Nagy Ervin: Az elmúlt évtizedek során BAZ megye problémái megoldatlanok maradtak.

A Tisza Párt megyei tüzifaosztási akciója során Nagy Ervin is ellátogatott Borsod-Abaúj-Zemplénbe, Ózdon interjút is adott lapunknak. A színész nem csak a hidegről, a szegénységről, a nyomorról beszélt, hanem azt is felhánytorgatta az állami vezetőknek, milyen szomorú és méltatlan helyzetbe került Észak-Magyarország az elmúlt évek alatt. Kiderült, jól ismeri az ország ezen részét, nagykövete is volt korábban megyénknek, és különösen otthonosan mozog Mezőkövesden.
Mi volt az az esemény vagy cél, ami miatt ellátogattál a megyénkbe?
Jótékonysági tüzelőprogramot indítottunk a Mennyből az angyal programunk keretein belül, együtt a Ludas Matyi alapítvánnyal, ami Magyar Péter és a többi tiszás EP képviselő fizetésének egy részét kezeli. Ezt kifejezetten jótékonysági célra szoktuk elkölteni, és úgy ítéltük meg, hogy februárban el fog fogyni az embereknek a pénze az egész országban. Amikor még a tél harap és nagy a hideg - ezt érezzük most mind a ketten -, a szegények és a nehéz helyzetben élő emberek tulajdonképpen kifogynak már a tüzelőből és a pénzből. Ilyenkor szorulnak leginkább segítségre, sőt tulajdonképpen most szinte nagyobb szükség van adományokra, mint decemberben. A fentiek miatt úgy döntöttünk, hogy egy egész országra kiterjedő, körülbelül ezer családra kiterjeszthető tüzelőfa-programba kezdünk itt a tél legvégén.
Azt szokták mondani, hogy amikor a politikusok adományokat osztanak, az nem kelt bizalmat, hiszen ezzel nem tudják megoldani a problémát, sokak szerint az ilyen akciók csak propagandát jelentenek. Szerinted milyen eredményt lehet elérni ezzel a néhány raklapnyi tüzifával?
Örömmel értesíthetlek, hogy most már több száz köbméter fa áll rendelkezésünkre, ráadásul a Tisza-szigetek is egyre aktívabbá válnak. Mindenki a saját környezetében próbál segíteni, legyen szó akár a szomszédokról, akár azokból a közeli barátokról, akik nehezebb helyzetben vannak. Így akár az is megeshet, hogy a végén már több ezer köbméter fa összegyűlik!
Az igazán lényeges az, hogy az ember tudatosan figyeljen a problémákra és irányítsa rájuk a társadalmi figyelmet. Most nem arról van szó, hogy a közelgő választások miatt osztogatnánk ígéreteket - arra még bőven van idő. Sokkal inkább a belső emberségünk és a társadalmi érzékenységünk az, ami arra sarkall bennünket, hogy cselekedjünk. Tudjuk, hányan kénytelenek elviselni a hideg téli hónapokat a saját otthonaikban Magyarországon, és ez nem maradhat figyelmen kívül.
Fontos megemlíteni, hogy az idős emberek különösen nehéz helyzetben vannak, hiszen sokan közülük nem tudják maguknak felvágni vagy bevinni a tűzifát a házukba. Ezért kiemelten fontosnak tartjuk, hogy támogassuk őket, és mi magunk elvisszük a fát a megfelelő helyre, nem csupán az utcára helyezve, hanem a házhoz közel, ahol valóban szükségük van rá.
A propagandát illetően úgy vélem, hogy ha egy politikai figura adományoz valamit, de cserébe elvár valamit, akkor ennek valóban van egy zavaró utóhangja. Viszont ha az adományozás mögött az emberség áll, és a célja csupán az, hogy felhívja a figyelmet a folyamatosan növekvő szegénységre, akkor már más a helyzet. Lényeges, hogy mindannyian tudomást szerezzünk arról, hogy körülöttünk komoly problémák vannak, amelyekre sürgősen figyelmet kell fordítani. Ez a politikai szféra feladata, de az ellenzéknek különösen fontos, hogy rávilágítson azokra a kérdésekre, amelyeket a kormány szándékosan figyelmen kívül hagy.
Nem tudom, milyen gyakran látogatod ezt a vidéket, különösen Ózd környékét, de szeretném megkérdezni a véleményedet: hogyan látod az itteni helyzetet? Képes vagy különbséget tenni BAZ megye és más megyék között? Mások itt az emberek, mások a reakcióik, és más problémákkal küzdenek? Milyen tapasztalataid vannak ezzel kapcsolatban?
Borsod számomra mindig is különleges jelentőséggel bírt. Számos barátom él Kazincbarcikán, és a Miskolci Nemzeti Színházban is sok kedves ismerősöm dolgozik. Talán nem tudod, de egy időszakban még a megye nagykövete is voltam, ami körülbelül 12 évvel ezelőttre tehető, amikor rendszeresen látogattam ezt a gyönyörű vidéket. Miután elváltam, a kislányom Mezőkövesden élt, és évekig jártam hozzá, hogy látogassam. Ennek köszönhetően jól ismerem az ottani iskolai helyzetet és a helyi közösség anyagi viszonyait is.
Úgy vélem, hogy az ország ezen szegmense mindig is küzdött a fejlődés hiányával. Az északi vidék nehéziparának eltűnése óta egy 30-40 éves, rendkívül komoly problémakör maradt hátra. Jelenleg minden felelős és szociálisan érzékeny kormány számára ezek a megyék egy hatalmas, megoldásra váró matematikai feladványként jelennek meg. Ebben a feladványban számos tényező játszik szerepet, kezdve a romák integrációjától, a szigetelési programokon át, egészen a helyi gazdaság ösztönzéséig. Ha Borsod megyében sikerülne valamilyen mérhető eredményt elérni, az egész országra pozitív hatással bírhatna, hiszen ezt mint egy sikeres modell lehetne bemutatni.
Mi lehet az oka annak, hogy a megye felzárkóztatásában nem tapasztalunk jelentős előrelépést? Milyen tényezők akadályozzák a fejlődést, és hogyan lehetne ezeket a kihívásokat leküzdeni?
A régiónak és a megyének a felemelkedése szerintem minden egyes kormányzatnak fontos kellene, hogy legyen. Az ország jelenlegi vezetése elvileg megpróbál BAZ-nel "házalni", és igyekszik a befektetőknek a figyelmébe ajánlani. Bizonyos részek autópályán már jól elérhetőek - Ózd mondjuk nagyon szomorú kivétel -, így a döntéshozók megpróbálják valahogy becsatornázni, tehát vannak erre akarások. De én igazán még nem láttam az elmúlt 20 évben, hogy valakinek sikerült volna egy látványos nagy eredményt felmutatni, komoly előrelépést elérni...
Ezért én mélyen bízom benne, hogy a történések ellenére is van esély arra, hogy végre valaki kézzelfogható eredményekkel álljon elő. Ha például figyelemmel kísérjük Magyar Péter gondolatait e témákban, akkor ráébredhetünk, hogy a Tisza Párt és a Tisza-kormány talán a kulcs a megoldás keresésében.
Fotó, videó: Borsod24