Teljesen kimerült a szomszédja vasárnapi fűnyírásának zajától, de végül ő maga is megkapta a magáét.

Újra felmerült az örök kérdés a közösségi portálon, ahol a békéscsabaiakat összefogó csoportban próbálták megfejteni, hogy vajon szabad-e vasárnaponként fűnyírni. A beszélgetés során az is napvilágra került, hogy mit is értünk pontosan csendháborítás alatt.
A vasárnapi fűnyírás rendszeresen felmerülő téma a békéscsabai közösségi portálon, ahol a helyi lakosok gyakran megosztják véleményüket. Most éppen azt latolgatták, hogy a vonatkozó helyi rendeletek mit mondanak: megengedett-e vagy sem. A csoport tagjai között sokan tisztában voltak a helyes válasszal, és lelkesen hozzájárultak a diskurzushoz.
Felszívták magukat a szomszédok, de a többség inkább őt ostorozta a szókimondásáért.
Korábban akkor jött szóba a vasárnapi fűnyírás, amikor egy hozzászóló kiakadt a szomszédra, aki vasárnap 20 óra előtt nem sokkal indította be a gépet. Panaszkodott, hogy miért olyankor nyír füvet, és feltette a költői kérdést, mit érdemel az ilyen szomszéd. A többség viszont akkor úgy értékelt, hogy inkább dicséretet, mintsem dorgálást, hiszen vasárnap 20 óra körül is azon fáradozik, hogy rendben legyen az udvara.
Az önkormányzatok lehetőséget kapnak arra, hogy helyi szinten szigorúbb szabályokat vezessenek be a vasárnapi fűnyírásra vonatkozóan.
Jelenleg az ország egész területén nincs olyan jogi norma, amely kifejezetten megtiltaná a fűnyírást vasárnaponként. Ugyanakkor a helyi önkormányzatok jogosultak arra, hogy saját rendeleteket alkossanak, melyek keretein belül rendelkezhetnek a fűnyírás időpontjairól és szabályairól.
A csendháborítás bármikor megtörténhet, és ennek következményeként jelentős pénzbírságot is kiszabhatnak.
Érdemes hangsúlyozni, hogy a csendháborítás bármikor bekövetkezhet. A vonatkozó jogi rendelkezések értelmében csendháborítást követ el az, aki lakott területen, épületekben vagy azokhoz tartozó telken indokolatlanul zajt kelt, amely zavarhatja mások nyugalmát.
A helyszíni bírság mértéke 6 ezer 500 forinttól egészen 65 ezer forintig terjedhet. Ha valaki a következő 6 hónapon belül újabb szabálysértést követ el, a büntetés akár 90 ezer forintra is emelkedhet. A pénzbírság maximuma pedig elérheti a 200 ezer forintot - tájékoztat egy ügyvédi irodához tartozó internetes oldal. A csendháborítással kapcsolatos esetek nagy része a rendőrök közbelépésével rendeződik, akik először figyelmeztetnek. Ha azonban a probléma nem szűnik meg, a hatóságok bírságot szabhatnak ki, sőt, akár őrizetbe is vehetik a zajkeltőt.
Mi a helyzet Békéscsaba esetében, szabad-e vagy tilos?
Dr. Bacsa Vendel, a korábbi Békéscsaba jegyzője, hangsúlyozta, hogy nincs olyan központi jogszabály, amely kifejezetten a fűnyírással foglalkozna. Emellett Békéscsabán nem található a zajkibocsátásra vonatkozó helyi önkormányzati rendelet sem. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a túlzott zajjal mások nyugalmát nem lehet zavarni. A jegyző kiemelte, hogy csendháborítást bármikor el lehet követni, függetlenül a napszaktól vagy a zajszinttől, és a rendőrség ilyen esetekben jogosult intézkedni.