Közel-Kelet történetében új fejezet nyílt, amikor Donald Trump Szaúd-Arábiában aláírta az első stratégiai megállapodást, amely jelentős áttörést jelent az érintett országok közötti együttműködésben. A megállapodás nemcsak politikai, hanem gazdasági és kul

Szaúd-Arábia összesen 600 milliárd dollár értékű amerikai befektetést és beszerzést ígért, jelentette be Donald Trump amerikai elnök a közel-keleti látogatása során, amelynek szaúdi állomását kedden tette közzé a Fehér Ház washingtoni tájékoztatójában.
A közleményben foglaltak szerint a bejelentett gazdasági fejlesztések elsődlegesen az energiabiztonság, a védelmi ipar és a csúcstechnológiák területeit célozzák meg. Emellett lehetőséget kínálnak az Egyesült Államok számára, hogy hozzáférjenek a létfontosságú ásványkincsekhez. Az elnöki hivatal az amerikai-szaúdi megállapodáscsomagot "történelminek és átalakítónak" nevezte, hangsúlyozva, hogy ez a két ország közötti legnagyobb volumenű kereskedelmi egyezség eddig.
Az amerikai-szaúdi üzleti együttműködés keretében bejelentett gazdasági csomag részeként Szaúd-Arábia összesen 142 milliárd dollár értékben vásárol amerikai védelmi és hadipari eszközöket, fegyverzetet és védelmi szolgáltatásokat, a többi között a légierő, a légvédelem és a parti védelem céljaira, valamint a világűr katonai vonatkozásaira.
Az üzleti megállapodások között kiemelkedő szerepet játszik egy 20 milliárd dolláros projekt, amely a mesterséges intelligencia támogatására szolgáló adatközpontok létrehozását és energetikai fejlesztéseket céloz meg az Egyesült Államok területén.
Az Egyesült Államokban tervezett szaúdi befektetések között kiemelkednek az egészségügyi szektorhoz kapcsolódó projektek. Ezzel párhuzamosan Szaúd-Arábia elkötelezte magát amellett, hogy több mint 14 milliárd dollár értékben vásárol amerikai gyártású gázturbinákat és technológiát a GE Vernova cégtől. Továbbá, a közel ötmilliárd dolláros keretösszegből Boeing 737-8 típusú utasszállító repülőgépeket is beszerezne.
A két ország számos technológiai vállalata, mint például a Google, az Oracle, az AMD és az Uber, elkötelezte magát amellett, hogy összesen 80 milliárd dollárt fektetnek be a legmodernebb technológiai megoldásokba az Egyesült Államokban és Szaúd-Arábiában – számolt be az MTI.
A találkozón számos amerikai vállalat képviselője megjelent, köztük Elon Musk, a híres üzletember is. Ő volt az, aki a figyelem középpontjába állította az Optimus névre keresztelt humanoid robotot, amelyet a két vezetőnek is bemutatott.
A Fehér Ház hivatalos nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy Szaúd-Arábia továbbra is az Egyesült Államok legfontosabb külföldi katonai beszállítója, hiszen több mint 129 milliárd dollár értékű aktív megállapodással rendelkezik.
"A Trump-adminisztráció alatt a Szaúd-Arábiai Királysággal fennálló védelmi kapcsolataink soha nem voltak olyan szorosak, mint most. A ma aláírt megállapodás, amely az Egyesült Államok történetének legszélesebb körű védelmi együttműködési megállapodása, világosan tükrözi elkötelezettségünket a partnerség megerősítése iránt" - olvasható a közleményben.
Donald Trump kedden kezdte meg a három országot, Szaúd-Arábiát, Katart és az Egyesült Arab Emírségeket érintő közel-keleti hivatalos útját.