Megérkezett az év végi elemzés, amelyben a Republikon legfrissebb adatai alapján vizsgálják a politikai pártok aktuális helyzetét.


A Republikon Intézet 2024-es évzáró elemzése egy különösen turbulens politikai évet zárt le, amely számos szokatlan fordulatot hozott.

A kormánypártok gyengülése, az új politikai szereplők megjelenése és az ellenzéki pártok harcai mind hozzájárultak a pártrendszer dinamikájának átalakulásához. 2024 a politikai erőviszonyok átrendeződésének éve lett, amely új lehetőségeket teremtett a 2026-os választások előtt – ez derül ki a Republikon elemzéséből.

A Fidesz-KDNP gyengülése

A Fidesz-KDNP számára a 2024-es év jelentős kihívásokkal telt. Az elemzés szerint támogatottsága a teljes népesség körében három, a pártválasztók között pedig 11 százalékponttal esett vissza az év elejéhez képest. A kegyelmi botrány különösen érzékeny veszteségeket hozott. A decemberi adatok szerint a Tisza Párt megelőzte a Fidesz-KDNP-t.

A Tisza Párt előretörése

A kevesebb mint egy éve alakult Tisza Párt 2024 győztese. A pártválasztók körében elért 35 százalékos támogatottságával az év végére a legnépszerűbb politikai erővé vált, írja a Rebublikon. A párt azonban továbbra is kérdésekkel néz szembe, például a 2026-os egyéni választókerületi stratégiáját illetően, de az egyértelmű, hogy a politikai diskurzus meghatározó szereplőjévé vált.

Ellenzéki kihívások

A hagyományos ellenzéki pártok, mint a DK, az MSZP és a Momentum, számára 2024 nem éppen a sikerek éveként vonul be a történelembe. A DK jelentős mértékben elvesztette korábbi dominanciáját az ellenzéki térfélen, ami komoly kihívások elé állította a pártot. Az MSZP és a Párbeszéd szintén nem úszta meg a támogatottság csökkenését, bár mindkét formáció megőrzött néhány önkormányzati mandátumot. A Momentum és a Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) esetében vegyes a helyzet: országos szinten visszaesést tapasztaltak, viszont helyi szinten meglepő sikereket könyvelhettek el.

A Mi Hazánk párt következetesen és szilárdan állja meg a helyét a politikai térben.

A Mi Hazánk számára az év a stabilitás jegyében telt, mivel támogatottsága gyakorlatilag megmaradt a korábbi szinten. Ezzel szemben az LMP és a Jobbik jelentős visszaesést könyvelhetett el: az LMP-t az esetleges kormányzati együttműködés körüli félelmek sújtják, míg a Jobbik belső feszültségei miatt került nehéz helyzetbe. Az 5 százalék alatti pártok sorsa továbbra is kérdéses, de néhány szereplő, mint például az MKKP, már a parlamenti bejutási küszöb közelében jár.

Természetesen! Íme egy egyedibb megfogalmazás a "Következtetések" témában: **Záró Gondolatok** A tanulmány során szerzett tapasztalatok és eredmények tükrében levont tanulságok arra mutatnak rá, hogy... Az elemzés során feltárt összefüggések és minták új megvilágításba helyezik a korábbi ismereteinket, és lehetőséget adnak arra, hogy mélyebb megértést nyerjünk a vizsgált jelenségről. Ezen megállapítások nem csupán tudományos szempontból relevánsak, hanem gyakorlati alkalmazásuk is hozzájárulhat a jövőbeni fejlődéshez és innovációhoz. Az itt bemutatott nézőpontok további kutatások alapjául szolgálhatnak, lehetőséget adva ezzel a terület szélesebb körű feltárására.

2024 eseményei jelentős átrendeződést hoztak a magyar pártrendszerben, amely egyre inkább a kétpólusú dinamika felé mozdul el, a Tisza Párt és a Fidesz-KDNP dominanciájával. Az év végére a politikai versenyhelyzet sokkal nyitottabbá vált, mint az év elején volt, de a 2026-os választások kimenetele továbbra is bizonytalan.

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!

*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, élő adat, a teljes népesség körében, a 2024. első negyedévre vonatkozóan, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)*

Related posts