Májusban kerül sor a következő romániai elnökválasztásra, amelyet szigorúbb szabályozások kísérnek.


A román kormány május 4-ére írta ki a megismételt elnökválasztás első fordulóját, és amennyiben egyetlen jelölt sem szerzi meg a névjegyzékben szereplő választók több mint felének támogatását, május 18-án második fordulót is tartanak az első két helyen végző jelölt részvételével.

A bukaresti kormány csütörtökön hivatalosan is jóváhagyta az elnökválasztás menetrendjét tartalmazó határozatot.

Marcel Ciolacu miniszterelnök a kormányülés kezdetén elmondta, hogy május 4-én egy megyében és 17 településen időközi önkormányzati választásokat is tartanak. A kormányfő rámutatott: az idei elnökválasztáson szigorú szabályokat vezetnek be, és drasztikus bírságokra számíthatnak a részrehajló közösségimédia-platformok.

"Olyan módosításokat dolgoztunk ki, amelyek biztosítják, hogy minden jelöltre egységes szabályok vonatkozzanak, elkerülve ezzel a legutóbbi választások során tapasztalt anomáliákat, amikor egy közösségi média platform előnyben részesített egy adott jelöltet" - idézte Ciolacut az Agerpres hírügynökség. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy...

A szabályok megszegése esetén kiszabott bírságok akár a platformot üzemeltető cég bevételének 5%-át is kitehetik, ami több milliárd eurós tételt is jelenthet.

A kabinet ülését követően Mihai Constantin szóvivő a kormányinfón hangsúlyozta, hogy a közelgő választási kampány során minden nyomtatott és elektronikus médiában, továbbá a közösségi platformokon megjelenő, a választásokat és az elnökjelölteket érintő tartalmak esetében kötelező lesz feltüntetni, hogy azok megfelelnek a kampányfinanszírozási szabályoknak. Ezen kívül kötelező lesz nyilvánosságra hozni a szponzor nevét és elérhetőségét, valamint jelezni, hogy a kampányanyag célzottan, bizonyos társadalmi csoportok számára készült-e, és hogy eljutott-e hozzájuk.

A kampányszabályozás megsértése kihágásnak minősül, és 15 ezer lejtől (1 millió 242 ezer forint) 50 ezer lejig terjedő bírságot von maga után.

A havi 45 milliónál több felhasználóval rendelkező nagy közösségi média platformok és internetes keresőmotorok esetében a román állandó választási hatóság (AEP) jelentős bírságokat róhat ki. Amennyiben a központi választási bizottság (BEC) által kifogásolt tartalmakat nem távolítják el öt órán belül, úgy a cégek üzleti forgalmuk 1-5%-át kitevő bírságra számíthatnak.

A kormányszóvivő bejelentette, hogy a választási időszak február 18-i megkezdéséig az AEP egy alapos és részletes útmutatót fog nyújtani a 2025-ös választási kampány során irányadó szabályokról.

Mihai Constantin az újdonságok között említette, hogy a 2025-ös elnökválasztásokon a külföldi szavazókörökben is legkésőbb akkor ér véget a voksolás, amikor Romániában. A külföldi voksolásra idén is három napot szánnak, de a szavazókörök pénteken már helyi idő szerint 7 órakor kinyitnak (az eddigi 12 óra helyett), vasárnap pedig csak a Romániától keletre lévő országokban működő szavazókörök tartanak nyitva helyi idő szerint 21 óráig. A Romániától nyugatra lévő országokban a román külképviseletek által berendezett szavazókörök vasárnap nem helyi, hanem kelet-európai idő szerint 21 óráig fogadják a választókat.

Romániában az alkotmánybíróság december 6-i határozata alapján újraindítják az elnökválasztási folyamatot. A testület érvénytelenítette a 2024. november 24-én tartott első forduló eredményeit, és elrendelte az egész választási eljárás megkezdését. A döntés hátterében a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) megállapítása áll, amely szerint Calin Georgescu, a szélsőjobboldali, a két világháború közötti Vasgárda eszméit hirdető független jelölt, aki a legtöbb szavazatot szerezte, törvénytelenül finanszírozott kampányát kizárólag közösségi média platformokon folytatta, és ezt külföldi beavatkozás is támogatta, ami nemzetbiztonsági kockázatot jelentett.

Related posts