Az Európai Unió lépéseket tett, és nem hajlandó tovább tolerálni Kína tisztességtelen gyakorlatát.


Az Európai Unió bizottsága hétfőn közzétett közleményében hangsúlyozta, hogy Kína jogi felhatalmazást adott bíróságainak, lehetővé téve ezzel, hogy kötelező érvényű globális jogdíjakat állapítsanak meg az uniós szabadalmakra, amelyek elengedhetetlenek a szabványokhoz, mindezt a szabadalom jogosultjának beleegyezése nélkül.

A brüsszeli testület álláspontja szerint ez a döntés arra ösztönzi az európai csúcstechnológiai vállalatokat, hogy innovatív megoldásokat keresve reagáljanak a változásokra.

A globális piacon az árak csökkentésével a kínai gyártók, véleményük szerint, tisztességtelen előnyhöz juthatnak, így olcsóbban hozzáférhetnek a vonatkozó európai technológiákhoz.

Az Európai Bizottság azzal indokolta lépését, hogy konzultációs kérést intézett a Kereskedelmi Világszervezethez, mivel a kínai intézkedések indokolatlanul beavatkoznak az uniós bíróságok európai szabadalmi ügyekkel kapcsolatos hatáskörébe. Az uniós bizottság véleménye szerint ezen intézkedések ellentétesek a szellemi tulajdonjogok kereskedelmi vonatkozásaira vonatkozó WTO-megállapodás (TRIPS) rendelkezéseivel.

Mivel Kína részéről nem tapasztalható valódi szándék a konstruktív tárgyalások lebonyolítására, az Európai Unió arra kényszerült, hogy konzultációkat kezdeményezzen. Ennek célja, hogy a csúcstechnológiás iparágaik, különösen a távközlési szektorban működő cégek, hatékonyan tudják érvényesíteni szabadalmi jogaikat, és megóvhassák innovációs befektetéseiket - hangzott el a nyilatkozatban.

Az Európai Bizottság által indított konzultáció a WTO vitarendezési eljárásának kezdeti szakaszát jelenti.

Amennyiben a konzultációk az eljárás során 60 napon belül nem hoznak kielégítő eredményt, az Európai Unió lehetőséget kap arra, hogy a peres szakaszba lépjen. Ekkor kérheti a Világkereskedelmi Szervezettől (WTO), hogy hozzon létre egy testületet, amely foglalkozik az ügy rendezésével.

Related posts