Újabb friss kamatdöntés érkezett: jelentős lépést tett az MNB - Pénzcentrum

A november 19-i ülésén a tanács döntése értelmében az alapkamat változatlanul 6,50 százalékon maradt, és a kamatfolyosó két széle sem módosult. Az alsó határ, vagyis az egynapos (O/N) jegybanki betéti kamat 5,50 százalékon, míg a felső határ, az egynapos (O/N) hitel kamata 7,50 százalékon stagnált. A közlemény szerint a kilenc fős tanácsban Patai Mihály volt az egyedüli, aki 25 bázispontos csökkentést javasolt.
A döntéshozók hangsúlyozták, hogy az előző kamatdöntés óta a pénzügyi piaci hangulat ingadozóan alakult, míg a dollár erősödése párhuzamosan a feltörekvő piacokkal szembeni kockázatkerülést is fokozta. Megjegyezték, hogy a jelenlegi geopolitikai feszültségek tovább növelik az inflációs kockázatokat, elsősorban a feltörekvő piacok iránti fokozott kockázatkerülés révén.
A pénzügyi piaci stabilitás továbbra is alapvető szerepet játszik az árstabilitás szempontjából, és erről széleskörű egyetértés alakult ki. A döntéshozók az inflációs kilátásokkal kapcsolatban különböző, egymásnak ellentmondó tényezőket emeltek ki az ülés során. Ennek részletes hatásait a decemberi Inflációs jelentésben fogják ismertetni a közlemény alapján.
Az októberi infláció alacsonyabb emelkedése a piaci szolgáltatások csökkenő árdinamikájának tudható be, ahogy azt a szakértők megjegyezték. Néhány döntéshozó hangsúlyozta, hogy az októberi árcsökkenés, amely több szektort érintett, az elmúlt évek profitinflációjának korrekcióját is jelezheti. Emellett több tanácstag arra is felhívta a figyelmet, hogy a toleranciasávon belül mozgó inflációs adatok ellenére a lakossági inflációs várakozások még mindig a múltbeli árstabilitás időszakához képest magasabb szinten helyezkednek el.
Jelezték: az inflációs cél fenntartható eléréséhez a fegyelmezett és stabilitásorientált monetáris politika mellett az inflációs várakozások horgonyzottsága, valamint a pénzügyi piaci stabilitás megőrzése nélkülözhetetlen, egyben megerősítették elköteleződésüket az inflációs cél fenntartható elérése mellett.
A reálgazdasági helyzet tekintetében a tanácstagok között egyetértés alakult ki arról, hogy a hazai gazdasági fellendülés szempontjából elengedhetetlen az óvatosság csökkenése és a fogyasztói bizalom növekedése. Ehhez viszont elengedhetetlen az árstabilitás tartós biztosítása.
A reálgazdasági folyamatok, az inflációs helyzet és a kockázati környezet alapos elemzése nyomán a tanácstagok arra a következtetésre jutottak, hogy a hazai növekedés mérsékelt üteme mögött jellemzően olyan, a monetáris politika befolyásán kívül eső tényezők húzódnak meg, mint például a gyenge mezőgazdasági teljesítmény és a visszafogott külső gazdasági környezet.
A döntéshozók véleménye szerint a jegybank legjobban az árstabilitás és a pénzügyi piaci stabilitás megőrzésével tudja segíteni a gazdasági szereplők fokozott óvatosságának csökkentését, valamint a gazdasági növekedés újraindítását a jelenlegi gazdasági helyzetben.
Az MNB előrejelzése alapján a kamatkiadásoktól mentes elsődleges egyenleg a vizsgált időszak során az egyensúlyi szinthez közelít. A következő években, ahogy az állami kamatkiadások fokozatosan csökkennek, a költségvetési egyenleg is javulni fog. A tartozások arányának csökkenése és a hazai kockázati megítélés kedvező alakulása érdekében elengedhetetlen a kitűzött hiánycélok teljesítése.
A közleményben hangsúlyozták: előretekintve továbbra is óvatos és türelmes monetáris politika indokolt. A szigorú monetáris politika a pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez.
A jegybank számára elengedhetetlen, hogy a rövid távú kamatok minden egyes részpiacon és időszakban összhangban legyenek a monetáris tanács által megállapított kamatértékekkel.
A monetáris tanács a beérkező makrogazdasági és pénzügyi piaci adatok alapján körültekintően és adatvezérelten dönt az alapkamat mértékéről. Megítélésük szerint a geopolitikai feszültségek, a változékony pénzügyi piaci folyamatok és az inflációs kilátásokat övező kockázatok a kamatcsökkentés további szüneteltetését indokolják.
A tanács következő ülését, mely a kamatok meghatározására összpontosít, 2024. december 17-én fogja lebonyolítani. A döntésekről szóló rövidített jegyzőkönyv 2024. január 15-én, 14 órakor kerül nyilvánosságra.