Merz telefonbeszélgetést folytatott Macronnal, aki éppen Trumphoz tartott, a közös európai stratégia ügyében.

Bár csupán egy napja zajlottak a német választások, és Friedrich Merz, a CDU elnöke előtt még komoly koalíciós tárgyalások várnak, a leendő kancellár hétfőn máris úgy tűnt, mintha az Unió legmeghatározóbb országának vezetője lenne. Merz újságíróknak elárulta, hogy hosszasan diskurált az éppen Washingtonba tartó Emmanuel Macron francia elnökkel.
„Nemsokára rácsörögök Keir Starmer brit miniszterelnökre is, aki pár nappal Macron látogatása után Washingtonba tart” – jelentette ki Merz, jelezve, hogy a diplomáciai kapcsolatok szorosabbra fűzése érdekében több fontos találkozóra készül.
Az egyébként Amerika-mániás, évekig egy amerikai cégnek dolgozó Merz arra figyelmezetett, hogy "az Uniónak a legrosszabb forgatókönyvvel kell számolnia, vagyis azzal, hogy jelentősen csökken az USA részvétele Európa biztonságának szavatolásában." De azt is hozzátette, hogy mindezek ellenére bízik abban, hogy ha sikerül erős és egységes európai álláspontot felmutatni, ami meggyőzheti Washingtont arról, hogy érdemes maradnia.
A jövőbeni német kancellár kifejezte örömét azzal kapcsolatban, hogy Nagy-Britannia ismét kapcsolatokat épít az Európai Unióval. Különösen üdvözölte, hogy Macron és Starmer hamarosan Washingtonba látogatnak, ami új lehetőségeket nyithat meg a nemzetközi együttműködésben.
Friedrich Merz hosszan fejtegette, hogy Európának saját kezébe kell vennie a kontinens katonai védelmét és hogy ebben több kelet-európai országnak is kulcsszerepe lehet. Donald Tuskot és Lenygelországot kulcsfontosságú szövetségesnek nevezte a közös európai védelmi stratégia kidolgozásában és külön említette a balti országokat. Részben Magyarországra is gondolhatott, amikor azt mondta, hogy irreális lenne azt várni, hogy mind a 27 tagország egyből egyetértsen minden részletkérdésben, ezértz kell néhány országnak átvennie a kezdeményezést.
A június végén esedékes hágai NATO-csúcs alkalmával elengedhetetlen, hogy világosan kirajzolódjon, milyen irányba haladnak a transzatlanti kapcsolatok, és milyen szerepet kell Európának vállalnia saját biztonságának biztosításában. Végül hangsúlyozta, hogy célja a stabil és baráti európai-amerikai kapcsolatok fenntartása.
Elengedhetetlen, hogy megőrizzük szövetségünket az Egyesült Államokkal. A NATO nem csupán egy katonai szövetség, hanem egy olyan politikai közösség is, amely a közös értékekre épül, mint például a demokrácia, a nyitott társadalom és a piacgazdaság. Mély meggyőződésem, hogy ezeket az alapelveket továbbra is közösen tudjuk képviselni és támogatni.