Figyelem, emelkedő árak várhatóak: Magyarországon is jelentős áremelkedésekre számíthatunk a gyógyszerek terén! - Pénzcentrum


Az Európai Unió országai jelenleg azt elemzik, miként válaszoljanak Donald Trump amerikai elnök friss rendeletére, amely a gyógyszerek árának kiegyenlítésére vonatkozik, és az európai államoktól magasabb árakat vár el.

Trump hétfőn kiadott végrehajtási utasítása a kereskedelempolitikát kívánja felhasználni arra, hogy más országokat magasabb gyógyszerárak fizetésére kényszerítsen. Az elnök szerint az Egyesült Államok nem finanszírozhatja tovább más országok egészségügyi rendszereit azzal, hogy az amerikaiak többszörösét fizetik a vényköteles gyógyszerekért.

Az amerikai kormányzat törekvése, hogy csökkentse a gyógyszerárak közötti eltérést az Egyesült Államok és más fejlett országok között, egyre sürgetőbbé válik. A Reuters jelentése szerint Európában a vényköteles gyógyszerek ára átlagosan a harmadát teszi ki az amerikai áraknak, ami komoly kérdéseket vet fel a hozzáférhetőség és az egészségügyi ellátás egyenlősége terén.

Dánia ipari és üzleti minisztere, Morten Bodskov, már bejelentette, hogy találkozót kezdeményez az országban működő gyógyszergyártókkal a legújabb rendelet megvitatására. "Az Egyesült Államok által előidézett bizonytalanság a világ számára kedvezőtlen" - nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek. A hatmilliós skandináv ország jelentős előnyöket könyvelhetett el a Novo Nordisk növekedéséből, különösen az Ozempic diabeteszes gyógyszer és a Wegovy fogyókúrás termék iránti megnövekedett kereslet révén.

Az Európai Bizottság szóvivője kedden bejelentette, hogy alaposan megvizsgálják Trump rendeletének következményeit az európai cégekre nézve. Ursula von der Leyen bizottsági elnök már áprilisban folytatott megbeszéléseket gyógyszeripari vezetőkkel, hogy átbeszéljék az amerikai vámok által támasztott aggodalmakat.

Trump első elnöksége idején már kísérletet tett hasonló lépésekre, de akkor a bíróság megakadályozta az intézkedéseit. Jelenleg azzal fenyegetőzik, hogy vámokat fog bevezetni a gyógyszerekre, amennyiben a gyártók nem hajlandók csökkenteni az árakat az Egyesült Államokban. Adminisztrációja már elindított egy nyomozást a gyógyszerimport ügyében, ami előrevetítheti a nemzetbiztonsági indokkal bevezetett vámok lehetőségét.

Szakértők véleménye szerint jelenleg nem világos, hogy az amerikai kormány jogi úton hogyan követelhetné meg a gyártók és más országok kormányai közötti titkos szerződések részleteit. Ez az információ kulcsfontosságú lenne Trump rendeletének végrehajtásához, amely célja, hogy egy hónapon belül árcélokat állapítson meg a gyógyszergyártók számára.

A brit állami egészségügyi rendszer (NHS) szigorú költségkorlátozó intézkedései és térítési politikája megakadályozza, hogy a gyártók magasabb árakat számítsanak fel új gyógyszerekért - mondta Daniel Howdon, a Leeds-i Egyetem egészségügyi közgazdásza. "Hacsak nem történik valamiféle átfogó változás a brit jogszabályokban vagy politikában, Trump rendelete nem tud magasabb árakat elérni" - tette hozzá.

Még a vámok fenyegetése mellett is valószínűtlen, hogy a kormányok képesek vagy hajlandóak lennének többet költeni gyógyszerekre, különösen az elöregedő társadalmak és a szűkülő egészségügyi költségvetések idején - vélekedett Trung Huynh, az UBS elemzője.

Az AstraZeneca szóvivője nyilatkozott arról, hogy a cég elkötelezett a gyógyszerköltségek igazságosabb globális elosztása mellett. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a szükséges változtatásoknak nem szabad veszélyeztetniük a betegellátás színvonalát, az Egyesült Államok biotechnológiai vezető szerepét, vagy az innováció előmozdítását.

Related posts