Németországban egyre inkább érezhető a népharag feszültsége: Berlinben úgy tűnik, hogy hamarosan véglegesen lezárhatják a migrációs válság egy fejezetét.

Németország elrendelte az ENSZ menekültek letelepítését célzó program ideiglenes leállítását, amelyben évek óta részt vesz - erősítette meg kedden a Szövetségi Migrációs és Menekültügyi Hivatal (BAMF). Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) németországi szóvivője, Chris Melzer elmondta, hogy a programot "a konzervatív kereszténydemokrata (CDU) és a balközép szociáldemokraták (SPD) között zajló koalíciós tárgyalások miatt" állították le.
A szövetségi belügyminisztérium megerősítette a Deutsche Wellének, hogy március közepén felfüggesztették a programra vonatkozó új kérelmek befogadását, és kizárólag azokat az ügyeket dolgozzák fel, amelyek már "előrehaladott állapotban" vannak. A program keretében évente átlagosan 5000 migránst fogad be Németország, ezzel a harmadik legnagyobb befogadó ország az Egyesült Államok és Kanada után.
Friedrich Merz, a CDU politikai vezetője és leendő kancellár, a februári német szövetségi választásokra készülve a bevándorlás kérdését emelte ki kampányának középpontjába, és határozott fellépést ígért e téren. Ezzel szemben a liberális pártok arra figyelmeztettek, hogy a javasolt intézkedések, mint például az állandó határellenőrzés, ellentmondanak mind a német jogszabályoknak, mind pedig az uniós normáknak.
A Deutsche Welle hírei alapján a friss kormánykoalíció úgy döntött, hogy újjáéleszti a jelenleg felfüggesztett migráns befogadó programot, hasonlóan más, ehhez kapcsolódó kezdeményezésekhez. A korábbi programok helyett várhatóan olyan új kezdeményezések kerülnek bevezetésre, amelyek jobban igazodnak a német munkaerőpiac aktuális szükségleteihez.
Donald Trump első hivatalos napján bejelentette, hogy az Egyesült Államok kilép a letelepítési programból. Ezzel szemben a német politikusokkal ellentétben Trump nem tervez újraindítani a migránsok befogadását.