nem növesztenek olyan meleg szőrzetet, mint vadon élő rokonaik. Emellett, ha felelősségteljes gazdiként figyelsz az étkezésükre, akkor valószínű, hogy zsírréteget sem halmoznak fel magukban.

Tudnod kell, hogy a még fiatal, illetve az idős állatok még rosszabbul viselik a hideget. Ugyanígy a soványabb jószágok is érzékenyebbek rá; a szőrtelen vagy ritkásabb, aljszőrzet nélkül élő macskákról nem is beszélve!

Ellenben az olyan hosszú szőrű macskák, mint a maine coonok, tovább képesek megtartani a testhőjüket. A norvég erdei macskák pedig eredetüknél fogja jobban viselhetik a téli időjárást. Ilyen szempontból a fekete macskák is szerencsésebbek, hiszen bundájuk könnyebben nyeli el a hőt. Ám idővel ezek a cicák is elkezdenek fázni, amit roppant kellemetlen lehet számukra.

A cicák ezen a téren is szofisztikáltabbak, mint a kutyák, így némiképp nehezebb felismerni, hogy épp diszkomfortos nekik valami.

Az egyik klasszikus jel, hogy a macska elvonul egy csendes zugba, különösen, ha ott kis labdaként összegömbölyödik, hogy a lehető legtöbb meleget megőrizze. Ilyenkor gyakran még az orrukat is elrejtik a farkuk hegyével, mintha titkos rejtekhelyet keresnének. Különösen, ha több macska is van a környéken, az összebújás szokása is gyakori, hiszen együtt még kényelmesebben és melegebben érzik magukat.

A hideg fülek, illetve végtagok, valamint a merev izmok is árulkodóak, ahogy a lelassult légzés és a borzongás is. Ha megmérik a vérnyomását, ilyenkor az is alacsony, ahogy a pulzusszáma is csökkent.

Az egészségügyi problémák szempontjából a helyzet aggasztóvá válik, amint az állat testhőmérséklete 37,7 °C alá süllyed. Ekkor már a kihűlés, vagyis hipotermia jeleivel találkozunk. Ilyen állapotban az állat viselkedése megváltozik: nyugodtabbá válik, mozgása lelassul, és nehezen lehet vele kapcsolatba lépni. Ha nem történik meg a szükséges beavatkozás időben, a macska élete is veszélybe kerülhet, ezért elengedhetetlen, hogy minél előbb orvosi segítséget kérjünk.

A kinti tartás kapcsán ismeritek az álláspontunkat, de ismételten hangsúlyozzuk: a macska csak bent, illetve kontrollált kintléttel (macskakifutó; póráz; fedett, szélvédett, meleg terület) van biztonságban. Hideg időben pedig fokozottan nagy kockázata van annak, ha egy állat magára marad a szabadban.

Ezért az első javaslatunk az, hogy biztosítsd kedvenced számára egy kényelmes helyet a lakásban, vagy legalább a garázsban, műhelyben, esetleg a szerszámoskamrában hozz létre számára egy meleg és védett fészket. A macskakifutót ilyenkor csak korlátozottan használja a cicus, de érzékeny természeténél fogva valószínűleg magától érzi, mikor jött el az idő, hogy befejezze a kinti szórakozást.

A lakás belsejében a meleg, meghitt zugok - mint a kaparófa odúja, a puha fekhely és a bélelt doboz - válnak majd doromboló kedvenced kedvenc búvóhelyeivé. Ne feledd, hogy fontos, hogy a lakás ne hűljön le túlságosan, még akkor sem, ha éppen távol vagy.

Az elektromos ágymelegítők alkalmazását nem ajánljuk, különösen ha felügyelet nélkül használják! Egyrészt komoly égési sérüléseket okozhatnak, másrészt ha a macska nekiesik a vezetékeinek, az nemcsak az ő biztonságát, hanem az otthonod védelmét is kockáztatja.

Ha neked nincs is macskád, vagy a te kedvenced biztonságban van, de azt látod, hogy egy gazdátlan jószág odakint szenved, segíts rajta! Egy bélelt, vízhatlan láda és egy fedett rejtekhely kialakítása életmentő lehet. A másik nagyon fontos dolog, hogy indulás előtt mindig ellenőrizd az autódat. Nézz be a jármű és a motorháztető alá is, ahogy a kerekek feletti zugot is ellenőrizd, nem bújt-e oda melegedni egy kis csavargó. Az is jó, ha dudálsz is párat. A hangtól megijedt cica valószínűleg rögvest kereket old. Adott esetben ezek az apróságok is megmentik a macskát.

Related posts