Tedd különlegessé a mondandódat: Gondoltad volna, hogy ez is egy tévhit? Valóban hízni fogsz az esti étkezéstől? - Itt az idő, hogy felfedjük az igazságot!
Reggelizz úgy, mint egy uralkodó, ebédelj, mint egy polgár, és vacsorázz, mint egy nincstelen – szól a bölcsesség. De vajon helyes döntés-e, ha az estéket szinte üres gyomorral töltjük? Mindenki tisztában van azzal, hogy a késő esti étkezés nem a legjobb választás, de mi is lenne a tökéletes időpont a szervezetünk számára? A szakértők most felfedik a titkot!
Egy hosszú, munkával teli nap után a vacsora időpontjának megválasztása igazi kihívás lehet. Főleg, ha a napirendünk folyamatosan változik, és alkalmazkodnunk kell a munkahelyi kötelezettségekhez, valamint a családi programokhoz. Így nem meglepő, ha nap mint nap más időpontban ülünk le az asztalhoz – de vajon ez tényleg számít? A Realsimple cikkében elismert dietetikusok osztják meg tapasztalataikat arról, hogy mi tekinthető a legideálisabb vacsoraidőnek, és arról, hogy létezik-e olyan, hogy túl korán vagy túl későn étkezünk.
Általában a vacsora legkedvezőbb időszaka 17 és 19 óra között terjed, amikor a legtöbben szívesen ülnek le egy kellemes étkezésre.
- mondta a Realsimple-nek Marissa (Meshulam) Karp. Ha ez az időpont nem felel meg a napirendünknek, Karp hangsúlyozza, hogy érdemes törekedni arra, hogy vacsoránkat körülbelül három órával a lefekvés előtt fogyasszuk el.
Ez lehetővé teszi a megfelelő emésztést, és csökkenti a reflux kockázatát. Érdemes azonban megjegyezni, hogy az optimális étkezési időpont az étkezés méretétől és összetételétől is függ,
- magyarázza Elizabeth Brown is.
Például egy nagyon magas zsírtartalmú étkezés, mint egy dupla hamburger és egy nagy adag sült krumpli, akár hat órát vagy még többet is igénybe vehet. Ez megnövelheti a gyomorsav mennyiségét, ami nyomást gyakorolhat a gyomorra és a nyelőcsőre, refluxot okozva, és megzavarhatja az alvást.
Ha figyelembe vesszük az ételek alvásra gyakorolt hatását, akkor valóban lehetséges, hogy túl korán vagy túl későn vacsorázunk. Ha túl korán vacsorázunk - például délután 3 körül -, akkor előfordulhat, hogy nehezen tudunk elaludni, mert túl éhesek vagyunk. Ebben az esetben egy könnyű harapnivaló fogyasztása ajánlott, lehetőleg olyasmi, ami kiegyensúlyozott szénhidrát-, fehérje- és egy kis zsírtartalommal rendelkezik. A szénhidrátok különösen fontosak, mivel serkentik a szerotonin felszabadulását, amely a melatonin előanyaga - mondja Brown.
Ellenkező esetben, ha túlságosan elhalasztjuk a vacsorát, alvási problémák jelentkezhetnek. Ennek hátterében az áll, hogy a test azon funkciói, amelyek jellemzően az étel feldolgozásáért felelnek, az alvás során lelassulnak - részletezi Karp.
De ha lefekvéshez közel eszünk, akkor nem adunk elég időt a szervezetünknek a megfelelő emésztésre
- mondja. Ilyenkor a szervezet egyszerre próbál aludni és emészteni az ételt, ami megnehezíti a kényelmes pihenést.
A szervezet rendkívül jól alkalmazkodik a megszokott rutinokhoz, ezért, ha van egy rendszeres vacsoraidő, az kedvezően hat a cirkadián ritmusra, más néven a belső testórára – emeli ki Karp. A Frontiers in Nutrition című szaklap szerint az étkezések kiemelkedő szerepet játszanak, mint környezeti jelzők vagy időzítők, amelyek segítenek szinkronizálni a test óráját. Ez különösen fontos az általános egészség szempontjából, hiszen a belső óra helytelen működése zavart okozhat az anyagcsere-folyamatokban, ami növelheti a cukorbetegség és a szívbetegségek kialakulásának kockázatát.
Hazatérünk a munkából, és az óra már rég túllépett a hatos határon. Nekikezdünk a konyhában váró tennivalóknak, miközben a gyereknek is segítünk a házi feladattal. Gyorsan átvesszük a porszívót, és mire észbe kapunk, már nyolc óra is ütött – a vacsora pedig még mindig nem készült el! Ismerős a szituáció?
Ne pazaroljunk több időt a kapkodásra! Itt az ideje, hogy az étkezés előkészítését a napi szokásaink részévé tegyük. Így garantálhatjuk, hogy minden este friss és ízletes ételek várjanak ránk.
Főzzünk előre nagyobb adagokat, és porciózzuk el őket: különítsük el, mi lesz az ebéd és mi a vacsora. Így nem kell az utolsó pillanatban a hozzávalókat keresgélnünk vagy az étel elkészítésével bajlódnunk. Tervezhetünk tudatosabban és egyszerűbben!