A babaváró támogatás korhatárának megemelése körülbelül tízezer család számára nyújthat segítséget, lehetőséget teremtve ezzel a gyermekvállalásra és a családok anyagi helyzetének javítására.
Koncz Zsófia - a családszervezetek képviselőinek részvételével tartott tájékoztatón - közölte, sok megkeresést kaptak az elmúlt időszakban a korhatár emelésével kapcsolatban, valamint a kormány stratégiai szövetségesei, a családszervezetek is ezt javasolták.
A kormány, figyelembe véve a beérkezett észrevételeket, úgy határozott, hogy januártól megemeli a támogatás igénybevételi korhatárát a nők számára az eddigi 30 évről 35 évre. Ennek következtében körülbelül tízezer további család számára nyílik meg a lehetőség, hogy hozzáférjen a legfeljebb 11 millió forintos szabadfelhasználású hitelhez - tájékoztatott az államtitkár.
Koncz Zsófia felidézte, az eddigi szabályozás szerint
Ráadásul, ha egy családban elsőként érkezik meg a gyermek, lehetőség van a törlesztés három évre történő felfüggesztésére. Amennyiben a második gyermek is a családtagok körébe kerül, további három év felfüggesztés válik elérhetővé, és emellett a meglévő adósság 30%-át is elengedik. A harmadik gyermek születése után pedig a teljes fennálló tartozás törlésére kerülhet sor.
A közelmúltban életbe lépett kormányrendelet új irányokat szab a korábbi szabályozásnak. Eszerint, amennyiben a felvételt követő ötéves időszakon belül nem érkezik meg az első gyermek, de később mégis családbővülés történik, a szülők továbbra is jogosultak lesznek a kamatmentességre. Ezen kívül a gyerek születését követően a törlesztés szüneteltetésére való kérelem benyújtására eddig rendelkezésre álló fél év helyett most egy év áll a szülők rendelkezésére - tájékoztatott az államtitkár.
Megemlítette, hogy a 2019-ben elindított babaváró támogatásra eddig több mint 260 ezer pár nyújtotta be kérelmét, összesen 2538 milliárd forint értékben. Az igénylő családok körében pedig 221 ezer gyermek jött a világra.
Koncz Zsófia rámutatott, hogy a 2019. júliusa és 2021. júniusa között benyújtott igények esetén már korábban meghosszabbították az első gyermek születésére vonatkozó ötéves határidőt, egészen 2026. júliusáig. Ez a lépés körülbelül 36 ezer házaspár számára nyújthat jelentős támogatást.
A speciális adózási formák és az őstermelők számára jelentős könnyítéseket vezettek be, amelyek a babaváró hitel, a CSOK Plusz és a falusi CSOK igénybevételénél is érvényesek. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a hitelbírálat során a bankok már a bevételek 50%-át figyelembe vehetik, továbbá a korábban megkövetelt két-három éves társadalombiztosítási jogviszony helyett elegendő csupán egy év igazolása is.
Koncz Zsófia megemlítette a január 1-től indul a vidéki otthonfelújítási programot is, amely kifejezetten az ötezer fő alatti településen élő családoknak szól. A támogatással kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy csak a jövő évben elkezdett munkálatokra lehet kérni az akár hárommillió forintos visszatérítést, valamint, hogy a korábbiakhoz hasonlóan most is elérhető lesz a bankoknál egy legfeljebb hatmillió forintos kedvezményes hitelkonstrukció.
Újdonságként emelték ki, hogy a támogatás mostantól nemcsak új napelemes rendszerek telepítésére, hanem a meglévők cseréjére vagy bővítésére, továbbá egy új fürdőszoba kialakítására is igénybe vehető.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a kormány elkötelezett a magyar családok támogatása iránt minden élethelyzetben. A fiatalok, akik még nem töltötték be a 25. életévüket, valamint a 30 év alatti anyák, adómentességben részesülhetnek. Ezen kívül a családtámogatási programok, mint a CSOK Plusz és a falusi CSOK, a házas nők számára egészen 41 éves korukig elérhetők.