Orbán véleménye szerint Brüsszel veszélyezteti a magyar mezőgazdaság jövőjét, ezért radikális ellenállásra szólít fel.

Tiltakozó gazdák egy adag trágyát szállítottak az EU képviseletéhez. Az Unió következő költségvetésének agrártámogatása verte ki a biztosítékot, mely fölött már a tagállami kormányok diszponálhatnak.
Magyar gazdák és az agrárkamara munkatársai több tonnányi trágyát hoztak Budapestre, amelyből jelentős mennyiséget a főváros Lövőház utcáján található Európai Uniós képviselet elé helyeztek.
A tiltakozás hátterében az áll, hogy az Európai Unió a következő hosszú távú költségvetés keretében jelentős átalakításokat tervez a közös agrárpolitikára szánt források elosztásában. Ez az átalakítás már régóta a levegőben lógott, de a belső forrásokra hivatkozó Eurológus hétfői írása új dimenzióba helyezte a kérdést, és még inkább világossá tette a várható változásokat.
A demonstráción számos résztvevő, köztük egy trágyával megrakott mezőgazdasági vontató is jelen volt, amelyet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) hívott életre.
A résztvevők az ukrán mezőgazdasági export és az EU agrár-, valamint klímapolitikája ellen tüntető transzparensekkel vonultak fel.
A Fidesz azonnal ideológiai szempontból reagált a témára, mintha csak megérezte volna a lehetőséget. Orbán Viktor, a kormányfő, a közösségi médián keresztül is kifejezte nemtetszését, jelezve, hogy a helyzet komolyan aggasztja.
"Tüntetés zajlik Budapesten! Brüsszel tervei komoly veszélyt jelentenek a magyar gazdák számára. Javaslom, hogy vállaljunk fel egy határozott ellenállást! Ideje, hogy felhangozzon a lázadás!"
Az Európai Unió 1,717 ezer milliárd eurós hétéves költségvetése új dimenziókat nyit meg, igazi kommunikációs eszközként szolgálva a politikai diskurzusban. Ezzel a költségvetéssel nem csupán Brüsszel politikai döntéseit lehet elemezni, hanem Kijev támogatását is hangsúlyozni lehet.
Az agrártámogatások jelentik a legnagyobb tételt az EU gazdálkodásában, a költségvetés közel harmadát tették ki eddig. A hivatalosan még nem bemutatott, de várható változtatások összevonják a közös agrárpolitikára és kohéziós politikára fordítható pénzeket, ami egy óriási kalap, viszont leosztva akár kevesebb mehet az agrárszektorba. A pontos kiosztásba viszont a kormánynak lesz inkább meghatározó szerepe, mintsem Brüsszelnek, ugyan is az összességében szűkebb keret pontos szétosztásában nagyobb hatásköre lehet a nemzetállamoknak - elősegítve a rugalmasságot. Ezen felül felmerült a terület alapú támogatások csökkentése is.
Az agrártámogatások jövőbeli átalakítása és a gazdák lehetséges ellenállása már korábban is téma volt a HVG hasábjain. A várható változások összetett képet festenek, és az alábbi kulcselemeket tartalmazzák: