Litkai Gergely podcastjában izgalmas könyvajánlók hangzanak el, most pedig két különleges művet emelünk ki, amelyek a fák csodálatos erejével foglalkoznak. A könyvek nemcsak a természet csodáit tárják elénk, hanem mélyebb gondolatokat is ébresztenek a kör

A fakitermelés következményei súlyosan érintik a fák legfőbb erősségét: az alkalmazkodóképességüket. Ne tévesszen meg bennünket az a gondolat, hogy a fák passzívan tűrik a klímaváltozás kihívásait. Valójában képesek reagálni és alkalmazkodni a környezeti változásokhoz. Azonban ahhoz, hogy ezt a csodálatos képességüket kibontakoztathassák, szükség van arra, hogy békében hagyjuk őket. Fedezd fel Litkai Gergely Zöld könyv podcastjának könyvajánlóját, és merülj el a természet védelmének fontosságában!
A Zöld könyv podcast legutóbbi adásában Litkai Gergely Gálhidy Lászlóval, a WWF Magyarország Erdő programjának vezetőjével beszélgetett a környezetvédelemről, a fák védelméről és az őserdőkhöz hasonlítható magyarországi erdőkről. Két könyv adta az apropót, most ezeket ajánljunk!
Peter Wohlleben német erdőmérnök, gyermekkora óta természetvédőnek készült. Számos tévéműsor vendége, népszerű előadó, magyar nyelven nyolc kötete olvasható. A Ha a fák lélegzethez jutnának című könyvben a szakértő amellett érvel, hogy ha a fákat az ember, az erdészeti lobbi és a fakitermelő ipar békén hagyná, képesek lennének regenerálódni, és segíthetnének nekünk megküzdeni a klímaválsággal.
A fák ugyanis nemcsak alkalmazkodni tudnak a megváltozott környezetükhöz, hanem "nevelni" is tudják utódaikat.
Az alkalmazkodóképességüknek azonban léteznek korlátai.
"Az erdőgazdálkodás folyamán gyakran annyira egyszerű a tevékenységünk, hogy csupán a talajt bolygatjuk meg, s ezzel kitéve azt a víz és a szél eróziós hatásainak. Sokszor belemerülünk egy rendkívül összetett ökoszisztémába, anélkül hogy teljes mértékben átlátnánk annak minden aspektusát" - hangzott el a Zöld könyv podcast legutóbbi részében.
A másik kötet Gálhidy László, a WWF Magyarország Erdő programjának vezető szakértője által íródott.
A Szentélyerdők Magyarországon felfedezi azokat a különleges hazai erdőket, ahol még a régmúlt természet varázsa köszön vissza, több száz éves fákkal és ősi erdőkkel találkozhatunk. Eddig senki sem indult el ezzel a küldetéssel, de Gálhidy bátran vállalta ezt a felfedezőutat.
Fedezd fel velünk a szentélyerdők titkait és szépségeit! Miért olyan különlegesek ezek a területek, és hol találkozhatsz hasonló csodákkal Magyarország területén? Tudd meg mindezt a legfrissebb podcast epizódunkból!