Pályázati lehetőség külhoni magyar tehetségek támogatására a felsőoktatás területén Kedves Érdeklődők! Örömmel értesítjük Önöket, hogy megnyílt a pályázati lehetőség, amely a külhoni magyar fiatalok tehetségének kibontakoztatását célozza a felsőoktatásb

Collegium Talentum program 2025-2026-os tanévre. A pályázat célja: A Magyar Nemzetpolitika A nemzetpolitikai stratégia eleme című KIM dokumentum 3.2.4. pontjába foglalt Collegium Talentum tehetséggondozó program feladata a külhoni magyar értelmiség-nevelés és utánpótlás támogatása.
A Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága 2016 óta, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola támogatásával és szakmai irányelvei alapján bízta meg a budapesti Sapientia Hungariae Alapítványt (a továbbiakban: Alapítvány) a Collegium Talentum program megvalósításával.
A Sapientia Hungariae Alapítvány kuratóriuma a 10/2025 (VI.19.) számú döntése értelmében a tanulmányaikat és/vagy oktatói és kutatómunkájukat a felsőoktatásban/oktatásban végző külhoni magyar fiatalok szakmai munkáját, az értelmiségi pályán való előrehaladásukat segítendő, pályázatot hirdet a 2025-2026- os akadémiai évben a Collegium Talentum (CT) programban való részvételre.
A pályázati kiírás célja, hogy támogassa a magyar anyanyelvű értelmiségi közösség fejlődését, elősegítve ezzel a széleskörű szakmai tevékenységeket és kutatásokat. E kezdeményezés hozzájárul ahhoz, hogy a résztvevők a szülőföldjükön találják meg helyüket és valósítsák meg ambícióikat a magyar nyelvű szakterületeken.
A pályázaton sikeresen szereplők egyénenként ösztöndíjban, konferencia- részvételiés nyelvvizsgaköltség-támogatásban (költségtérítésben), képzések, szakmai és nemzeti identitást erősítő programok biztosításában, tutoraik pedig honoráriumban részesülhetnek. A pályázat benyújtására jogosultak köre: Pályázhat minden külhoni magyar fiatal, aki a tudomány elkötelezett művelője és belső késztetése van arra, hogy a Kárpát-medencében hasonló helyzetben tanuló, dolgozó kor- és szaktársait megismerje, velük kapcsolatokat építsen.
A pályázat benyújtásának feltétele, hogy a 2025-2026-os tanév első félévétől a pályázó rendelkezzen elsődlegesen PhD vagy DLA jogviszonnyal, de MA vagy MSc1 jogviszony is elfogadható. A pályázati folyamat során kiemelt előnyben részesülnek azok, akik PhD vagy DLA státusszal bírnak.
A pályázatot kizárólag elektronikus úton lehet benyújtani a ct.sha.hu weboldalon, Pályázok menüpont alatt, legkésőbb 2025. július 21., hétfőig.