Kreml: Putyin figyelmeztetett, hogy a nyugati intézkedésekre válasz nélkül nem lehet reagálni.
A Kreml szóvivője hangsúlyozta: Putyin csütörtöki televíziós bejelentésének fő üzenete az volt, hogy "a rakétákat gyártó, azokat Ukrajnába szállító, majd orosz területre irányuló csapások végrehajtásában részt vevő nyugati országok meggondolatlan döntései és cselekedetei orosz részről nem maradhatnak reagálás nélkül". A szóvivő rámutatott, hogy az orosz államfő hangsúlyozta: továbbra is "készen áll minden kapcsolatfelvételre" a "békés pályára" lépés és az ukrajnai konfliktus eszkalációjának elkerülése érdekében.
Az orosz elnöki sajtótitkár kijelentése szerint Moszkva "világosan körvonalazta" a lehetséges válaszlépések stratégiáját, amennyiben a Nyugat figyelmen kívül hagyja a felmerülő aggodalmait.
"A jelenlegi amerikai kormányzattal nem létesült kapcsolat a dnyiprói Juzsmas hadiipari üzem ellen végrehajtott csapás, valamint az elnöki bejelentés előtt. Ugyanakkor a tegnapi nyilatkozat rendkívül részletes, világos és logikus volt. Ezért biztosak vagyunk abban, hogy a washingtoni adminisztrációnak lehetősége nyílt arra, hogy megismerkedjen ezzel a nyilatkozattal és annak tartalmával" - mondta.
A Kreml kívánságát kifejezve, a szóvivő hangsúlyozta, hogy Washingtonnak érdemes lenne átgondolnia Putyin szeptemberi kijelentéseit, amelyek az Oroszország ellen irányuló nyugati fegyveres támadások következményeivel foglalkoztak.
Közölte, hogy az orosz Oresnyik egy hiperszonikus rakéta, nem pedig interkontinentális, ezért Moszkvának nem volt kötelezettsége értesíteni Washingtont az ilyen eszköz indításáról. Ugyanakkor, mivel a rakéta ballisztikus típusú, az amerikai fél automatikus üzemmódban működő orosz Nemzeti Nukleáris Fenyegetéscsökkentő Központtól 30 perccel a kilövés előtt értesítést kapott, amelyet a saját hasonló központjába továbbítottak.
Kilátásba helyezte, hogy az orosz hadsereg kidolgozza a részleteket azzal kapcsolatban, hogy miként figyelmeztesse az ukrán civil lakosságot az Oresnyik rakétával végrehajtandó közelgő csapásról.
Az orosz védelmi minisztérium pénteken közzétett hadijelentése alapján csütörtökön az orosz fegyveres erők egy kombinált támadást hajtottak végre egy dnyiprói ukrán hadiipari létesítmény ellen. A tárca hangsúlyozta, hogy ez volt az első alkalom, amikor a harci körülmények között sikeresen bevetették az Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát, amelyet nukleáris fegyverzet nélküli hiperszonikus felszereltséggel láttak el. A jelentés szerint minden egyes harci blokk elérte a kitűzött célját.
Putyin csütörtök este kijelentette, hogy az Oresnyik ballisztikus rakéta 10 Mach sebességgel, azaz másodpercenként 2,5-3 kilométeres tempóban csap le, ami miatt jelenleg egyetlen légvédelmi vagy rakétavédelmi rendszer sem képes megakadályozni a támadást.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter egy, a fehéroroszországi Bresztben tartott pénteki sajtótájékoztatón az állította, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megijedt attól a választól, amelyet Oroszország adott a területének mélységére nagy hatótávolságú rakétákkal mért csapásra, és azzal kezdte vádolni "gazdáit", hogy fegyvertelenül hagyták őt egy ilyen orosz reagálással szemben.
"Ez egy potenciálisan értékes eredmény lehet. Szerintem már önmagában az is hasznos, ha legalább egy lépéssel közelebb jutunk a valósághoz, különösen, ha azt saját tapasztalatainkon keresztül élhetjük meg" – fogalmazott Lavrov.
Az orosz diplomácia vezetője egy fehérorosz fiatalokkal folytatott breszti találkozón úgy vélekedett, hogy a nyugati országok kezdik felismerni: Ukrajnának csak egy része marad meg, de azt is fel akarják venni a NATO-ba. A konfrontációs logika megnyilvánulásának nevezte azokat az állításokat, amelyek szerint ha most nem győzik le Putyint, akkor mindenkit meg fog támadni.
Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő a Telegram-csatornáján arra hívta fel a figyelmet, hogy Zelenszkij egy minapi üzenetében leleplezte magát azzal, hogy elismerte: nem most volt az első alkalom, hogy az ukrán fegyveres erők nagy hatótávolságú fegyverrel mértek csapást orosz területre. Az általa "lejárt szavatosságúnak" nevezett ukrán elnök reagálását egy gyerekéhez hasonlította, aki azért panaszkodik az apjának, hogy első alkalommal nem kapott fenyítést a betört ablakért.
Pénteken a Kreml szóvivője elkerülte a kommentárt a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) által Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Joáv Galant egykori védelmi miniszter ellen kiadott elfogatóparancs ügyében. Hangsúlyozta, hogy az ICC döntései valószínűleg nem segítenek semmiféle előrelépésben, különösen a közel-keleti helyzet rendezésében.
A Kreml bejelentette, hogy az amerikai szankciók, amelyeket a Gazprombank ellen hoztak, az Európába irányuló orosz gázszállítások megakadályozására irányuló kísérletként értelmeznek, és ennek következményeként válaszlépéseket terveznek. Hangsúlyozták, hogy egy olyan hatalmas ország, mint Oroszország, nem lehet teljes mértékben megbénítani szankciókkal, és Moszkva biztos abban, hogy megtalálja a módját az uniós gázszállításokért történő fizetések rendezésének.