Nagy bejelentésre készül a világ legelbűvölőbb kávéháza!


Újabb izgalmas fejezet kezdődik a világ leggyönyörűbb kávéházának, a 130 éves New York Café-nak történetében. Az Erzsébet körúti ikonikus helyszín december 13-tól január 6-ig, egyelőre próbaüzemben, éjszakai nyitvatartással áll a látogatók rendelkezésére: éjfél és hajnal 4 között szeretnék még több ember számára biztosítani Budapest e varázslatos kincsének zavartalan élvezetét. Amennyiben a kezdeményezés sikeresnek bizonyul, márciustól külön éjszakai étlappal is várják a vendégeket, így még különlegesebb élményekkel gazdagodhatnak a látogatók.

A decemberi éjszakai nyitvatartás lehetőséget ad arra, hogy a vendégek elkerüljék a hosszú várakozást és nyugodt, exkluzív körülmények között élvezzék a kávéház varázsát. A kávéház éjszakai hangulathoz illeszkedő díszvilágítást kap és El Asmodáj, a homlokzaton található fáklyatartó démon életnagyságú figurája is beköltözik, hogy fotók kedvelt résztvevője legyen. Ezen kívül különleges szelfipontokat is kijelölnek, amelyek tökéletes helyszínt biztosítanak az emlékezetes képekhez.

A híres anekdota szerint, amikor Molnár Ferenc megnyitotta a kávéházát, úgy döntött, hogy a hely soha ne zárja be kapuit. Ennek érdekében a kulcsokat szimbolikusan a Dunába dobta. Most, 130 évvel később, ez a vágy valóra válik az éjszakai nyitvatartással. Az asztalfoglalás lehetősége hamarosan elérhető lesz a kávéház weboldalán. Ha a kezdeményezés sikeresnek bizonyul, márciustól egy különleges éjszakai étlappal várják azokat, akik belépnek a patinás falak közé.

Az évforduló ünnepségén az Index is megkóstolhatta a különlegességet, ami biztos, hogy a vendégek új kedvence lesz.

New York szívében naponta 2500-3000 vendég élvezi a különleges élményeket, ami évente több mint 1 millió látogatót jelent. Ez a hatalmas szám komoly szervezettséget és precizitást igényel. Az Eventrend Group tagjaként a New York Café üzemeltetését végző CER Kft. csapata elhivatottan dolgozik azon, hogy a legmagasabb szintű professzionalizmussal és szenvedéllyel szolgálja ki a vendégeket, biztosítva ezzel, hogy a látogatás felejthetetlen élmény maradjon.

Ezt követően a kávéház minden jelentős útikönyv lapjain feltűnt, hiszen professzionális üzemeltetése, látványos programjai és a nagy forgalom ellenére biztosított magas színvonalú vendéglátása mind hozzájárultak az azóta is folyamatosan növekvő sikereihez. Ma már teljes joggal állíthatjuk, hogy a New York Café Budapest egyik legfőbb turisztikai attrakciója, a város kihagyhatatlan ékköve.

Az Eventrend Group 2009-ben vette át a kávéház üzemeltetésének feladatát. Az akkori csapat – amelynek tagjai közül sokan még ma is a cég soraiban dolgoznak – együttműködve a tulajdonosokkal, kezdetben rendezvényhelyszínként képzelték el a kávéház működését. Ekkoriban a cégcsoport a rendezvények területén volt a legerősebb, így természetesnek tűnt, hogy a kávéházat is e célra hasznosítják. Ülve az üres falak között, tele reménnyel, bíztak abban, hogy a közelgő nyitás révén sikerül pozitív irányba terelniük azt a palotát, amely évek óta veszteségesen működött.

Ekkorra már jelentős tapasztalatra tettek szert neves helyszínek üzemeltetésében, beleértve a Parlamentet és annak éttermeit, valamint a Magyar Tudományos Akadémia hasonló létesítményeit. Mindkét helyszín sikeressége azonban nagyrészt a rendezvények eredményességének volt köszönhető, ami hozzájárult a profitábilis működéshez. Egy alkalommal, amikor közösen ültek le egy beszélgetésre, pusztán kíváncsiságból nekiláttak, hogy kiszámolják, mekkora bevételt generálhatnának, ha az akkori átlagos bevételt megszorozzák a székszámmal és az átlagosan 45 perces tartózkodási idővel. Az eredmény sokkoló volt: kiderült, hogy a tényleges bevétel nemhogy a felét, de még a tizedét sem érte el annak, amit a számok mutattak.

