Peter Pellegrini kifejtette, hogy Ukrajna békéje nem tartható fenn az Európai Unió támogatása nélkül. Szerinte a kontinens stabilitása és a konfliktus utáni helyreállítás kulcsa az EU aktív részvételében rejlik. Az együttműködés és a közös erőfeszítések e


A szlovák köztársasági elnök a müncheni biztonságpolitikai konferencián kiemelte, hogy a nyugat-balkáni terjeszkedés az unió számára egyre sürgetőbbé vált. Ezen kívül bejelentette, hogy csütörtökön Pozsonyba érkezik Mark Rutte, a NATO főtitkára, hogy a védelmi kiadások növeléséről folytassanak megbeszéléseket.

Peter Pellegrini a hét végén Münchenben tartott biztonságpolitikai konferencián adott hangot aggodalmának amiatt, hogy a béketárgyalások kezdeti szakasza esetleg az uniós országok bevonása nélkül zajlik le. A szlovák államfő azonban hangsúlyozta, hogy ha ez így is történik, az Európai Unió várhatóan a következő szakaszban csatlakozik a tárgyalásokhoz. Összességében úgy véli, hogy az uniós országok részvételéről szóló végső döntést az ukrán elnök fogja meghozni.

A konferencia záróbeszédében Volodimir Zelenszkij kiemelte, hogy a béke feltételeit kizárólag olyan tárgyalások keretein belül hajlandó elfogadni, ahol Ukrajna és az Európai Unió egyaránt jelen van.

A szlovák köztársasági elnök Münchenben kifejtette, hogy a Nyugat-Balkán országainak az Európai Unióhoz való csatlakozása nem csupán politikai vagy technikai aspektusokat érint, hanem fontos stratégiai megfontolásokra is szükség van. Véleménye szerint ez a lépés kulcsszerepet játszhat abban, hogy az unió megőrizze vezető pozícióját a globális politikai színtéren, és egyben megerősítse geopolitikai befolyását. Peter Pellegrini kiemelte, hogy a nyugat-balkáni államok csatlakozásának folyamatát célszerű lenne egyszerűsíteni, valamint

A csatlakozási folyamatok felgyorsítása kulcsfontosságú lépés lehet az Európai Unió versenyképességének újbóli megerősítésében. Ezzel a lépéssel nemcsak a tagállamok közötti együttműködést erősítjük, hanem a közös piacon belüli innovációt és fejlődést is serkenthetjük.

Peter Pellegrini a francia elnök, Emmanuel Macron által Párizsba összehívott rendkívüli csúcstalálkozót "sajátos formátumként" értékelte, amelyre mindössze néhány európai ország vezetőit hívták meg. Macron korábban azzal indokolta a szűk körű részvételt, hogy elkerüljék azoknak az országoknak a bevonását, amelyek "intenzív beavatkozása a tárgyalásokba további széttagoltságot idézhet elő a szövetségen belül." Pellegrini azonban úgy véli, hogy a meghívott országok nem tudják teljes mértékben reprezentálni az uniós álláspontokat.

Peter Pellegrini a védelmi költségvetések emelésének fontosságáról beszélt, hangsúlyozva, hogy elengedhetetlen a tagállamok közötti szoros együttműködés. Szükséges, hogy közösen meghatározzák, meddig és milyen ütemezéssel növeljék kiadásaikat. Kiemelte, hogy a figyelmet nem csupán a százalékos arányokra kell összpontosítani, hanem figyelembe kell venni az egyes országok és hadseregeik specifikus igényeit is.

Ezen kívül hangsúlyozza, hogy a közvélemény számára is világossá kell tenni, miért elengedhetetlen a kiadások emelése. Tájékoztatása szerint Mark Rutte, a NATO főtitkára, február 20-án, csütörtökön Szlovákiába utazik, hogy a védelmi költségek növeléséről tárgyaljon.

Related posts