Cserebökényben a kékbegyek csodás dallamai töltenek be minden zugot – Agrotrend.

A Körös-Maros Nemzeti Park Cserebökény részterületén a tavak és szikkasztók nádszegélyében gyakran találkozhatunk kékbeggyel. Ez a szép tollazatú, nádi énekesmadár március végén, április elején érkezik vissza afrikai telelőhelyéről.
A megtelepedésre alkalmas élőhelyen elsőként a rendkívül dallamos, sok utánzást tartalmazó, mégis egyedi hangjára figyelhetünk fel. Nem kell sokáig keresni, rendszerint egy kiemelkedő ponton, gyakran a nádszálban megkapaszkodva énekel a hím madár.
A kékbegy a természet egyik legelbűvölőbb énekesmadara, amely a nádasokban és ligetekben található. Tollazata igazán lenyűgöző: torka és melle ragyogó égszínkék, amelyet alul fekete, fehér és egy széles, rozsdavörös csík díszít. A nálunk honos alfaj különlegessége, hogy a melle közepén egy apró fehér csillag tűnik fel, ami még inkább kiemeli szépségét. A nőstények esetében a torok mintázata általában lágy krémfehér, amelyet egy fekete pettyekből álló sáv keretez, így a kékbegy nőstények is képesek megmutatni eleganciájukat.
A nászrepülésük igazi látványosság, amelyben a hím minden figyelmet magára von. Amikor a tojó a közelben van, a hím csodás énekkel kísérve emelkedik a levegőbe, majd széttárt farokkal, mint egy élő színpadi előadás, ereszkedik vissza a földre. Ezt követően a talajon színpompás kék melltollait felborzolva, szárnyait leeresztve, és farktollait szétterítve udvarol a tojónak, megcsillanva a napfényben, mintegy varázslatos táncot járva a természet színpadán.
A kékbegyek évről-évre ugyanott jelennek meg és foglalják a költőterületeiket. Idén április első napjaiban hallottuk az elsőként visszatért példányokat. A szokásos helyeken, a szikkasztók melletti nádfoltokban, a foltos bürkösben és a halastavak nádszegélyében találtuk meg őket. A násztevékenységet követően a kékbegyek rejtett életmódjuk miatt alig észrevehetőek.