A napkollektor szövetség jogi lépéseket fontolgat a kötelező átvételi ár befagyasztásának következményeként.

A január 31-én éjjel kiadott kormányrendelet alapján az ipari méretű naperőművek által szolgáltatott villamos energia átvételi árát a 2024-es árszinten rögzítik. Ez a döntés független a jövőbeli inflációs tendenciáktól, így a következő években bekövetkező gazdasági változások nem befolyásolják a megállapított árat.
Véleményük szerint teljes mértékben elfogadhatatlan, hogy a kormány előzetes szakmai konzultáció nélkül, a háborús veszélyhelyzetre hivatkozva hoz olyan döntéseket, amelyek több száz vállalatot hátrányosan érintenek.
Az inflációkövető árazás felfüggesztése többszáz ipari naperőmű projekt megtérülését teszi bizonytalanná, miközben a megújulóenergia-szektor egyike volt azon kevés területeknek, ahol Magyarország lépéselőnybe kerülhetett volna a fenntartható energiatermelésben - írták.
A háztartási napelemes rendszerek gazdaságos működését jelentősen megnehezítette a kormány döntése, miszerint a hálózatba visszatáplált villamos energia árát kilowattóránként mindössze 5 forintra csökkentette. Ezzel a lépéssel gyakorlatilag ellehetetlenítette a rendszerek megtérülési lehetőségeit.
Az MNNSZ álláspontja szerint a KÁT rendszerből való kilépés lehetőségének támogatását nem szankciók és mesterséges akadályok, hanem pozitív ösztönzők – például a 42 százalékos Robin Hood adó eltörlése – révén kellene megvalósítani.
A szövetség tájékoztatása szerint jelenleg folyamatban van a jogszabálymódosítás alkotmányossági és jogi aspektusainak vizsgálata. Ha a jogi elemzések azt mutatják, hogy a rendelet ellentétes a jogbiztonság elvével és a beruházási szerződésekben foglalt garanciákkal, a szövetség készen áll arra, hogy megtegye a szükséges jogi intézkedéseket - emelték ki.