A nagyapád sosem látogatott el edzőterembe, mégis izmos és szálkás alakja volt. Ezért érdemes felfedezni a saját testsúlyos edzés világát is!
A calisthenics iránti érdeklődés folyamatosan növekszik, és ennek számos indoka lehet. Kíváncsiak voltunk, mi rejlik a népszerűség mögött, és milyen előnyöket kínál a saját testsúlyos edzésmódszer.
Mielőtt a címen felháborodva leírnád: tudjuk. Egyrészt, hogy genetika, másrészt, hogy a te nagyapád még kétkezi munkával erősített, mert nem volt olyan nyápic belpesti kis k*csög, mint mi másra lehetősége. A címmel inkább csak azt szerettük volna jelezni, hogy mint a divat, úgy a különböző edzéstrendek is ciklikusak, és ezen a téren is vissza-visszaköszönnek azok az egyszerű módszerek, amik a konditermek elterjedése előtt voltak jellemzőek. Egyre többen fordulnak a saját testsúlyos edzés, trendibb nevén a calisthenics felé, és abban a szakértők is egyetértenek, hogy az old-school edzésforma népszerűsége felfelé ívelőben van.
Úgy vélem, a technológia mára szinte minden szegmensét áthatja az életünknek, és ezért sokan igyekeznek visszatalálni az alapvető értékekhez és egyszerű örömökhöz.
„A könnyű hozzáférés világában az emberek a gyors és kényelmes megoldásokat részesítik előnyben – véli Danielle Coleman, a Pvolve szakmai igazgatója. „Ez talán az egyik fő ok, amiért egyre többen választják a calisthenics edzésformát.”
De miért ilyen hasznos a saját testsúlyos edzés?
A konzisztencia megőrzésének egyik legnagyobb kihívása, ha az eszközök vagy az idő hiánya, esetleg a távolság akadályozza az edzésbe való belemerülést. A saját testsúlyos edzés azonban remek alternatíva, mivel ezek a korlátok nem tudják eltántorítani a céljaidtól. Hiszen bármikor, bárhol, még a saját szobádban is végezheted, ráadásul gyakran eszközök nélkül is!
Kirk Myers, a Dogpund alapítója, szintén hangsúlyozza a hozzáférhetőséget, miközben olyan neves ügyfelek edzésterveit készíti, mint Taylor Swift, Jacob Elordi és Tom Holland.
Amikor olyan utazókkal dolgozom, akik gyakran úton vannak, igyekszem a lehető legegyszerűbb és leghatékonyabb megoldásokat választani. Olyan gyakorlatokat preferálok, amelyeket nemcsak az edzőteremben, hanem bárhol, bármikor elvégezhetnek. Ezek többsége a calisthenics világába tartozik, lehetővé téve számukra, hogy a saját testsúlyukkal formálják és erősítsék a testüket, függetlenül attól, hogy hol tartózkodnak.
- mondja Myers, aki szerint tényleg bárhol végezhetőek ezek a gyakorlatok. Ugyanakkor érdemes arra törekedni, hogy a szabadban csináljuk őket. A kutatások egyértelműsítik, hogy a kint végzett testmozgás nemcsak az edzés közben érzékelt megterhelést csökkentheti, hanem a mindennapi életben is segíthet a stressz csökkentésében, a hangulat javításában és az önbecsülés növelésében.
A fejlődés edzőtermi környezetben gyakran a nehezebb súlyok emelésével azonosítható. Azonban a saját testsúlyos edzés esetében a kreativitás kulcsfontosságú. Bár nem olyan egyszerű, mint egy újabb tárcsa hozzáadása a rúdhoz, a megfelelő megközelítéssel nemcsak az erőnket növelhetjük, hanem egy holisztikusabb izomfejlesztést is elérhetünk. Az innovatív gyakorlatok révén a testünket új kihívások elé állíthatjuk, így nemcsak az izmaink, hanem az általános erőnlétünk is fejlődik.
Vannak hatékony módjai annak, hogy egy gyakorlatot a fittségi szintednek és céljaidnak megfelelően skálázz. "Az egyik változó, amivel szeretek játszani, az a tempó" - mondja Coleman. "Ha fekvőtámaszra gondolsz, ahelyett, hogy csak le és fel mennél, kipróbálhatsz egy lassabb tempót, például 3-4 másodpercet veszel igénybe, hogy leereszd a tested. Vagy csinálhatsz robbanékony tapsolós fekvőtámaszokat. A különböző tempókkal igazán fel tudod tüzelni az izomrostokat".
Egy másik megközelítés, ha a tempó mellett a gyakorlatok típusát is váltogatod. Például, ha nap mint nap ugyanazt a fekvőtámasz gyakorlatot végzed, érdemes kísérletezned különböző fogásokkal, mint a szűk, a széles vagy a fordított fogású fekvőtámaszok. Ezek a variációk eltérő izomcsoportokat aktiválnak, így biztosítva, hogy a tested minden része egyenletesen fejlődjön és izgalmasabbá tegyék az edzéseidet.
A kutatások szerint az a lefontosabb, hogy közelítsd meg a saját maximumodat, súrold és told kifelé a határaidat, ez a hozzáállás a tested esztétikáján is hamarabb meglátszik majd, mint az, hogy mennyivel nyomsz vagy milyen gyakorlatokat végzel.
Már önmagában is tök sok mindent lehet elérni a saját testsúlyos edzéssel, de legalább ekkora érv mellette, hogy boostolni tudja a teljesítményedet más edzésformákban is, legyen szó futásról vagy súlyzós kondizásról.
A sokoldalúságának köszönhetően könnyedén átalakítható bármely más edzésformára, amit csak űzöl.
Coleman kifejti, hogy a calisthenics lényege abban áll, hogy komplex mozgásformákat alkalmazol, amelyek aktiválják a test különböző izomcsoportjait egyidejűleg. Ez az edzésmódszer nemcsak az erőnlét fejlesztésére alkalmas, hanem hozzájárul a stabilitás és a mozgékonyság javításához is.
A másik ok, amiért a saját testsúlyos edzés olyan jól alkalmazható a különböző edzésstílusok és sportágak között, az az, hogy a core (törzs-) izomzatod nagyjából állandóan aktív. És mivel a törzsizomzatod minden más sportágban használatos, egyszer csak arra leszel figyelmes, hogy a calisthenics boostolta a teljesítményedet minden másban, például, hogy sokkal később pukkadsz ki futás közben, vagy sokkal többet bírsz a kondiban.