„Már azzal is jót cselekedtem, hogy magyarul megszólaltam” - hangzott el lekezelő hangnemben a romániai segélyhívó diszpécsere egy marosvásárhelyi magyar nővel folytatott beszélgetés során.

A 112-es telefonszám szolgáltatója azonnali reakciót ígért.
Egy fiatal magyar lány tapasztalata szerint a romániai 112-es segélyhívó diszpécsere lekezelően és ellenségesen reagált, amikor magyar nyelven kérte a segítséget – számolt be róla a Transtelex. A segélyhívó rendszert üzemeltető Különleges Távközlési Szolgálat elismerte, hogy a munkatársuk nem tartotta be az előírásokat, és ígéretet tettek gyors intézkedésekre az ügyben.
Mint írják, a lány két hete Marosvásárhelyről hívta a 112-t, mert rosszul lett és szédült. A diszpécser, bár beszélt magyarul, lekezelően és ellenségesen bánt vele, és azt kiabálta:
Már azzal szívességet tettem, hogy megszólaltam magyarul! Romániában élsz, ha nem tetszik, menj Magyarországra! Mert ha én Magyarországra megyek, ott kérjem a kenyeret románul? Még azt mondod nekem, hogy legyek kedves, amikor az országban, ahol élsz, nem tudsz megszólalni a nyelven? Örülj, hogy magyarul válaszoltam!
A panaszos elmondása szerint a diszpécser kifogástalanul beszélt magyarul, ám figyelmetlensége miatt nem igazán foglalkozott a problémájával. Csak annyit kért, hogy mondja meg a címet. A lány jelezte, hogy nem biztos abban, szüksége van-e mentőre, csupán tanácstalanul áll a helyzet előtt, mivel rosszul érzi magát, és a hívás közben úgy tűnt, hogy néhány másodpercre elájult. Emlékei szerint a diszpécser lekezelő módon reagált, és amikor ő kérte, hogy legyen kedvesebb, a diszpécser hirtelen dühösen kezdett kiabálni.
A Különleges Távközlési Szolgálat szóvivője bejelentette, hogy világosan meghatározott irányelvek vonatkoznak a 112-es segélyhívó szám többnyelvű kezelésére, különös figyelmet fordítva a nemzeti kisebbségek nyelveire is. Azokon a területeken, ahol jelentős magyar közösség él, magyarul beszélő diszpécserek állnak rendelkezésre, azonban a segélyhívások bármely magyarországi helyszínről átirányíthatók az adott nyelvet beszélő kollégákhoz. A szolgálat vezetője hangsúlyozta, hogy bár a hívás során a szabályzatban előírt kérdések elhangzottak, a diszpécser nem tartotta be a szakmai és minőségi normákat.