Mérföldkő: Az OTP értéke elérte a lenyűgöző 8000 milliárd forintot!


Története egyik legjobb hetén vannak túl az OTP-részvények, a pénteki tőzsdei kereskedésben a 28 700 forintot is megközelítette az árfolyam. Ezzel a heti szintű árfolyam-emelkedés meghaladta a 6 százalékot. A megállás nélkül vágtató árfolyamnak köszönhetően a részvénypiaci kapitalizáció a napi csúcson átlépte a 8000 milliárd forintot.

Év elejétől 31 százalékot lehetett keresni az OTP-papír tartásával, egy év alatt pedig 55 százalékot. Sőt a 8000 milliárd forintos piaci kapitalizáció az európai, tőzsdén jegyzett pénzintézetek rangsorában is egyre feljebb tornássza a dollárban már 21,7 milliárdot érő OTP-t. Összeállításunk szerint az OTP már a 23. legértékesebb bank Európában. Közvetlenül előtte a piacvezető lengyel PKO Bank található, az egyik legnagyobb régiós rivális - Erste - pedig még közel 10 milliárd dollárral ér többet, a befektetők árazása alapján.

Érdemes elmerengeni azon a lehetőségen, hogy az OTP újonnan kinevezett vezérigazgatója, Csányi Péter elképzelései valóra válnak, és a bankrészvény ára 35-40 ezer forint közé emelkedik. Ahhoz, hogy ez a pozitív forgatókönyv megvalósulhasson, mint ahogyan azt a Portfoliónak adott interjújában is kifejtette, két kulcsfontosságú tényezőnek kellene csillapodnia, amelyek jelenleg nyomás alatt tartják az árfolyamot:

A 2026-os költségvetési törvényjavaslatban megjelenő javaslatok közül kiemelkedik a rendkívüli bankadó emelése. A kormány szándékai szerint a 2023-as 160 milliárd forintról jövőre 180 milliárd forintra nő ez az összeg. Érdemes megjegyezni, hogy ez a szám már magában foglalja az állampapír vásárlásával kapcsolatos kedvezményeket is. A szakértők előrejelzései alapján a törvénymódosítás következtében az OTP számára várhatóan körülbelül 10 milliárd forint többlet adófizetési kötelezettséget jelent majd a következő évben.

Csányi Péter optimista árfolyam-előrejelzése alapján a bank piaci kapitalizációja várhatóan 29 milliárd dollár fölött alakulna, ami lehetőséget biztosítana arra, hogy a bank az Erste közelébe kerüljön. Ez persze csak akkor valósulhat meg, ha az osztrák konkurens piaci értéke nem emelkedik addig.

A Concorde elemzése alapján, amennyiben valóban véget ér a háború Ukrajnában, a lengyel bankok tűnnek a legvalószínűbb nyerteseknek a térségben. A várakozások szerint az ország újjáépítése során a lengyel vállalatok fontos szerepet játszhatnak, és a finanszírozás terhét a helyi bankoknak kell vállalniuk.

Related posts