Nem ismernek hibát: a csúcsbankok 2024 végén a legjobb formájukat hozták, és a lehető legmagasabb szintre emelték kereseteiket.

A Bank of America legfrissebb, csütörtökön közzétett jelentése szerint a nyereség és a bevétel is felülmúlta a várt eredményeket. Ez a hír azonban már nem igazán számít meglepetésnek, hiszen egy nappal korábban a tengerentúli bankszektor több nagyágyúja is bemutatta negyedik negyedéves teljesítményét, tele váratlan pozitívumokkal. Ezen eredményeknek köszönhetően az amerikai tőzsdeindexek jelentős emelkedésnek indultak.
A Bank of America legfrissebb háromhavi bevétele 25,5 milliárd dollárt ért el, meghaladva a piaci várakozások 25,2 milliárdos szintjét. A bank profitja 6,7 milliárd dollárra nőtt, ami 47 százalékos emelkedést jelent az előző évhez képest, bár fontos megjegyezni, hogy a bázisidőszakot több egyszeri tétel is negatívan befolyásolta.
A bevételek 15%-kal emelkedtek, ami a befektetési banki és vagyonkezelési szolgáltatások díjainak emelésének, valamint a megnövekedett kereskedési volumenből származó jutalékoknak köszönhető. A nettó kamatbevételek 3%-os növekedéssel 14,5 milliárd dollárra emelkedtek. Ezen a területen a jövőbeli kilátások kedvezőek, mivel a Federal Reserve idénre csupán 25-50 bázispontos kamatcsökkentést valószínűsít, és ez is csak az év második felében várható. Ennek eredményeként a bankok kamatmarzsai, azaz a hitelek és betétek közötti különbség, továbbra is magas szinten tarthatók.
A szintén csütörtökön jelentő Morgan Stanley számai is nagyot szóltak, a 15 milliárd dolláros prognózisokkal szemben 3 hónap alatt 16,2 milliárd dollár bevételre tett szert a pénzintézet. A nettó nyereség pedig duplázódva 3,7 milliárd dollárra nőtt, igaz náluk is voltak egyszeri eredményrontó tételek 2023-ban.
November 8-án, az amerikai elnökválasztás napján, a tőzsdeindexek jelentős emelkedésnek indultak, ami egy hónapos rali kezdetét jelentette. A befektetői aktivitás hirtelen növekedése a Morgan Stanley számára is kedvező hatással volt: a részvénykereskedésből származó jutalékbevételeik 51 százalékkal, összesen 3,3 milliárd dollárra emelkedtek. Ezt a kiemelkedő teljesítményt két tényező tette lehetővé: egyrészt az ügyfeleik sokkal aktívabbá váltak, másrészt a fedezeti alapokat kiszolgáló prime brókerüzletág is jelentősen fellendült.
A vagyonkezelési szegmens számára kedvező hatást gyakorolt, hogy az amerikai részvények a történelmi csúcsok közelében mozognak. Ahogy az ügyfelek száma folyamatosan emelkedett, a Morgan Stanley által nyújtott állománykezelési díjak is párhuzamosan növekedtek.
Szerdán igazi pezsgés uralkodott a Wall Streeten. A JPMorgan Chase is szárnyra kapott, köszönhetően a láthatóan erősödő gazdaságnak és a részvénypiaci ralinak. A bankház bevételei megközelítették a 44 milliárd dollárt, míg a nyereség elérte a 14 milliárdot. Ez a pénzintézet is kedvező piaci környezetben találta magát, hiszen emelkedtek a nettó kamatbevételek, valamint a kötvény-, deviza- és részvénykereskedési jutalékok is fellendültek.
Szintén tegnap számolt be az október-decemberi teljesítményéről a Goldman Sachs. Itt is jelentősen javultak a számok, a nettó nyereség például 3 éve nem látott szintre, 4,1 milliárd dollárra szökött fel.