Ekkor úgy döntöttek, hogy a rendezvények előnyben részesítése helyett inkább a kávéházi forgalomra összpontosítanak, hiszen nyilvánvaló, hogy ez a terület kulcsfontosságú. De hogyan lehet újjáéleszteni egy veszteséges, nem éppen fényes hírnevű helyet, és visszacsábítani a vendégeket?

Építettek egy buszmegállót, amelynek a neve New York Station. A keletitől a Blaháig a buszokon minden turista az anyanyelvén (húsz különböző nyelven) jutott hozzá a New York történetéhez. Így az Eventrend és a CER Kft. lett az első magánberuházó, aki a fővárosnak buszmegállót épített! Elérték, hogy hogy az akkor még egymással konkuráló cégek versenyezzenek azért, hogy ki állhat meg itt. A busztársaságok persze jó szokásuk szerint ezért mindenféle kedvezményeket kértek.

Akkoriban úgy éreztük, hogy ezt a csodát egyszerűen látni kell, így a kedvezmény fogalmának értelme a háttérbe szorult, hiszen az élmény minden pénzt megér. Arra jutottunk, hogy mindazok, akik betérnek hozzánk, egy különleges képeslapot kapjanak: olyan régimódi, cikcakkos szélű réznyomatos darabot, mint amilyenek a századfordulón készültek. Elkezdődött a képeslapok osztogatása a busszal érkező vendégeknek: arra kértük őket, hogy írják meg a saját üzenetüket, mi pedig postára adtuk az általuk megadott címre. Ki az, aki mostanában képeslapot kapott? Ugye, hogy senki!? Mi viszont hetente több százat adtunk fel, egy év elteltével pedig már több ezerre rúgott a számuk! A vendégeink sorra mesélték, hogy "kaptam egy képeslapot innen, én is szeretnék írni a barátomnak!"

Szabó Csaba, az általános igazgató szavaival élve, még mindig érezhető volt egyfajta hiányérzet, mivel a New York kávéházat kevesen ismerték. Amikor barátaiknak próbálták elmesélni a hely különlegességét, gyakran falakba ütköztek. Míg a Gundel mindenki számára ismerős volt, a New York kávéház helyét sokan homályban tartották. De mit is takar valójában a kávéház fogalma? Cukrászdát, kávézót vagy éttermet jelent? E kérdésekre szinte senki nem tudta a választ. A végső következtetés tehát az volt: a New York kávéházat újra be kell mutatni a magyar közönségnek. Ekkor még bőven volt lehetőség a népszerűsítésre, hiszen az ajtó előtt még nem álltak végtelen sorok.

A megoldás egy izgalmas esemény lett: két New York-i bárzongorista versenyt rendeztek, melynek zsűrijében olyan neves művészek ültek, mint Szentpéteri Csilla, Nyári Károly és Rakonczai Viktor. A második forduló során olyan lenyűgöző zongoristatehetségek léptek színpadra, akik később a New York kávéházban kaptak munkát. Éveken át játszottak itt, miközben karrierjük egyre magasabbra ívelt, végül túlnőtték a kávéház falait. Akkoriban a budapesti éttermekben szinte alig hallatszott élő zongoraszó, de mára ez a jelenség igazi divattá vált. Ma már elképzelhetetlen egy kávéház zongorakíséret nélkül.

A zene varázsa megkérdőjelezhetetlen, de a kávéházak az irodalom szentélyeiként emelkednek ki, ahol a szavak és gondolatok szabadon áramlanak. Éppen ezért jött létre a New York Művész Páholy, egy olyan különleges találkozóhely, ahol írók, zenészek, festők, kritikusok és közéleti személyiségek gyűlnek össze, hogy megosszák egymással a kultúra mélységeiről és szépségeiről alkotott nézeteiket. E rendezvény moderátora Juhász Anna irodalmár, aki ügyesen tereli a beszélgetéseket, hogy azok még gazdagabbá váljanak.

Egyre több turista látogat el a kávéházba, és szerencsénkre az UCity Guides elindította a legszebb kávéházak versenyét. Azóta a New York Kávéház vezeti a mezőnyt, így sokan joggal nevezik őt a "Világ Legszebb Kávéháza"-nak. Mégis, úgy éreztük, hogy valami különleges hiányzik a hely varázsából. Egy igazi kávéház nem lehet teljes élő zene nélkül, ezért döntöttünk úgy, hogy egy hamisítatlan magyar zenei élménnyel gazdagítjuk a programot. Meskó Zsoltot kértük fel, hogy varázsoljon el minket egy 15 perces roma zenei koncerttel, amely után a közönségnek szinte kötelező lesz állva tapsolnia. Ez a mini koncert minden óra utolsó 15 percében zajlik, ezt követően pedig 45 percnyi élő zongoraszóval kényeztetjük vendégeinket.

