Először tapasztalható, hogy Kína szén-dioxid-kibocsátása csökken, amit a tiszta energiaforrások növekvő elterjedése idéz elő.

Most először tapasztalható, hogy Kína üvegházhatású gáz kibocsátása csökkent, miközben az ország energiaigénye továbbra is növekedett – derül ki a Carbon Brief klímaváltozással foglalkozó portál csütörtöki elemzéséből. Ez a jelenség az utóbbi időszak egyik legfontosabb klímapolitikai fordulópontját jelentheti.
Az első negyedévben a világ második legnagyobb gazdaságának kibocsátásai 1,6 százalékkal maradtak el a tavalyi év megegyező időszakától. A trend az elemzés szerint a közvetlen üvegházgáz kibocsátás szempontjából tiszta energiaforrások, köztük a napenergia, szélenergia és atomenergia kapacitások növekedésének köszönhető.
Miközben 2025 első negyedévében 2,5 százalékkal nőtt az áramigény az országban, 3,7 százalékkal csökkent a szénerőművekből és gázerőművekből származó energiatermelés mértéke. Ezt a kiesést bőven ellensúlyozni tudta az atomerőművek, szélerőművek, naperőművek és vízerőművek kapacitásnak növekedése.
Különösen biztató jel, hogy a 2025 márciusát megelőző 12 hónap során az energiatermeléshez kapcsolódó kibocsátások 2%-kal csökkentek. Ha ez a pozitív tendencia nemcsak az idei évben, hanem a következő években is megmarad, Kína valószínűleg már túllépett az energiatermelő szektorból eredő kibocsátásainak csúcsán.
Az ázsiai nemzet jelenlegi helyzete a párizsi klímacélok tekintetében nem éppen kedvező. A portál elemzése alapján a 2030-ra kitűzött céljaik eléréséhez elengedhetetlen, hogy a következő öt esztendőben drámai mértékben felgyorsítsák a kibocsátás-csökkentési törekvéseiket.