Kijev: Az orosz fél olyan követeléseket fogalmazott meg, amelyek teljesítése gyakorlatilag lehetetlen.

Isztambulban lezárultak az ukrán és orosz delegációk között zajló első közvetlen tárgyalások. Zelenszkij arra hívta fel a figyelmet, hogy Putyin tartott a személyes találkozótól. A megbeszélések tartalmáról még nincsenek részletes információk, de Oroszország olyan követeléseket fogalmazott meg, amelyeket Ukrajna irreálisnak tart, és amelyek jóval túlmutatnak a korábbi tárgyalások keretein - értesült a híradó.hu.
Péntek délután az isztambuli Dolmabahce-palotában tárgyalóasztalhoz ült az orosz és az ukrán küldöttség, a delegációkat Vlagyimir Megyinszkij Kreml-tanácsadó és Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter vezette - írta az Agerpres hírügynökség.
A Sky News által idézett diplomáciai források szerint az ukrán és az orosz delegáció május 16-án Isztambulban folytatott tárgyalásai kevesebb mint két óra után véget értek. Ukrán tisztviselők szerint Oroszország olyan követeléseket terjesztett elő az esetleges tűzszünet feltételeként, amelyeket irreálisnak tartanak, többek között az ukrán erők saját területéről való kivonását. A követelések között szerepel az ukrán csapatok teljes kivonása Donyeck, Luhanszk, Zaporizzsja és Herszon térségéből, a Moszkva által 2022-ben illegálisan, nemzetközileg vitatott és jogi érték nélkülinek tekintett népszavazások útján annektált területekről - ismertette a Mediafax hírügynökség.
A tárgyalásokra akkor került sor, amikor csütörtökön Volodimir Zelenszkij ukrán elnök sajtótájékoztatót tartott Ankarában. Ezen az eseményen bejelentette, hogy Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter irányításával delegációt küld Isztambulba, hogy pénteken megbeszéléseket folytasson az orosz féllel.
Az MTI szerint Zelenszkij kifejtette, az orosz delegáció összetétele Isztambulban azt bizonyítja, hogy Moszkva "nem veszi komolyan" a tárgyalásokat, mivel a küldöttségben nincs olyan politikus, aki Oroszországban valóban döntéshozónak számít. "Az orosz küldöttség meglehetősen alacsony szintjének dacára, Donald Trump elnök iránti tiszteletből, a török küldöttség magas szintje és (Recep Tayyip) Erdogan elnök iránti tiszteletből, valamint abban a reményben, hogy legalább az első lépéseket megtehetjük a feszültségcsökkentés és a tűzszünet irányába, úgy döntöttem, hogy delegációt küldünk Isztambulba" - fogalmazott az ukrán államfő.
Hozzátette, "ami a tárgyalási napirendet illeti, az ukrán küldöttség első számú célja a tűzszünet elérése lesz", azonban a tárgyalások eredményességében kételkedik, de reményét fejezte ki, hogy az orosz tárgyalók "legalább valamit felmutatnak". Rámutatott ugyanakkor arra, hogy Donald Trump amerikai elnök nagy létszámú delegációt készült küldeni, élén Marco Rubio külügyminiszterrel.
"A közvetlen tárgyalások célja az ukrán féllel, hogy előbb-utóbb hosszú távú békét érjünk el, megszüntetve a konfliktus kiváltó okait" - nyilatkozta Vlagyimir Megyinszkij, az orosz tárgyalódelegáció vezetője csütörtökön Isztambulban. Közölte továbbá, hogy Moszkva a tárgyalásokat a 2022-ben megszakadt isztambuli békefolyamat folytatásának tekinti, az orosz küldöttség pedig kész "lehetséges kompromisszumok" megvitatására - fogalmazott.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője Moszkvában a sajtónak elmondta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök az orosz biztonsági tanács tagjaival szerda este folytatott tanácskozás eredményeként fogalmazta meg az orosz delegáció által képviselendő isztambuli tárgyalási álláspontot. Az eszmecserén részt vettek a "különleges hadműveletben" részt vevő orosz egységek parancsnokai is, "hogy a harci érintkezés vonalán kialakult helyzetről beszámoljanak".
A Kreml pénteken közölte, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök és Donald Trump amerikai elnök találkozója elengedhetetlen, de jelentős előzetes felkészülést igényel, és ha sor kerül rá, eredményt kell hoznia. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt követően tette a megjegyzéseket, hogy Trump kijelentette, találkozni fog Putyinnal, "amint a találkozót meg tudjuk szervezni".
"Ilyen találkozóra minden bizonnyal szükség van, mindenekelőtt az orosz-amerikai kétoldalú kapcsolatok szempontjából, valamint abból a szempontból, hogy a legmagasabb szinten komolyan megvitassuk a nemzetközi ügyeket és a regionális kérdéseket, beleértve, természetesen, az ukrajnai válságot is" - mondta Peszkov.
Marco Rubio amerikai külügyminiszter csütörtökön, miután Moszkva "másodrangú" delegációt küldött a törökországi tárgyalásokra, kijelentette, hogy csak Donald Trump amerikai elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök közvetlen tárgyalásain keresztül lehet előrelépést elérni az Oroszország ukrajnai háborújának befejezésére irányuló erőfeszítésekben - közölte a Hotnews a Reuters alapján. Rubio hozzátette a pénteki törökországi tárgyalásokhoz nem fűz nagy reményeket. "Nem hiszem, hogy áttörést fogunk elérni itt, amíg Trump elnök és Putyin elnök közvetlenül nem lép kapcsolatba egymással ebben a kérdésben" - jelentette ki.
Az amerikai külügyminiszter a háború befejezésével kapcsolatos tárgyalások jelenlegi helyzetét "patthelyzetnek" minősítette, és kiemelte, hogy Donald Trump az egyetlen, aki képes lehet ezt a helyzetet feloldani. "Bízom benne, hogy tévedek. Tényleg remélem, hogy teljesen tévedek. Azt kívánom, hogy holnap már arról értesülhessünk, hogy tűzszünetet hirdettek, és komoly előrelépés történik a tárgyalások terén. De őszintén szólva, ez az én véleményem" - tette hozzá a külügyminiszter.