- fűzte hozzá Szabó Csaba.

Az Eventrend Group több mint 30 éves tapasztalatával a kávéházak, éttermek és szállodák üzemeltetésében, valamint a rendezvényszervezés terén kiemelkedő szereplővé vált. Jelenleg 31 projektet irányít, és közel 1000 elkötelezett munkatársat foglalkoztat. A cégcsoporthoz tartozik körülbelül 20 gasztronómiai vállalkozás, mint például a híres Gundel Étterem, a varázslatos New York Kávéház, a klasszikus Centrál Kávéház, valamint a Spoon the boat és a Főőrség Kávéház. Ezen kívül a Városliget Café, a Séf Asztala, a Symbol, a Groupama Aréna és a Müpa catering szolgáltatásai is az Eventrend Group nevéhez fűződnek. A cég emellett 24 budapesti rendezvényhelyszínen 79 különleges rendezvényterem bérbeadásával is foglalkozik, így széleskörű lehetőségeket kínál ügyfeleinek.

A New York-palota Budapest VII. kerületének szívében, az Erzsébet körút 9-11. szám alatt magasodik. Az 1894-ben épült, historizáló stílusú, négyemeletes épület ma is a Nagykörút egyik leglenyűgözőbb ékköve. Eredetileg biztosítótársaság központjaként és bérházként szolgált, ám a második világháború után irodaházként folytatta pályafutását. Az ezredfordulón új fejezet kezdődött: 2006 óta luxusszállodaként várja vendégeit, jelenleg Anantara New York Palace Budapest Hotel néven. A földszinten található New York Kávéház nem csupán egy kávézó, hanem történelmi és kulturális jelentőséggel bíró helyszín is, ahol a múlt és a jelen találkozik.

A palota megszületése Arányi Miksa nevéhez köthető, aki Párizsban, a híres Café de la Paix törzsvendégeként ismerkedett meg a New York Life Insurance Company vezetőjével. Hazatérve megbízást kapott a cég magyarországi leányvállalatának létrehozására, amely végül egy impozáns székház felépítésében öltött testet. A tervezési pályázat győztesei Hauszmann Alajos, Korb Flóris és Giergl Kálmán lettek. A kivitelezési munkálatokat Pucher József irányította, míg a belső díszítést olyan elismert művészek végezték, mint Senyei Károly és Köllő Miklós. Az épület ékesítéséhez a korszak legnevesebb magyar gyárai, például a Zsolnay és a Ganz biztosították a szükséges anyagokat.

A New York Kávéház 1894. október 25-én nyílt meg és azonnal a főváros kulturális életének központjává vált. A hely eleganciáját csavart oszlopok, aranyozott szobrok és mennyezeti freskók emelték ki. Az épület különleges belső kialakítása - a híres Mélyvíz terem, kártyaszobák és a nők számára fenntartott Hölgyterem - az akkori társasági élet minden igényét kielégítette.

Az irodalmi és művészeti élet krémje rendszeresen megfordult e falak között. A Nyugat folyóirat szerkesztősége is a saját otthonának érezte ezt a helyet, ahol olyan neves alkotók tevékenykedtek,

A második világháború idején, Budapest ostroma alatt az épület megrongálódott, a kávéház bezárt, helyiségeit kifosztották. A háború után, 1945-ben újra megnyílt, de az államosítás és az akkori gazdasági nehézségek következtében elvesztette korábbi fényét. Az 1950-es években Hungária Kávéház néven üzemelt tovább, de már inkább a turisták és a helyi lakosok kiszolgálására fókuszált.

Az 1990-es évekig az épület és a kávéház is hanyatlott, mígnem a rendszerváltás után elindult az újjáépítési folyamat. Az olasz Boscolo csoport vásárolta meg és nagyszabású rekonstrukciót indított, hogy visszaállítsa az épület eredeti pompáját.

2006-ban a teljesen megújult New York-palota megnyitotta kapuit, immár mint egy exkluzív luxusszálloda. Az épület a modern kényelmet ötvözi a történelmi eleganciával, így egyedülálló élményt kínál vendégeinek.

Related posts