Németország külügyminisztere bejelentette, hogy egy orosz hajó lőtt egy jelző lőszerrel a Bundeswehr helikopterére.


Egy orosz hadihajó jelző lőszerrel tüzelte meg a német katonai helikoptert, ahogy azt a német külügyminiszter nyilatkozta. A balti-tengeren történt incidens alapos kivizsgálás alatt áll, és a hatóságok fokozott figyelmet fordítanak az események alakulására.

A Balti-tenger vizein egy orosz hajó legénysége figyelemfelkeltő lőszerrel célzott a Bundeswehr helikopterére, amely a dpa hírügynökség jelentése szerint felderítési küldetésen tartózkodott. Annalena Baerbock külügyminiszter egy brüsszeli NATO-tanácskozás keretein belül hozta szóba az esetet, azonban további részletek nem kerültek nyilvánosságra, így egyelőre az esemény pontos időpontja is ismeretlen.

Baerbock bejelentette, hogy a Balti-tengeren található csővezetékek és adatkábelek felügyeletét jelentősen megerősítik, mivel egyre aggasztóbbá válik a hibrid fenyegetések megjelenése Oroszország és szövetségesei részéről. A jelző lőszerek alkalmazását általában csak rendkívüli helyzetekben szokták alkalmazni.

A NATO-tisztviselők még nem adtak hivatalos választ, de az incidenssel várhatóan a közelgő katonai és diplomáciai fellépések során foglalkozni fognak. A sajtónak adott nyilatkozatában a NATO képviselője hangsúlyozta a nyitott kommunikációs vonalak fenntartásának fontosságát a nem szándékos eszkalációhoz vezető félreértések megelőzése érdekében.

Nemrégiben a balti-tengeri kommunikációs kábelek sérülése váltotta ki a hatóságok aggodalmát a potenciális hibrid fenyegetésekkel kapcsolatban. A svéd nyomozók jelenleg a "Yi Peng 3" nevű kínai hajót vizsgálják, amely a kábelek megrongálódásának időpontjában a közelben tartózkodott, és az eset körüli gyanú árnyékában áll.

A felderítő misszió egy átfogóbb program részeként valósult meg, amely a balti régió figyelmének és ellenőrzésének erősítésére irányult, miközben Oroszország katonai aktivitásai folyamatosan növekednek a térségben.

A NATO szorosan figyelemmel kíséri az orosz haditengerészeti mozgásokat az elmúlt hónapokban felfokozott feszültség és számos provokáció miatt. A több NATO- és EU-tagállam által határolt Balti-tenger a katonai tevékenységek gócpontjává vált, mivel Oroszország és a NATO is egymást átfedő gyakorlatokat és járőrözéseket hajt végre.

Related posts