A reptéri munkavállalók és a munkáltatók között nem született megállapodás a béremelésről, ami miatt a dolgozók akár sztrájkhoz is folyamodhatnak.


Négy tárgyalási forduló zajlott le eredménytelenül a Repülőtéri Dolgozók és Szolgáltatók Szakszervezete és a Liszt Ferenc repülőteret működtető, ma már nyolcvan százalékban állami tulajdonú Budapest Airport Zrt. vezetése között a 2025-re tervezett béremelésekkel kapcsolatban.

A Szabad Európa információi alapján a reptéri vezetés csupán 4 százalékos béremelést kínál a legtöbb fizikai munkavállalónak, hivatkozva arra, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előrejelzése szerint a 2024-es infláció 3,7 százalékra rúg. Ugyanakkor ez a szám januárban már tovább emelkedett.

A repülőtér munkatársait négy különböző fizetési szintbe sorolták. Az I. szintet a menedzserek töltik be, míg a II. és III. szint a fizikai munkát végzők és azok vezetői számára van fenntartva. A speciális karbantartási feladatokat ellátó szakembereket, mint például az általános és nagyfeszültségű rendszerek karbantartóit, valamint a navigációs csoport tagjait, külön kategóriákba sorolták. Az idei évben a Level II. és Level III. szintű dolgozók számára 4%-os alapbéremelést terveznek.

Az érdekképviseletek becslése alapján ez a béremelés csupán néhány százmillió forintos kiadást róna a munkáltatóra, ami eltörpül a 2023-as évben a reptér által elért közel harmincmilliárd forintos tiszta nyereséghez képest.

A szakszervezet legfrissebb felmérése alapján a munkavállalók elégedetlensége folyamatosan növekszik a munkakörülményekkel kapcsolatban. Ha a dolgozók nem kapják meg az általuk elvárt bérnövekedést, sokan fontolóra veszik a munkahelyváltást. Ezen kívül különböző platformokon már a sztrájk lehetősége is szóba került, ami a helyzet súlyosságát jelzi.

A lap értesülései szerint a dolgozókat tovább bizonytalanítja a híresztelés, miszerint az állam a működés racionalizálását tervezi, aminek része lehet egy leépítés, annak ellenére, hogy a beszámolók szerint több területen munkaerőhiány van.

A Budapest Airport a lap megkeresésére a következő válaszokat adta:

A repülőtér üzemeltetője az elmúlt évek tapasztalatai alapján január végén nekilátott a 2025-ös bértárgyalásoknak, amelyek február 19-én zárultak le. Ezek a tárgyalások a Budapest Airport Zrt. és leányvállalatai, a BUD Security Kft. és a RÜK Kft. munkavállalóit érintették. A több héten át tartó egyeztetések során nem sikerült közös nevezőre jutni az érdekképviseletekkel, ám a Budapest Airport számára kiemelten fontos a velük folytatott folyamatos kommunikáció és párbeszéd.

Related posts